Bir yıl önce sahibinden.com adlı sitede sahibinden verilmiş bir ilanla daire kiraladım. Daire sahibine telefon etmeden önce site üzerinden mesaj yoluyla tahliye taahhütnamesi istiyor musunuz diye sordum. Evet istiyorum, zaten tahliye taahhütnamesiz ev bulamazsınız şeklinde yazılı mesajla cevap verdi.

Daireyi 1250 TL ye ve yıllık yurt içi ÜFE endeksine dayalı artış oranı ile kontrat yaparak tuttum. Kontrat ile aynı anda tarih yerleri boş bırakılmış tahliye taahhütnamesini imzaladım. Yeni dönemin ilk kirasını 1450 TL olarak hesabına yatırdım. Ancak ev sahibi sen daireyi tuttuğunda dolar 3,5 liraydı şimdi 7 lira oldu kirayı da 1750 TL yaptım. Ödeyemeyeceksen çık dedi.

Bunu reddetmem üzerine taahütnameyi icraya koymuş. İcraya taahhütname geçersizdir diye itiraz ettim. Elimde sahibinden.com sitesindeki ilk aşamada tahliye taahütnamesi istediğine dair yazışmanın ekran çıktısı var. Ayrıca sahibinden.com mahkeme tarafından istenirse bunu mahkemeye gönderebileceğini bildirdi. Bunun dışında kontrat yapılırken yanımızda bulunan bir tanık ve kontrat ile taahütnamenin aynı anda yapıldığına dair ses kayıtları mevcut.

İtirazım üzerine olay mahkemeye intikal edecek. Bu şartlar altında mahkeme nasıl bir karar verecek?