Önemli bir konuda fikre ihtiyacım var üstatlar
İyi günler,çok yakın olduğum ve mağdur olan akrabalarimin adına net olarak çözemedigim ve çıkış yolu aradığım bir konuda yardıminiza ihtiyacım var.
Olay şöyle.yuklu bir tazminat davası sırasında taraflardan sigorta şirketi ile anlaşan yakinlarimin avukatı yüklü miktarda ödemenin kucuk bir kısmını yakinlarimin hesaplarına EFT olarak göndermiş(size düşen para bu kadar deyip) geri kalanı nakit olarak elden ve kendi kasasından ödediğini ayrıntılı olan ve eksiksiz ibranameye yazıp okudum anladım yazdırarak imza ettirmiş ve sadece karşı vekalet ile yetindigini evrak üzerinde göstermiş ve yine 30 lu yaşlarında lise mezunu sağlıklı karı koca olan muvekkilllere bunu imza ettirmiştir.ancak
EFT ile avukatlarının kendilerine ödediği küçük miktar dışında başka ödeme almamış olan yakınlar bu durumu farkedip avukata sorduklarında ben vergi ödüyorum ve masraflar i ben koydum deyip kişileri tersliyor ve çıkan tartışma sonrası elinde yakınların imzaladigi usulüne uygun İbraname olduğunu söyleyip ayrıca sigorta ile yapılan evraklarada imzalarını attırdığını söyleyip gönderiyor.fakat muvekkiller bir şekilde avukatın kendilerine elden kasasından ödediğini iddia ettiği miktarın avukatın hesabında duruyor olduğunu öğreniyorlar.
Sorumuz su:1-ibraname ve sözleşmelere atılı (hatta yatan rakamların karsisinada paraflar almış avukat)imzalar yani usulüne uygun alınmış İbraname avukatı kurtarır mı.avukata karşı acicaklari dava için bir umut yokmudur?
2-elden yapılan nakit ödemede bir üst sınır yokmudur?
3-avukatin uzun süre hesabında duran sigortanın yatırdığı işbu elden ödendiği iddia edilen paranın hesabında duruyor olduğu halde ben kasamdan/kendimden ödedim diyebilirmi.
4-irade sakatlığına hata hile gabin gibi dayanarak karı koca müvekkil dışında tanık dahil hiçbir delil yok olduğu halde (çünkü hep yanlız geliyorlardı)biz yakınların bilmeden güvenerek okumadan imza attığını iddia edemezmiyiz?bir yol yokmudur yani
Bu arada avukatın imzalatirdigi İbraname masraf, karşı vekalet,anapara,faiz olarak kalem kalem yazılmış büyük puntolarla yazılmış ve tüm gorunen rakamların karsisinada imzalar alinmis.yani evraklar fazlasıyla tam.(muvekkiler rakamlara bile bakmıyolar)
5-bu kadar yuksek paranın elden ödenmesi hayatın olağan akışına aykırıdır diye bir iddia geçerli olurmu yada muvekklilerin avukatlarına güvenip hiç okumadan herşeyi imzalamaları durumu için Bir şey yapılabilir mi?
6-avukatta elden ödediğini iddia ettiği ama gerçekte ödemediği işbu yüksek miktarda para için bir hukuk davası ile geri talep şansı yokmudur?veya ceza şikayeti çin bir ihtimalimiz yokmudur.baro şikayeti savcılık ve akabinde hukuk davası vs.
Son olarak bu aynı olay 6 ay arayla 2 defa oluyor, çünkü dosyada ödeme yapmış olan 2 farkli sigorta şirketi var.
Elden ödendiği iddia edilen miktar 700.000 ve 800.000 olarak 2 kalem EFT ile gerçek yatan para 500 hepinize şimdiden teşekkür ederim.yardimci olursanız sevinirim.