+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalışanın maaşı yüksek gösterilip çalışandan maaşının yarısından fazlasını almak suç mu?

Merhabalar arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bu soruyu sormak ve burada bulunan bilgili kişilerden bilgi almak istiyorum.

Eşim yabancı, Türkiye'ye geldik, oturum izni vs. aldık sorun çıkmadan iş bile buldu. İngilizce kurs veren bir yerde İngilizce öğretmenliği yapıyor. Ancak kurs yerinde çalışanların hiçb birinde diploma yok, ya yabancılar ya da yarı zamanlı, muhasebe ve direktör gibi devlete gösterip İngilizce öğretmenliği yaptırtıyor. Eşimde ilk geldiği zaman asgari ücretle sözlü anlaşılmış ancak neredeyse 1 yıl olacak sigortası yeni yapıldı. Bahaneler ve gereksiz uzatmalar ile eşime ne sigorta ne de sigorta karşılığında ekstra ücret ödendi. Şimdi bu kurum çalıştırdığı kişileri devlete yüksek maaş gösterip maaşından parasını aldığını öğrendik. Çünkü eşime de aynısını yapıyor.

Eşime 4.000 TL'den fazla maaş gösteriyor, banka hesabına gönderiyor ve "1600 TL senin, kalan para benim, bankadan çekip bana getir" diyor. Bunu yapmaya hakkı var mı? Hakkı yoksa nereye nasıl şikayette bulunabiliriz? Bu kişi bulunduğumuz şehirdeki hiçbir yargıdan ya da polisten korkmuyor çünkü hepsi tanıdık ya da satın alınmış. Gücü var bu yüzden korkusuz diyebilirim. Araştırmam sonucu bu şahısların şubeleri birden fazla ve aynı vergi kaçakcılığını bütün şubelerinde yaparak yüksek gelir elde ediyorlar. Neden hükümet bunlara göz yumuyor da vatandaşın 1 kuruş vergisi için hapis cezasına kadar ağır suçlar veriyorlar? Ayrıca özel kurslarda İngilizce öğretmenliği yapanların maaşı brüt 3636 TL, net 3091 TL olarak gösterilirken neden eşimin diploması ve sertifikası olduğu halde diğer sertifikası olmayanlardan daha düşük alıyor ve buna zorlanıyor?

Bilgili kişiler yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Çalışanın maaşı yüksek gösterilip çalışandan maaşının yarısından fazlasını almak suç mu? konulu yargıtay kararı ara
    Çalışanın maaşı yüksek gösterilip çalışandan maaşının yarısından fazlasını almak suç mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çalışanın maaşı yüksek gösterilip çalışandan maaşının yarısından fazlasını almak suç mu?

Alıntı Ted1905 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bu soruyu sormak ve burada bulunan bilgili kişilerden bilgi almak istiyorum.

Eşim yabancı, Türkiye'ye geldik, oturum izni vs. aldık sorun çıkmadan iş bile buldu. İngilizce kurs veren bir yerde İngilizce öğretmenliği yapıyor. Ancak kurs yerinde çalışanların hiçb birinde diploma yok, ya yabancılar ya da yarı zamanlı, muhasebe ve direktör gibi devlete gösterip İngilizce öğretmenliği yaptırtıyor. Eşimde ilk geldiği zaman asgari ücretle sözlü anlaşılmış ancak neredeyse 1 yıl olacak sigortası yeni yapıldı. Bahaneler ve gereksiz uzatmalar ile eşime ne sigorta ne de sigorta karşılığında ekstra ücret ödendi. Şimdi bu kurum çalıştırdığı kişileri devlete yüksek maaş gösterip maaşından parasını aldığını öğrendik. Çünkü eşime de aynısını yapıyor.

Eşime 4.000 TL'den fazla maaş gösteriyor, banka hesabına gönderiyor ve "1600 TL senin, kalan para benim, bankadan çekip bana getir" diyor. Bunu yapmaya hakkı var mı? Hakkı yoksa nereye nasıl şikayette bulunabiliriz? Bu kişi bulunduğumuz şehirdeki hiçbir yargıdan ya da polisten korkmuyor çünkü hepsi tanıdık ya da satın alınmış. Gücü var bu yüzden korkusuz diyebilirim. Araştırmam sonucu bu şahısların şubeleri birden fazla ve aynı vergi kaçakcılığını bütün şubelerinde yaparak yüksek gelir elde ediyorlar. Neden hükümet bunlara göz yumuyor da vatandaşın 1 kuruş vergisi için hapis cezasına kadar ağır suçlar veriyorlar? Ayrıca özel kurslarda İngilizce öğretmenliği yapanların maaşı brüt 3636 TL, net 3091 TL olarak gösterilirken neden eşimin diploması ve sertifikası olduğu halde diğer sertifikası olmayanlardan daha düşük alıyor ve buna zorlanıyor?

Bilgili kişiler yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.
    Tüm sorularınızın yanıtı aslında çok net ve basit,
    bu insanlar bunu yapmaya devam edebiliyor çünkü eşiniz bunu kabul ederek , sessiz kalıp orada çalışmaya devam ediyor!
    Bugüne kadar bankaya yatandan kendisine söylenen 1600TL üstünü kendi çekip, kendi elleriyle birine veriyor şu haliyle. İşverenden ödenen rakam , resmi kurumlara gösterilen rakam sonuçta, tüm yazılı kayıtlar bunu kayıtlayacak şekilde.
    eşiniz ,
    a-) ödenen maaştan şimdiye kadar geri iade ettiği kısmı iade etmeyebilir, böylece başka sebepler bularak eşinizle yollarını aramayı tercih edeceklerdir. 1 Yıllık sözleşmeyle çalışmak zorunda olduğundan, sözleşme süresi sonunda sözleşme yenilemeyerek bu işi sıkıntısız şekilde gerçekleştirebilirler.
    b-) Eşiniz ödenen ücretin bir kısmını iade ettiğini yazılı belge ile ıspatlayabiliyorsa, bugüne kadar yapılan bu işlemi SGK na ve Çalışma bakanlığına şikayet edip, dava açarak gerçekte anlaşılan ücretin ödenmesini talep edebilir, yazılı belgelerle bu iade işlemini ıspatlayamayacaksa, hiç bulaşmaması daha hayırlı olacaktır.
    b-)

Nerede
    İzmir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çalışanın maaşı yüksek gösterilip çalışandan maaşının yarısından fazlasını almak suç mu?

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tüm sorularınızın yanıtı aslında çok net ve basit,
    bu insanlar bunu yapmaya devam edebiliyor çünkü eşiniz bunu kabul ederek , sessiz kalıp orada çalışmaya devam ediyor!
    Bugüne kadar bankaya yatandan kendisine söylenen 1600TL üstünü kendi çekip, kendi elleriyle birine veriyor şu haliyle. İşverenden ödenen rakam , resmi kurumlara gösterilen rakam sonuçta, tüm yazılı kayıtlar bunu kayıtlayacak şekilde.
    eşiniz ,
    a-) ödenen maaştan şimdiye kadar geri iade ettiği kısmı iade etmeyebilir, böylece başka sebepler bularak eşinizle yollarını aramayı tercih edeceklerdir. 1 Yıllık sözleşmeyle çalışmak zorunda olduğundan, sözleşme süresi sonunda sözleşme yenilemeyerek bu işi sıkıntısız şekilde gerçekleştirebilirler.
    b-) Eşiniz ödenen ücretin bir kısmını iade ettiğini yazılı belge ile ıspatlayabiliyorsa, bugüne kadar yapılan bu işlemi SGK na ve Çalışma bakanlığına şikayet edip, dava açarak gerçekte anlaşılan ücretin ödenmesini talep edebilir, yazılı belgelerle bu iade işlemini ıspatlayamayacaksa, hiç bulaşmaması daha hayırlı olacaktır.
    b-)
    Cevabınız için çok teşekkür ederim Erdoğan Bey,
    dediğiniz gibi eşim sessiz kalıyor, çünkü yabancı olduğu için biraz korkuyor, ülkeden atılma korkusu vs. diye.
    Şimdi eşim bu denilen yapmazsa şirketteki patronuyla da çakışması onu daha da zora sokacağı için parayı vermeme gibi bir lüksü de olmuyor, ama hukuksal olarak hakkı var diyorsanız ben eşime durumu anlatırım.
    Bunun haricinde, dediğiniz gibi parayı elden alıyorlarsa işverene "çalışanıma bu kadar maaşı devlete gösteriyorum, gerçekte bu kadar maaş verip, elinden bu kadarını alıyorum" diye imzalı belge alırsa tazminat açma hakkı oluyor mu? Ki bunu yapması ve imzalatması ayrı zor olacak gibime geliyor

Son olarak, parayı vermedi, patronla tatsızlıklar yaşadı diyelim. Patron buna ekstra mesai vererek günde 12 saat çalıştırsa (ki zaten haftada 50 saatten fazla çalışıyor, bazen günde 12 saate çıkabiliyor, çünkü kurs yeri olduğu için akşam 9-10 gibi kapanıyor), bu konuda biz ne yapabiliriz? Ya da patronu işten kovsa, tazminat açma hakkımız olur mu?

Teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bu adamlar devleti dolandırıyorlar yaptıkları ciddi anlamda suç ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanmayı gerektiriyor, mümkünse bulunduğunuz ilin emniyet müdürlüğüne organize suçlarla mücadele birimine gidip ihbarda bulunun.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu adamlar devleti dolandırıyorlar yaptıkları ciddi anlamda suç ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanmayı gerektiriyor, mümkünse bulunduğunuz ilin emniyet müdürlüğüne organize suçlarla mücadele birimine gidip ihbarda bulunun.
    Bu dediğinizi ilk başta çok düşündük ancak bu kadar rahat olmaları şaşırtıcı olduğu için araştırma yapmıştık. Araştırma sonucu bulunduğumuz ilin emniyet müdürü de, organize suç mücade içerisinde de her yerde adamları, akrabaları ya da parayla satın aldıkları insanlar var. Bu yüzden bu konuda şikayet etmemiz durumunda zararlı sadece biz çıkacağız. Bunlar ise elini kolunu sallayarak yoluna devam edecek.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Eh benden uyarması sonra bir gece sabaha karşı evden yaka paça götürülüp kendinizi suç örgütünün içinde yargılanırken bulursanız hatırlayın bu uyarımı.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eh benden uyarması sonra bir gece sabaha karşı evden yaka paça götürülüp kendinizi suç örgütünün içinde yargılanırken bulursanız hatırlayın bu uyarımı.
    Onların işlediği suçla bizim ne alakamız var Engin bey? biraz abarttınız sanırım suç örgütü filan

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tıpkısının aynısı bi davam var biraz hafife alıyorsunuz neyse benden bu kadar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Pardon yanlız bir yanlış anlama var galiba ben bu kişiler devlet kurumlarında çalıştırılıyor gösteriliyor zannettim, sizin eşiniz çalıştığı yerde öğretici değil de başka bir görevde gösterilip yüksek maaş üzerinden sgk ya bildiriliyor, evet maaşının yarısı veya fazlası elinden alınıyor ama gelir vergisi, sigorta pirimi vs gibi ödemeler de haliyle fazla olacaktır ne maksatla bunu yapıyorlar anlamadım doğrusu, asgari ücretten bildirip ödemesini de o şekilde kayıtlı yapsalar aynı kapıya çıkmaz mı? enteresan yani.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Pardon yanlız bir yanlış anlama var galiba ben bu kişiler devlet kurumlarında çalıştırılıyor gösteriliyor zannettim, sizin eşiniz çalıştığı yerde öğretici değil de başka bir görevde gösterilip yüksek maaş üzerinden sgk ya bildiriliyor, evet maaşının yarısı veya fazlası elinden alınıyor ama gelir vergisi, sigorta pirimi vs gibi ödemeler de haliyle fazla olacaktır ne maksatla bunu yapıyorlar anlamadım doğrusu, asgari ücretten bildirip ödemesini de o şekilde kayıtlı yapsalar aynı kapıya çıkmaz mı? enteresan yani.
    yok Engin bey devlette çalışmıyor. Özel bir kurum, Kurs yeri, aksine öğretici olarak devlette gösteriyor. Diğer öğretmenleri ise farklı meslek dallarında gösteriyor. Çünkü Öğreticilerin maaşları yüksekmiş ve bunu sadece biz anladık. Şimdi aynı dediğinizi bende dedim ama devleti kandırmak, vergi kaçırmak vs. hoşlarına gittikleri için yüksek maaş gösterip elden 2000 TL civarında geri alıyorlar. Şuan son aldığımızı geri ödemedik. Elden verin diyorlardı, bizde vermedik. Dediğimiz şu oldu "IBAN verin gönderelim, elden almadığımız parayı elden niye verelim? ya patronun ya da hangi yerden para gönderildiyse geri oraya gönderelim" dedik sustular, tutuştular biraz da korktular. Çünkü bu şekilde yaparsak bizimde elimizde kanıt olacak ve ileride rahatlıkla Erdoğan beyin dediği gibi tazminat davası açabiliriz. Ancak bunlar kanundan korkmuyor. Umarım mafyalara çatmamışızdır :D

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: