Merhabalar;
Annemin babası dedem 1993 yılında rahmetli oldu dedemim evleri? tarlaları ve arazileri vardı. Annecim de 1995 yılında rahmetli oldu. Annemler 3 kardeştiler. iki de dayım var. Annemle babam resmi nikahlı değillerdi fakat bizim kimliklerimizde annemizin adı yazıyor. Annem rahmetli olduktan sonra iki dayım bizim annemizin mirasçısı olmadığımızı öne sürerek bizden habersizce kalan arazileri kendi üzerlerine geçirmeye başladılar. Küçük dayım ile halam evli olduğu için ondan az da olsa duyum alıyorduk, ağzından kaçırıyordu. Büyük dayım bizim mirasçı olmadığımızı iddia ediyormuş kadastro geçerken köyde bulunan arazileri kendi üzerine almış sanırım kalanları da küçük dayımla pazarlığa oturup şurası senin olsun şurası benim diyerek kendi aralarında paylaşmışlar. dedemin üzerine olan ilçe de ulunan bir evi de nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama satışını gerçekleştirmişler. Annem rahmetli olduğunda 8 yaşındaydım. tüm bu satışlar üzerine almalar vs ölümlerin hemen peşine değil zamanla oluyor. biz kardeşimle birlikte 18 yaşını geçtiğimiz esnada küçük dayım bizden avukata vermek için vekalet istedi vekaleti verirken avukata verme mahkeme açma için vekalet verdik satış gerçekleştirilmesi için vermedik. Şimdi dayılarımın arazi paylaşımında hala pürüzler varmış daha tam anlamıyla paylaşamamışlar. KArdeşimle birilikte bizde önce annemizin mirasçısı olduğumuza dair noterden veraset ilamı aldık. Dedemizin de mirasçısı olduğumuza dair veraset ilamını almak için notere gittiğimizde mahkeme ile alınabileceğini öğrendik. Mahkeme sürecini bekledik. VE sonunda dedemin de veraset ilamını aldık. Bu belgeler ile tapu kadastroya gittiğimizde bize taşınmaz nerdeyse bu evraklar ile oraya gidilmesi gerektiği olayın mahkemelik bir durum olduğu belirtiliyor, dedemizin mal varlığı araştırılmasına baktırmak istediğimizde de üzerine herhangi bir şey kalmadığı herşeyin iki dayım tarafından paylaşıldığı öğrenilmiştir. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor zaman aşımı var mıdır, biz mirasçıyken bizden habersiz satışlar paylaşımlar yapılabilir mi, mirasın adaletli bir şekilde bölünmesi için geriye dönük bir işlem yapabilir miyiz? Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar dilerim...