+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım?

İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım?

Merhabalar,

İşlerimin kötü gidişatı yüzünden iflas etmek üzereyim. Şimdiye dek bankalara ödemelerim düzenliydi, hatta bügün kredimin 10. taksidini de yatırdım. Piyasaya açık hesap borcum yok, fakat kredi limitimi doldurdum, bu nedenle kredi de kullanamıyorum. KMH hesaplarım ve kredi kartlarımda neredeyse limit kalmadı. Aracımı da sattım, üzerime ait ev zaten yoktur. Bundan sonraki ödemelerimi yapabileceğimi sanmıyorum. Saçma sapan onurum yüzünden aileme ve doslarıma ağzımı büküp yardım da talep edemiyorum. Eşimle berebar anne-babamın yanında kalıyoruz. Sadece eşimin arabası ve anneme ait ev babamın bir aracı var. Kendi kötü gidişatımın günahını eş ve aile fertlerimizin çekmesini istemiyorum. Bunlara ait araç ve eve icra gelir mi, eğer gelirse bunları kurtarmanın bir yolu var mı? Bu arada eşim ve annem özel sektör çalışanı, babam ise emekli memur. Cevaplarınız için şimdiden çok ama çok teşekkürler.

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım? konulu yargıtay kararı ara
    İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İflas etmek üzereyim. Ne yapmalıyım?

Sizin borcunuza kefil olmadıkları sürece sizin borcunuzdan dolayı kimsenin malına haciz gelmez. Fakat ikamet adresiniz eğer ailenizin evi ise, o zaman evdeki eşyalara haciz gelmesi muhtemel. Eşyaların anne ve babanıza ait olduğuna dair fatura ibraz edebilirseniz malları sonradan geri de alabilirsiniz.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet ailem, eşim ve 3. şahısları kredi/kredi kartı vs hiçbir borcuma kefil etmemişim. Bankaların teklif ettiği eşim için ek kart vs taleplerini bile hep geri çevirmişimdir. Babam ve annem kendi aldıkları eşyaların faturalarını klasörlerde özenle saklar. Fakat ben ve eşim bu konuda çok düzensisiz. Kaldı ki aile fertlerine ve kendimize aldığımımız değerli eşya/telefon/mobilya vs bile faturasını biriktirmedik. Galiba ev eşyalarına haciz kalktı diye duymuştum, fakat eşime ve babama ait araç ile annemin adına kayıtlı ev aklımı kurcalıyor. Bana kefil olmamaları bu gayrimenkullere haciz gelmemesine yeterli midir?

Teşekkürler.
    Konu Brindar tarafından (28-12-2012 Saat 00:14:00 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın cagjackal, Hacze geldiklerinde faturası olsa bile babanınza ait malları götürüp sonradan geri almanızı isteyebilirler demiş.
    Mallar bu sürede yıpranır, hasar görür, götür getir parası ve yed-i emin parası malın bedelini bulur.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın cagjackal, Hacze geldiklerinde faturası olsa bile babanınza ait malları götürüp sonradan geri almanızı isteyebilirler demiş.
    Mallar bu sürede yıpranır, hasar görür, götür getir parası ve yed-i emin parası malın bedelini bulur.
    Bu durumda istihkak davasının çarçabuk bitmesi için dua edecekler o zaman. Bildiğim kadarı ile de çok sürmüyor bu davalar. Ayrıca istihkak davasının kazanılması sonucu borçlunun yeddiemin borcundan yırtacağına dair yargıtay kararları var, zira bu borç eşyayı istihkak iddiası olmasına rağmen haczeden icra dairesine rücu ediliyor.

Sn Brindar, kefillik söz konusu değilse sizin haricinizde başkalarının evine arabasına haciz konmaz!!!

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn Brindar, kefillik söz konusu değilse sizin haricinizde başkalarının evine arabasına haciz konmaz.
    Saygıdeğer Cagjackal, borçlarıma kefillik söz konusu değil ama eşimin aracı var. Ki o araç bir zamanlar benimdi. Ona verdim, yani satmış gibi gösterdim. Araç şu an onun adına kayıtlı aracın peşinatı, kredileri zamanında tarafımdan tamamı ödendi. Hatta babama ait aracın bile kaskolarını, bazı kredilerini ben ödemiştim. Bu gibi ufak teferuatlar sorun olur mu? Eşimin miras-ı red gibi birşey yapabilmesi çözüm olabilir mi? Çünkü bana kefil olmayışları onların hacizden kurtulacağı mantıklı görmüyorum... Sonuç itibariyle 1. derece yakınım.

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fakat ikamet adresiniz eğer ailenizin evi ise, o zaman evdeki eşyalara haciz gelmesi muhtemel. Eşyaların anne ve babanıza ait olduğuna dair fatura ibraz edebilirseniz malları sonradan geri de alabilirsiniz.
    Eve haczin gelip bir çatal kaşığına el koymasını bırakın, evimizin önünden geçmeleri bile babamın canını fena sıkar. Açıkçası üzülmesinler diye maddi durumumum kötü oluşunu duymalarını bile istemiyorum. Hayatları boyunca böyle birşey yaşamamışlar. Yoksa evde sadece ben ikamet etsem sorun yok. Gelsinler üç beş sandalye masayı alıp bir taraflarına koysunlar.

İkametimi değiştirsem bu sorundan kurtulur muyum?

Bu arada haciz ekibinin ev eşyalarına el koyması ve sonradan geri alabilme çırpınışlarımız bana saçma geldi. Zaten mobilya/beyaz eşyanın alayını toplasan 10 bin lira etmez. Şenol beyin dediği gibi hamallığını yapıp aşağıya taşımalarına bile değmez. Hem geldikleri zaman mobilya/beyaz eşya faturalarını göstersek çözüm olmaz mı?

Saygılar.
    Konu Brindar tarafından (28-12-2012 Saat 01:43:24 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Brindar

Burada size verilen bilgilere itimat etmiyorsanız (Eşimin miras-ı red gibi birşey yapabilmesi çözüm olabilir mi? Çünkü bana kefil olmayışları onların hacizden kurtulacağı mantıklı görmüyorum... ) burada cevap aramanızda bana mantıklı gelmiyor.

''Bu arada haciz ekibinin ev eşyalarına el koyması ve sonradan geri alabilme çırpınışlarımız bana saçma geldi. Zaten mobilya/beyaz eşyanın alayını toplasan 10 bin lira etmez'' demişsiniz.İnanın icraya gidilen çoğu evden bırakın 10bini taşıma ücretini çıkaracak maddi değerde eşya çıkmıyor.Son çıkan yasalar ve işleyişlerle icranın tek yapabildiği insanları çevresine karşı zor durumda bırakmak ve icra edilen eşyaları fatura itirazlarıyla uğraştırarak borcu bir şekilde ödemeye mecbur etmek.Bir yerleri alacaklı durumda bırakıp borcunu ödemeyen insanlar alacaklıları nasıl zor durumda bırakıyorsa, icrada bir yerde onları zor durumda bırakmış oluyor.

Ayrıca hiç bir borcumu ödemeyeyim ve ailemde çevremde hiç bir şey duymasın icraya da gelinmesin gibi bir düşünseniz varsa ve bu gerçekleşse dahi bundan sonraki hayatınızda bu şartlarda bir yerde çalışmanız, iş kurmanız, mal mülk edinmeniz zora gireceğinden bence ilk seçenek bu işlerden sıyrılmadan çok alternatif yollarla düzlüğe çıkmaya çalışmak olmalıdır.

Ben her zaman pes etmek dışında bir alternatif daha olduğunu düşünürüm.

Saygılarımla...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Brindar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Saygıdeğer Cagjackal, borçlarıma kefillik söz konusu değil ama eşimin aracı var. Ki o araç bir zamanlar benimdi. Ona verdim, yani satmış gibi gösterdim. Araç şu an onun adına kayıtlı aracın peşinatı, kredileri zamanında tarafımdan tamamı ödendi. Hatta babama ait aracın bile kaskolarını, bazı kredilerini ben ödemiştim. Bu gibi ufak teferuatlar sorun olur mu? Eşimin miras-ı red gibi birşey yapabilmesi çözüm olabilir mi? Çünkü bana kefil olmayışları onların hacizden kurtulacağı mantıklı görmüyorum... Sonuç itibariyle 1. derece yakınım.

Eve haczin gelip bir çatal kaşığına el koymasını bırakın, evimizin önünden geçmeleri bile babamın canını fena sıkar. Açıkçası üzülmesinler diye maddi durumumum kötü oluşunu duymalarını bile istemiyorum. Hayatları boyunca böyle birşey yaşamamışlar. Yoksa evde sadece ben ikamet etsem sorun yok. Gelsinler üç beş sandalye masayı alıp bir taraflarına koysunlar.

İkametimi değiştirsem bu sorundan kurtulur muyum?

Bu arada haciz ekibinin ev eşyalarına el koyması ve sonradan geri alabilme çırpınışlarımız bana saçma geldi. Zaten mobilya/beyaz eşyanın alayını toplasan 10 bin lira etmez. Şenol beyin dediği gibi hamallığını yapıp aşağıya taşımalarına bile değmez. Hem geldikleri zaman mobilya/beyaz eşya faturalarını göstersek çözüm olmaz mı?

Saygılar.

Reddi Miras, miras bırakanın ölümü sonrası başvurulacak bir kanuni yoldur, şu an için uygulanabilirliği yoktur.

Aracınızı borcunuz hakkında icra takibi açılmadan önce devrettiyseniz sıkıntı yok. Fakat borcunuz muaccel olduktan sonra üzerinizdeki herhangi bir malı başka birilerine kaçırma amaçlı devretmeniz durumunda "eğer icra dairesi, trafik şube müdürlüğüne geriye dönük son 5 yıl içerisinde üzerinize olan motorlu araçların kayıtlarını" isterse şayet, o zaman aracınızın eşinize satış yolu ile kaçırıldığını iddia ederek satiş iptalini isteyebilir. Fakat ben bu duruma sadece gayrimenkullerde şahit oldum, yani araçlarda henüz duymadım. Bu durumda trafik şube müdürlüğünün sadece "üzerine araç kaydı olup olmadığı" şeklinde soru sorması da mümkün.

Hukukta mantığa pek yer yoktur, kanunlar bellidir. Borç şahsidir, kefillik ve miras kalması dışında başkalarına rücu etmez.

Haciz esnasında istihkak iddiasında bulunabilirsiniz, memur tutanakta bunu belirtir fakat genelde "biz eşyaları alalım siz sonra istihkak davası açarsınız" diyerek eşyaları götürüyor.

Nerede
    Bilecik
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Brindar,

Naçizane tavsiyem etrafınızdan ailenizden vs. maddi sıkıntılarınıza yardımcı olabilecek birileri varsa tabi ki vakti geldiğinde geri ödemek üzere, yardım istemeniz sizin için daha hayırlı olacaktır. Bu gururunuza dokunmamalı, aksine sevdiklerimiz, dostlarımız bugünler için de vardır. Tabi ki bu benim fikrim, en doğru kararı yine siz verirsiniz.

Bunun dışında anladığım kadarıyla henüz avukatlık olmamışsınız, ama durumun nerelere gideceğinin farkında olmanız sizin için iyi bir şey, keşke benzer şeyleri yaşadığımda bende duruma erkenden ayıkabilseydim. Neyse, tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim,

1-Ailenize durumu açıklayın çünkü eninde sonunda duyacaklardır,karşılarına dikilen bir avukattan öğreneceklerine sizden öğrensinler.
    2-Eşinizin üzerine bulunan arabaya birşey olmayabilir fakat avukata göre bu durum değişir. İşin peşine düşen bir avukat aracın daha önceden sizin olduğunu ve eşinize verdiğinizi, bu malın evlilik zarfında ortak kazanılmış bir mal olduğunu bu yüzden haczedilebileceğini vs. iddia eder ve hatta icra kararı çıkartır, haklı bile olsanız mahkeme süreci falan, iş çok uzar. Arabayı güvendiğiniz birinin üzerine yapın hiç uğraşmazsınız.
    3-İkametgah değişikliği süreci sadece uzatır, sonuçta banka ile ilişkilerinizde mutlaka mevcut adresinizi vermişsinizdir o adrese tebligat yapılır, devamında gelinir, haciz süreci başlar. Burda söyleyebileceğim en önemli husus eve avukat geldiği zaman siz ya da bir başkası hiçbir kağıda imza atmayın. Bırakın alacaklarsa alsınlar yoksa taahhüdü ihlal, yediemin vs. gibi sıkıntılar doğar bu da devamında hapis cezasını getirebilir.

Allah kolaylık versin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Brindar öncelikle geçmiş olsun, yazıklarınıza istinaden ben kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak size ufak bir tavsiye vermek istiyorum;

inanın bana sizi o kadar iyi anlıyorumki içerisinde bulundugunuz durumu o kadar iyi biliyorumki, fakat ailenize durumu anlatmalısınız emin olun rezil olmayayım derken yerle bir olacaksınız, herşey geç olmadan bence ailenize anlatın bakın henüz bir aksamada yaşanmamış ödemelerinizde, haciz süreci öyle pat diye olmuyor bankalar arıyor mesajlar atıyorlar tarafınıza bir sürü tebligat geliyor bu süre yasal olarak 90 gün, sonrasında ise banka avukata vekalet veriyor avukatlarla muhatap oluyorsunuz parayı tahsil edebilmek için yıpranmış olan psikolojınızın tamamen bozulmasına yol açabiliyorlar, yani minumum 120 günden önce eve haciz gelmez tabi bu 120 gün inanın cehennem azabı gibi geçiyor, bir çok saçma!!! şey düşünebiliyorsunuz, kısaca demek istediğim inanın herşey daha kötü oluyor...

Biliyorum siz yine bildiğinizi yapacak ve gurunuza yediremeyerek kimseye anlatmayacaksınız ama emin olun tecrübeyle sabittir herşey ama herşey daha beter olacak, o zaman aileniz yardım etse bile 10000 tl olan borç 15000 tl olacak ihtarname ücreti avukat harcı yasal faiz o'dur bu'dur derken dahada içinden çıkılmaz hal alacak...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iflas etmek

iflas eden şirketler ne yapmalıhttp:www.hukuki.netshowthread.php102153-iflas-etmek-uzereyim-Ne-yapmaliyimticarette iflas iflas eden adamiflas eden kisiiflas ettikten sonraiflas eden ne yapmalıiflas etmeticarette iflas etmekiflas etmemek için duaiflas edene krediiflas eden biri ne yapmalıalmanyada iflas etmekiflas eden insan ne yapmalıiflas edenleresnaflıkta iflasiflas eden kişi ne yapmalıiflaseden neiflas eden firmalar ne yapar ticarette batan şahıs ne yapmalıiflas eden ne yapariflas etmek üzereyim ne yapmalıyımhttps:www.hukuki.netshowthread.php102153-iflas-etmek-uzereyim-Ne-yapmaliyimiflas etmek uzereyim
Forum