Öncelikle merhaba ben ismini vermek istemediğim türkiyenin sayılı üniversitesinde okuyan bir öğrenci olarak 8 haziranda yapılan sınava giren 2516 öğrenciden biriyim. Okulumuzun yaptığı hazırlık atlama sınavında yönetimin verilen eğitim ile paralel bir sınav yapmadığı sınava giren ve kalan sayısının oranı bunu açıkca belirtiyor bizlerin haklarımızı öğrenmek için sizlerin bilgilerinize ve deneyimlerinize ihtiyacımız var.

Sınava Total giren sayısı =2516
Sınavdan Total geçen sayısı =819
Başarı oranı %32
Başarısızlık oranı %68

Sınava giren beklemeli öğrenci sayısı =265
Sınavı geçen beklemeli öğrenci sayısı =11
Başarı oranı =%4

Öncelikle okul öğrencileri olarak ortak bir WhatsApp grubunda toplandık ve sınav ile ilgili itirazımızı perşembe günü dile getireceğiz bazı arkadaşlarımız pazartesiden itibaren şikayetlerini okula bildiriyorşar ancak benim gruplarda paylaştığım konu rektörlük ile görüşmemiz yönünde bu konudan şikayetçi olmamın temel sebepleri ise şunlar

1-Okulda verilen eğitim ile yapılan sınav arasında paralellik olmaması
2-beklemeli öğrencilerin okul yönetimi tarafından tavsiye ile okul kursuna gönderilmek istenmesi
3-2014 yılı öncesi benzer bir durum yaşanarak eski rektörün kalan yaklaşık 1500 öğrenciyi sınavdan muaf tutması
4-2012 yönetmeliğinde öğrencilerin şartlı-koşullu bölümlerine geçiş yapabiliyor olması(okulu bitirene kadar sınavı vermek zorundasınız)

Bizler okul yönetimine bu sıraladığım konuları ileterek gerek ek sınav gerekse yardımcı olmalarını talep edeceğiz çünkü bölüme geçen 819 öğrenciyi fakülte bölümlerine dağıttığımızda 1.sınıfa başlayacak öğrenci sayısı 20 yi geçmiyor ve bu okul istanbulun ilk 3 okulundan birisi.Bir duyuma göre okullarda sınava giren öğrencilerin %50 + 1 inin başarılı olması gerektiği hakkında söylentiler var. Okul yönetimi %70 başarısızlık oranını tamamen öğrencilerin omuzlarına yüklemeye ve bizleri mağdur etmeye çalışıyor.Perşembe günü okul rektörlüğüne berilecek dilekçe ile sınav kağıtlarının tekrar incelenmesini isteyrceğiz(sınav optiğinden alınan sonuçların çoğu birbirine çok yakın 30-35 bandında).Bunun ardından okul yönetimi tarafından yapılacak inceleme sonucunda verilecek aksi karardan sonra ise idari mahkemeye başvurmayı düşünüyoruz çünkü bu sonav adil olmayan bir sınavdı bizler için ve geçmişte diğer öğrencilere tanınan haklardan faydalanma şansımız hukuki olarak var mı ? İdari mahkemeden olumlu bir sonuç çıkabilir mi ? Ne yapmalıyız ?Sayılı günümüz olduğu için siz büyüklerimin yardımına ihtiyacım var.