+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Bir ihtarname kac TL'dir?

Bir ihtarname kac TL'dir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bir ihtarname kac TL'dir?

Merhaba.

Bir avukat notere gidip benim icin bir ihtarname yazdiriyorsa (3 sureti var 3 sayfa, sayfanin biri noterde, biri avukatta öbürü alicida) bu kac TL eder?
    Internete baktim 2018 icin 150-1500 TL yaziyor.

Ne yazdiki? karsi tarafa hisseli oldugun arazide hissedardan (yani benden) habersiz ve müsadesiz agac kesiyorsun ve hissedarini (beni) maddi zarara sokuyorsun, bu huyundan vaz gec, yoksa ....adli islem bilmem ne.

---

öbür ihtarname:

sana ait olmayan bir yapiyi kullaniyorsun (yapi bana ait) bu huyundan vaz gec, bir daha ne yapinin kapisini aciyorsun ne icine giriyorsun, yoksa ...adli islem bilmem ne.

merak edene: avukat benden noter bedeli dahil 2x 750 TL aldi, simdi bu rakamdan süphelenmeye basladim.

hoscakalin.

Hukuki NET Güncel Haber

Bir ihtarname kac TL'dir? konulu yargıtay kararı ara
    Bir ihtarname kac TL'dir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bir ihtarname kac TL'dir?

Yazıyı kendi odasında kalacak, o odadan dışarı çıkmayacaksa,
    Yazmak bedava.
    O yazıyla gidilecek doğru yerlere gidip, doğru işlemleri yaparak , o işi TAKİP ETMEK , asgari ücret tarifesinden AZ OLMAMAK kaydıyla, kendisiyle anlaştığınız kadar para.

O kağıtta yazan lafları bir araya getirip doğru adrese teslim edebileceğinize inanıyorsanız, işlemi kendiniz de yapabilirsiniz, mutlaka bir avukatla yapma zorunluluğunuz yok.

Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cok tsk ederim,

ihtarname basi 750 TL bana sonradan abartilmis gibi geldi.

yazmis bir sey, bana böyle onayliyormusun diye "evet" derseniz ben bu yaziyi notere götüreecgim bu yazi üc suret olacak:

1. bende (avukatta) kaliyor
    2. noterde kaliyor
    3. aliciya ulastirilacak.

TR disinda yasayan biri olarak TRdeki yasa ve yasal adetlerden acizim. Almanya'da notercilik yok desem dogru, noter ancak ev/ is yeri alir satarsan yada vasiyetname...ihtarnameyi burda her avukat kendisi yazabilir, hatta kendim bile yazip "taahhütlü" yada "taahhütlü imzali" gönderebilirim, yada bir icra memuruna gidip onun üstündende gönderebilirim...avukat yazarsa normal mektup gibi gönderiyor (taahhütlü olmadan).

söyle sorayim: TRdeki avukatin illahi notere gitmesi gerekiyormuydu? Kendisi yazamazmiydi.

Zaten avukattan makbuz kopyasi isteyecegim o zaman görürüm notere kac ödedi kendisi icin ne kadar ücret hesaplamis. Burda okuduguma göre 1 ay kadar sonra aliciya teblig edildi/edilemedi diye bir bana bir kanit gösterilmeliymis (dogru aslinda nede olsa parasini ödedim,bilmek hakkim ulastirilip ulastirilmadigini).

peki basettiginiz "askeri ücretten düsük olmamak sartiyla" kac TL.

iyi günler efendim )

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 Büroda sözlü danışma (ilk bir saate kadar) 300,00 TLTakip eden her saat için 175,00 TL
    2 Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma (ilk bir saate kadar) 600,00 TLTakip eden her saat için 300,00 TL
    3 Yazılı danışma için (ilk bir saate kadar) 600,00 TLTakip eden her saat için 280,00 TL
    4 Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto düzenlenmesinde 440,00 TL
    5 Sözleşmeler ve benzeri belgelerin hazırlanması
    a) Kira sözleşmesi ve benzeri 580,00 TL
    b) Tüzük, yönetmelik, miras sözleşmesi, vasiyetname, vakıf senedi ve benzeribelgelerin hazırlanması1.750,00 TL
    c) Şirket ana sözleşmesi, şirketlerin devir ve birleşmesi vb. ticari işlerle ilgili sözleşmeler 880,00 TL
    1 Bir durumun belgelendirilmesi, ödeme aşamasındaki paranın tahsili veya birbelgenin örneğinin çıkarılması gibi işlerin takibi için440,00 TL
    2
    a)Bir hakkın doğumu, tespiti, tescili, nakli, değiştirilmesi, sona erdirilmesi veyakorunması gibi amaçlarla yapılan işler için725,00 TL
    b)İpotek Tesisi ve fekki gibi gibi işlemler de dahil olmak üzere bir hakkın doğumuve sona erdirilmesi olarak nitelenen işlemler nedeni ile sürekli sözleşme ile çalışılanbankalar, finans kuruluşları ve benzerlerine verilen her bir hukuki yardım için175,00 TL
    3 Tüzel kişi tacirlerin ana sözleşmelerinin onanması, bu tacirlerin çalışma konularıile ilgili ruhsat ve imtiyazların alınması, devri ve Türk vatandaşlığına kabul edilmegibi işlerin takibi için3.250,00 TL

1 İcra Dairelerinde yapılan takipler için 360,00 TL
    4 Vergi uzlaşma komisyonlarında takip edilen işler için 1.450,00 TL
    5 Uluslararası yargı yerlerinde takip edilen işlerde
    a) Duruşmasız ise 6.300,00 TL
    b) Duruşmalı ise 10.900,00 TL
    c) Konusu para olan işlerde ise ücret Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir

O kırmızı koyulaştırdığım işleri siz 2 ayrı ihtar için 2 kez yaptırmışsınız. (440+360 ) x 2 yani.

Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi, bu işi kendiniz de yapabilirdiniz. 1 Kağıt, 1 kalem, 2 ayak, o üçünü bir araya getirip, ne yazacağınızı , ne şekilde yazacağınızı , nereye gideceğinizi biliyorsanız, yazar gider gönderrirsiniz, maliyeti SIFIR TL.
    Yok bu kısım bilmediğiniz bir iş ise;
    işi o olan birine verirseniz işi, karşılığında bir ücret ödüyor olmanızdan daha doğal bir şey yok.
    Ödenen ücret te bir kağıda yazılan 2 satır yazı ve bir kaç adım yürüyüp icra dairesine gitmek için değil,
    O yapılması gerekenleri bildiği içindir!

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hikaye şöyle;

FAbrikanın birinde , üretilen ürünlere ana kaynak malzemeyi işleyen TEK makine günün birinde arızalanır ve durur. Bununla birlikte üretim de durur haliyle.
    Uğraşırlar ederler makinayı çalıştırmayı başaramazlar. Müdür sorar yokmudur bu makinadan anlayan bir usta bu civarda?
    Usta başı cevap verir, falanca usta var, iyidir her konuda. Tamam çağırın der müdür.
    Falanca usta gelir, makinenin etrafında döner, orasına bakar burasını dinler,
    Sonra gidip çantasından bir çekiç çıkartır gider makinenin bir yerindeki bir noktaya tek bir darbe atar.
    TAK!!
    ve makine başlar eskisi gibi tıkır rıkır çalışmasına.
    Her şey günlük gülistanlık giderken ustadan fatura gelir müdürn önüne.
    Müdür çıldırır, fatura bedeli 10.000 Euro. ( zehntausend euro)
    Bu nasıl fatura altı üstü bir çekiçle bir tek kez vurdu, bu adamdan ayrıntılı fatura isteyin der.
    Ayrıntılı fatura gelir;
    1 Euro ... 1 x Çekiç darbesi bedeli
    9999 Euro.... Çekiçle nereye vulurulacağını bilme bedeli.

Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@erdogan_kircali

TSKLER )

yazdiklarinizdan anladim, kendimde yazabilecegime göre avukatta yazabilir. size "sifira" mal olur dediginize göre yazacagim ihtarname demekki noterden gecmeyecek.
    benim kendi yazdigim ihtarname sifira mal olabilecekse o zaman bir avukatta kendi basina yazar notere gitmesine gerek kalmadan aliciya gönderebilir.

peki ben yazdim ben cizdim:

bu yaziyi aliciya ben nasil ulastiriyorum? posta ile herhalde olmaz, almadim der, alsa bile zarf bos cikti der.

kendim yazdigimi kopya edip kapisanami gidecegim, sureti eline verip bendeki kagida "ben bu kagidin aynisini aldim" diye benim kagida imzami atacak? atmaz.

yazdim cizdim, aliciya nasil ulastiriyorum ne yazdigimi nasil kanitliyorum? galiba TRe böyle seyler kuryer ile gidiyor...ama cahilim.

===

dün avukattan makbuz istedim, düsüncem: verecegi makbuzlarda noter mühürü yoksa demek notere gitmedi. bana telefonda "ücretim + noter" demisti,

birde istedim: noterden onaylanmis ihtarnamenin kopya olarak suretini
    birde istedim: ihtarnameler aliciya ulasti/ulasmadi belgesi

tabi avukat "ben size güvenmiyorum, süphelendim diyeyem"....yazdim...istiyorum 3 sey... olurya is yeriniz yanar, deprem olur yada allah göstermesin kazaya kurban gidersiniz o zaman benim elimde hic bir sey yok..

aslinda mazaret göstermeme gerek yok ben demeden bana belli araliklarda bazi seyleri kopya olarak vermeli hele makbuz hic istetmemeli.

almanyada her bir kipirtida avukat bana bilgilendirme yazisi ve kipirtinin kopyalarini gönderiyor....davliya sunu yazdim...davali böyle cevap verdi...alin kopyalarini...

iyi günler efendim,

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın 1.turgut,
    Belki de uzun yıllar yurt dışında yaşamış olma nedeniyle Türkiye'deki uygulamaları ve bazen Türkçeyi anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Bu yüzden bazı konuları açıklığa kavuşturmaya çalışalım.

1- İhtar karşı tarafa yapılan ve hukuki anlamda etkisi olacak bir bildirimdir. Ancak bu bildirimin içeriği sizin de tahmin edeceğiniz gibi tartışmalı olabileceğinden bildirimin bir kopyasının bildirimin içeriğini, gönderilme tarihi ile karşı tarafa ulaşma tarihini de kaydedecek bir yerde saklanması gerekir. Türkiye'de bu yetki sadece noterlere verilmiştir. Yurt dışında avukatlara da verilmiştir. Kanaatime göre Türkiye'de avukatlara bu yetkinin verilmemesinin tek nedeni baroların bu konu yerine başka meselelere önem vermesidir.

2- Dolayısıyla noterlerin bu konudaki işlevi bildirimin içeriğini, gönderilme tarihi ile karşı tarafa ulaşma tarihini onaylamak, bu konuda şahitlik yapmaktan ibarettir. Siz doğrudan taahhütlü mektup veya APS ile muhataba bir ihtar gönderseniz ihtarın içeriğinin ne olduğu bilinemeyeceği için hangi konuda ne yazdığınızı ispat konusunda sorun çıkar. İşaret ettiğiniz gibi karşı taraf zarfın içinin boş olduğunu veya ihtarda bambaşka bir şey yazdığını iddia edebilir.

3- Dediğim gibi noterler onay veya teyit makamıdır. Sizin söylediğinizi yazarlar. Bu sözleşme, ihtar vs. olabilir. Kendilerinde bir takım matbu, standart metinler de olabilir. Ancak bu metinler sizin hukuki durumunuzu tam olarak karşılayamayabilir. Bir ihtarın içeriği de önemlidir. Bir avukatın müvekkilin ihtiyaçlarını ve durumunu dinleyerek hazırlayacağı sözleşme veya ihtar bir terzinin elbise dikmesi gibidir. Vücuduna tam oturur ve müşterinin isteklerini tam karşılar. Noterdeki matbu formlar ise seri üretim konfeksiyon gibidir. Belki giymeden paçasının, belinin, kollarının ayarlanması gerekir. Bu ayarlamayı yapmadan giyerseniz üzerinizde komik durabilir.

4- Bir kişiye "şunu yap veya şunu yapma" demek yeterli değildir. Bunun hukuki dayanağının da olması gerekir. İhtarın içeriğinin özenle ve ciddi şekilde hazırlanması sonuç alma ihtimalinizi kuvvetlendirir.

5- Dolayısıyla hukuki mevzuata hakimseniz, haklarınızı ve bunların hukuki dayanaklarını doğru olarak biliyorsanız kendi hazırlayacağınız ihtarı NOTER KANALIYLA GÖNDEREBİLİRSİNİZ. Noter ücreti burada kaçınılmaz.

6- Eğer ihtarı kendi başınıza hazırlayamayacaksanız bir AVUKATA HAZIRLATIP yine NOTER KANALIYLA GÖNDER(T)EBİLİRSİNİZ.

Yani, Türkiye için bir ihtar için avukat yardımı İSTEĞE BAĞLI, noter ise ZORUNLUDUR.

İleride avukatlara da noterlerin tekelinde olan yetkilerden bazıları verilirse doğrudan avukatın hazırlayıp onaylayacağı ihtarlar göndermek de mümkün olacaktır.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yani, Türkiye için bir ihtar için avukat yardımı İSTEĞE BAĞLI, noter ise ZORUNLUDUR.

a-haaaa... bir insani ikna etmeyi cok iyi beceriyorsunuz....söz veriyorum size ugrarken beraberimde tsk amacla bir kasa su ile gelecegim )) cektiginiz zahmetin tamamen altinda kalmak istemiyorum.

birde benden size bir bilgi aksin diyerek:

almanyada noter nedir ve nerde 1000 kisiye sorsan belki 1 tanesi bilir, aslinda gerek yok, olaki miras/vasiyetname, ev/arazi devri, isletme ile alakali seyler. ve noter resmi bir kurulustu galiba simdi bir reformdan gecti galiba resmi degil artik.
    zaten olsa olsa bir sehirde 1 noter ancak var, TRdeki gibi 10 cadde basi 1 noter yok.

almanyada ihtarname:

a) alirsin bos bir yaprak, yazar cizersin (bahceme cöp atiyorsun bir daha yapma) taahhütlü olarak gönderirsin ama taahhütlünün cesitleri var cesitlerine görede fiyatlari.

- posta kutusuna at yeter.
    - eline ver
    - imza iadeli

vs. ve bedelleri düsük, belki bir isci taahhütlü bir mektup icin 20-30 dak. dakika calismasi gerekiyor eger 10 euro saat ücreti aliyorsa.

karsi taraf almadim, bos cikti dermi? diyen daha yok. dese bile hakim diyene der "madem bos zarf geldi, peki siz taahütlü olarak bos zarfa itiraz ettinizmi, bu adama elinizde taahhütlü yazi gönderdiginize dair kanit varmi?" dese adam ne diyecek? "yok" diye diyecek o zamanda hakim der "madem size ici bos taahhütlü bir mektup geldi, düsünemedinizmi gönderen adamin icine sunu bunu yazdim diyecek oldugunu....bunu düsünerek neden sizde taahhütlü bir yazi ile "bos zarf gönderdiniz" diye faaliyete gecmediniz?

sonucta kimse almadim demez ve demeyecek.

b) ihtarnameyi avukat yaziyor: avukatlar asla taahhütlü yazi göndermezler. avukatin agzindan cikan laf/iddia hakikattir, tartisilamaz. bir avukat diyorsa ben bu adama bu yaziyi (normal posta ile) gönderdim, öyleyse göndermistir. belki
    postaci mektubu dereye atti, aliciya ulasmadi. mahkeme bunun tartismasini yapmaz. avukat gönderdi siz aldiniz. bitti.

c) kendin bir sahit önünde yazar cizersin, sahit önünde zarfi kapatirsin, adam yakinda oturuyorsa adamin posta kutusuna gider sahidin gözleri önünde atarsin. ama adam/isletme uzak bir yerdeyse o sahit ile ya postahaneye kadar gider postaciya
    verirsin yada yollardaki bir posta kutusuna kadar yürür posta kutusuna atarsin. karsi taraf almadim filan derse senin sahit yeterli.

d) icra memuru: genelde sadece resmi daireler icra memuru ile gönderirler ama önemli konularda (mahkeme, maliye, hapishaneye teslim ol emri). diger seylerde resmi yerler normal posta ile islerini hallederler, gönderdik dedikleri sey
    öyle kabul edilir.

vatandasta icra memuruna gidebilir, galiba 15-20 euro ücretli. icra memurunun bir özelligi vardir...alicinin posta kutusuna attigi yazinin suretini kendinde saklar...tipki trdeki noter gibi...ama icra memuruna giden vatandas arasan bulamazsin, genelde posta ile taahhütlü.

hatta ben cogu yazilarimi normal posta olarak gönderiyorum alan kisi almadim demiyor.

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O zaman Tüm Türkiye ibareli resmi kuruluş tabelalarını almanya olarak değişmekle işe başlamalı. Herkes bir ucundan tutsun beyefendi 3 noter onaylı ihtar gönderecek kolay değil tabi.

Bunca yazmış çizmişsiniz almanyada avukatların tarifelerini yazında hep birlikte almanyaya iç geçirmeye devam edelim.

Mi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı 1.turgut rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    a-haaaa... bir insani ikna etmeyi cok iyi beceriyorsunuz....söz veriyorum size ugrarken beraberimde tsk amacla bir kasa su ile gelecegim )) cektiginiz zahmetin tamamen altinda kalmak istemiyorum.
    ...
    Türkçe yi iyi kullanamamak başka bir şey, bu yaptığınız Türkçe yi iyi bilmemekten kaynaklı hata değil, doğrudan densizlik.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ihtarname

Forum