+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: sahibinden.com dolandırıcılık olayı

sahibinden.com dolandırıcılık olayı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı sahibinden.com dolandırıcılık olayı

İyi günler. Sahibinden.com sitesi üzerinden 10.08.2018 tarihinde bir dolandırıcılık olayı yaşadım maalesef. Sitede anıl k... olarak görünen ama beni aradığında adının Zeynar g..... olduğunu söyleyen biri iphone 8 plus red 64 gb telefon satıyordu. Fiyatı da makul tutunca mesaj atıp almak istediğimi söyledim. Kendisi bana kimlik ve fatura fotoğrafı yolladı. Ben de o an işten arkadaşlarla döndüğümden ve onları fazla bekletmemek için verdiği bilgilerini kontrol etmeden parayı yolladım maalesef. Parayı yolladıktan sonra bana kargo bilgilerini iletmediği için iletişime geçmek istedim ama telefonuma cevap vermedi. Daha sonra arkadaşıma arattığımda ise telefonu sattığını söylemiş. Ama ben tekrar kendisini arayınca yine telefonumu açmadı. Ben de arkadaşıma tekrar aratıp benim arkadaşım olduğunu söylemesini istedim. Bu kez de hastanede olduğunu kargoda bir sorun yaşadığını o yüzden ürünü gönderemediğini söyledi. Daha sonra ise beni arayıp eşinin hasta ve hamile olduğunu o yüzden bazı sıkıntılar yaşadığını ve kargo işini de pazartesi halledeceğini belirtti ve özür diledi. Tabi ki daha sonra da bana ulaşmadı ve benim telefonlarımı da engelledi. Ayrıca mesajlarıma da cevap yazmadı. Ben kendisini savcılığa şikayet ettim. Vermiş olduğu kimlik bilgilerini internette kontrol edince kayıt bulunamadı yazıyor. Telefonun seri numarasını girince ise tahmini garantisinin sona erme tarihi Kasım 2019 olarak görünüyor. Keşke bu bilgileri bana ilk yolladığında baksaymışım. Telefonu aldığı yeri(İzmir'de Urla AVM'de bir gsm operatörü mağazası.) aradığımda ise 1,5 ay kadar önce de birinin aradığını onun da Rize/Ardeşen'den kendilerine ulaştığını ve şu an yapacak bir şeyleri olmadığını ancak savcılığın istemesi halinde bilgileri paylaşacaklarını söylediler. Aynı şekilde sahibinden.com sitesine de durumu bildirdim. Onlar da belirtilen hesabı dondurduklarını ve gerekirse savcılıkla bilgileri paylaşacaklarını söylediler. Bu kişinin banka hesabı QNB Finansbank 050011100000000073653294. Zeynar G..... adına açılmış bir hesap. Kimlikte doğum yeri olarak Konak/İzmir görünüyor. İlan yeri de İzmir/Karaburun. Bana ulaştığı telefon da 0541 573 8479. Başkalarının da başına böyle bir gelmesin diye bu bilgileri buraya yazma gereği duydum. Artık olay nasıl sonuçlanır bilemem. Umarım takipsizlik kararı verilmez. Yoksa bu şekilde çok kişinin dolandırılacağını düşünüyorum. Maalesef benim gibi karşı tarafa çok düşünmeden güvenen insanlar oldukça fazla. Tabi ki bana söylediği yalanların da ona güvenmem de etkisi oldu. Bundan sonra ürünü görüp kontrol etmeden bir alışveriş yapacağımı sanmam. Herkesin de bu şekilde alışveriş yapmasını ya da güvenli e-ticareti tercih etmelerini öneririm. Umarım er ya da geç bu kişi yakalanır ve cezasını bulur. Bu kişiyle olayın benzerini yaşayan varsa bana site üzerinden ulaşabilir. Aklıma geldikçe buraya bakarım.

Hukuki NET Güncel Haber

sahibinden.com dolandırıcılık olayı konulu yargıtay kararı ara
    sahibinden.com dolandırıcılık olayı konulu hukuk haber
    Konu jackalist tarafından (17-08-2018 Saat 10:04:39 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: sahibinden.com dolandırıcılık olayı

Ödediğiniz miktar nekadardı.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef ürün bedeli olarak gösterilen 4000 ₺'yi ödedim.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Savcılığa gidip şikayetçi olun.Savcılık olayı alacak verecek meselesi olarak görmez ise dava açılacak.Öyle yorumlarsa(ki hastam var yollayacağım demiş) ya paranızı ya telefonu almak için uğraşacak, bunlar için ihtar ve alacak davası yoluna gideceksiniz.Avukatla çalışırsanız bir telefon parası daha harcayacaksınız.Keşke değerini verip açılmamış sıfır garantili bir telefon almayı seçseydiniz.Rakam başta daha yüksek olurdu lakin çoook daha ucuza gelirdi.Şu an daha fazla para harcayıp sinir yıpratıp hiç bir şey elde edememe(davayı kazansanız dahi kişinin icraya konu olabilecek bir malı, maaşı yoksa yapacak bir şey gene olmayacak) ihtimaliniz var.Umarım hukuki yolları duyunca kendiliğinden paranızı iade eder.Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz için teşekkür ederim. Olay tam olarak nasıl sonuçlanır bilemem tabi. Amacım benim gibi daha fazla mağdur olmaması. Başkaları belki benim kadar çok para vermez ama bu kişi nasıl olsa kimse uğraşmaz diye düşünüp milleti soymaya devam eder. Zaten telefonu satın almış olduğu mağazayı arayınca başka birinin daha aynı şekilde mağdur olduğunu söyledi. O yüzden daha başkaları da uğraşmak isteyecektir. Bilmiyorum diğer mağdurların yaklaşımı nasıl olur. Onlar da savcılığa gitmiştir benim gibi. Artık ilerleyen zamanlarda ne olur göreceğiz. Daha önce bu alışveriş sitesi üzerinden yine iphone almıştım. Değerinin 1000 ₺ altına gelmişti. Ama onu gidip elden teslim almıştım. Neyse sağlık olsun diyelim. Ceza almasını sağlamak isterim ama dediğiniz gibi astarı yüzünü geçerse o zamanki duruma göre değerlendiririm. Umarım savcı durumu alacak verecek olarak davası olarak değerlendirmez. Diğer türlü ağır cezada mı görülür nasıl olur peki?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı jackalist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sahibinden.com sitesi üzerinden 10.08.2018 tarihinde bir dolandırıcılık olayı yaşadım maalesef. Sitede anıl k... olarak görünen ama beni aradığında adının Zeynar g..... olduğunu söyleyen biri
    Yukarıdaki durum kafanızda şüphe oluşması için yeterli ve makul bir sebep olmalı idi. Bunu sizin için değil bundan sonra başına benzer durum gelebilecekler için yazdım. Sizin için olan olmuş. Bu kişi gerçek adıyla neden sahibinden.com'da hesap açamıyor? Cevap belli. Dolandırıcı olduğu için.

Eskiden savcılıklar bu tür olaylara alacak verecek meselesi olarak baktıkları için takipsizlik kararı veriyor, gitsinler hukuk mahkemelerinde haklarını arasınlar diye düşünüyorlardı.

Ancak artık durum böyle değil. Nitelikli dolandırıcılık suçundan ceza davası açıyorlar. Polis ifadeye çağırınca da dolandırdıkları kişiyi arayıp ben ettim sen etme paranı ödeyeyim şikayetini geri al diye yalvarıyorlar. Bu durumda şikayet geri alınsa bile kamu davası düşmüyor, kovuşturmaya devam olunuyor. Sadece sanığın alacağı ceza hafifliyor.

Eğer çok profesyonel ve/veya çulsuz biri değilse sizi arayarak uzlaşma teklifinde bulunacaktır. Böyle yaparsa bu fırsatı kaçırmayın paranızı alın. Profesyonel dolandırıcı olup olmadığını bilemem ama yaklaşık 5000 TL lik bir telefonu alabilecek birinin çulsuz biri olabileceğine pek ihtimal vermiyorum.

Eğer ödemezse ceza davasının ardından tam kimliği ortaya çıkınca hukuk mahkemesinde alacak davası açabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yukarıdaki durum kafanızda şüphe oluşması için yeterli ve makul bir sebep olmalı idi. Bunu sizin için değil bundan sonra başına benzer durum gelebilecekler için yazdım. Sizin için olan olmuş. Bu kişi gerçek adıyla neden sahibinden.com'da hesap açamıyor? Cevap belli. Dolandırıcı olduğu için.

Eskiden savcılıklar bu tür olaylara alacak verecek meselesi olarak baktıkları için takipsizlik kararı veriyor, gitsinler hukuk mahkemelerinde haklarını arasınlar diye düşünüyorlardı.

Ancak artık durum böyle değil. Nitelikli dolandırıcılık suçundan ceza davası açıyorlar. Polis ifadeye çağırınca da dolandırdıkları kişiyi arayıp ben ettim sen etme paranı ödeyeyim şikayetini geri al diye yalvarıyorlar. Bu durumda şikayet geri alınsa bile kamu davası düşmüyor, kovuşturmaya devam olunuyor. Sadece sanığın alacağı ceza hafifliyor.

Eğer çok profesyonel ve/veya çulsuz biri değilse sizi arayarak uzlaşma teklifinde bulunacaktır. Böyle yaparsa bu fırsatı kaçırmayın paranızı alın. Profesyonel dolandırıcı olup olmadığını bilemem ama yaklaşık 5000 TL lik bir telefonu alabilecek birinin çulsuz biri olabileceğine pek ihtimal vermiyorum.

Eğer ödemezse ceza davasının ardından tam kimliği ortaya çıkınca hukuk mahkemesinde alacak davası açabilirsiniz. Geçmiş olsun.
    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Eğer o an mantıklı düşünüyor olsaydım bilgilerini kontrol ederdim. Ama maalesef boş bulunduğum bir zamana denk geldi. Aynı telefonu başka bir kişiye de satmak istemiş ve onun da parasını çalmış. Telefonu satın aldığı yeri arayınca mağaza müdürü bana bu bilgiyi verdi. Ayrıca dolandırıcı şahsı sahibinden.com birkaç gün önce yapmak istediği birkaç satışı engellemiş. Onların da satıcı ismi farklı görünüyordu. Sanırım ip adresinden ya da telefon numarasından tespit edilmiş. Şahsın soyadı Gökmen. Google’da aratınca çıkıyor zaten ilanları. 2-3 ilan gördüm. Hepsinde sıfır acil satılık yazıyor. Bir tanesi gopro hero 6, diğeri de Xbox One konsol. Umarım bulunur da başkalarının da parasını çalmaz. Dediğiniz gibi alacak verecek değil de ceza mahkemesi olursa iyi olur. Parayı vermek isterse de tabi ki alırım. Hayırlısı olsun artık ne diyelim. Tekrar teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı şahıs bu kez de "602751737" numaralı ilan ile farklı bir hesaptan satış yapmaya çalıştı. Ben de sahibinden.com'a durumu ilettim. Onlar da ilanı kaldırarak kullanıcının hesabını sildiler. Aynı şekilde kırmızı iphone 8 plus 64 gb satışı yapıyordu. Bu sefer adresi Balıkesir olarak görünüyordu. Samet Korkutan isimli hesap ile satışı yapmak istedi. Bu sefer de fiyatı 4400 ₺ olarak göstermiş. Bu ilanla dolandırılan varsa buraya yazsın ya da bana bu forumdan ulaşsın.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu tür durumlarda şüphe duyulduğunda ilanı sahibi aranarak aynı şehirde olunmasa bile öyle olduğu söylenip yüz yüze görüşerek şatışı yapılan şeyin alınmak istendiği belirtilebilir. Eğer ilan sahibi herhangi bir sebep gösterip buna yanaşmıyorsa dolandırıcı olduğu kesin gibidir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben 3 yıl 4 ay hapis cezası aldım tek davadan. Miktar 4000 tl olduğu için daha yüksek ceza alabilir. En az 8.000 tl para cezası ve min 4 yıl hapis cezası var. Şikayet Et bence

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Sahibinden.com

sahibinden

sahibindene ilan koydum yabancilar yaziyor

Forum