+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    uşak
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Öğretmenler Toplantısındaki haksız sözleri Okul Aile Birliğine aktarma ve sonrası

Merhaba, ortaokulda öğretmenim.

Yazacağım ve destek almak istediğim yazım iki ayrı konu içeriyor:
    Okulumuzda ileri derece seviye sınıfı yapılmakta ve iki yıldır bununla mücadele etmeye çalışıyorum. Bu sebeple, diğer öğretmenlerle anlaşamıyorum. Bu sınıflarda kendi çocukları ve yakınlarının çocukları olduğu için, mücadelemi kişisel olarak algılıyorlar.
    Okul- Aile Birliği okulumuzda çok aktif çalışıyor.Mükemmelin üstünde faaliyetleri var. Düzenledikleri birçok faaliyete bizzat dahil oldum ve şahidim.

Olay içeriği:
    Sene sonu öğretmenler toplantısında 3-4 öğretmen Okul Aile Birliği hakkında çok haksız cümleler sarf etti. Hiç çalışmadıklarını, asla okula katkıları olmadığını ve benzeri.
    Toplantı sonuna doğru hem seviye sınıfı hakkındaki düşüncelerimi hem de Okul Aile Birliğine atılan suçun doğru olmadığını söylemek için söz hakkı istedim. Fakat daha ilk cümlemde yine 3-4 öğretmen tarafından ağız dalaşıyla susturuldum. (Çocukları o sınıflarda olduğundan konuşulmasına bile izin vermiyorlar.) Toplantı sonrasında da hakarete varacak sözlerle ''Her şeyimin problem '' olduğunu söylediler.
    Bunun üzerine okul müdürüne akşam bir mesaj yazdım. Okul Aile Birliğinden özür dilenmesi gerektiğini ve durum hakkında muhataplarına da bilgi vereceğimi ekledim.
    Okul Aile Birliği başkanına da durumu özetleyen bir mesaj attım. Mesajın tam kopyası aşağıdadır.
    Okul Müdürü, benim mesajımdan sonra Okul Aile Birliği başkanıyla görüşüyor.
    Ertesi gün şu oldu:
    Okul müdürü, okuldaki tüm öğretmenleri topladı. Onlara benim Okul Aile Birliğine yazdığım mesajı okudu. Ayrıca kendi yazışmasında karşı taraftan gelen mesajı da okudu. Toplantıda linç girişimi başlatacak sözler söyledi. Bunun üzerine de fırsat bilen seviyeci öğretmenler incitici sözlerde bulundular. Ben de konuşturulmadığım için bunu yapmak zorunda kaldığımı ve Okul Aile Birliğinin yönetime dahil olduğu için dışarıya bilgi aktarma sayılamayacağını söyledim.
    Toplantı sonrasında okul müdürü bana '' Benim için olay kapanmıştır, arkadaşların seni ve durumu bilmesini istedim sadece . '' dedi.

Öğrenmek istediklerim:
    1. Okul Aile Birliğine yazdığım mesaj suç unusuru taşıyor mu? Şikayete tabi olsa böyle bir mesajdan dolayı ceza alır mıyım?
    2. Okul müdürünün okuldaki tüm öğretmenlere mesajımı ve Okul Aile Birliğinin mesajını okuması, beni hedef göstermesi, kasıtlı ve ağır bir linç durumu oluşturması, hangi bakımdan suç unusuru teşkil eder? Örneğin, haberleşme gizliliği ihlali, kişisel veri ifşa suçu , mobbing gibi?
    Ne yapmam gerekiyor? Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

NOT: Attığım mesaj metni:
    Merhaba, umarım iyisinizdir.Bugün okulda söylenen bazı şeyler içime sinmedi, konuşmak istediğimde de susturuldum. ( M. Hanım ve grubu tarafından) ... Bilmenin hakkınız olduğunu düşündüm. ''Bu sene okul aile birliğinin hiç çalışmadığını, hiçbir şeyle ilgilenmediğini,öğrencilerin hiçbir şeyine koşmadıklarını '' söylediler. Benzer bir sürü şey. Sınıfların karma yapılmasıyla ilgili bir konuda konuşmaya başlayıp bu konuya gelecektim. İkinci cümlemde B. , M. , B. hanımlar bağıra bağıra beni susturdular. Susmadım aslında ama iş seviyesiz bir ağız dalaşına döndü. ... Bir kez daha da teşekkür etmek desteğiniz için...

Hukuki NET Güncel Haber

Öğretmenler Toplantısındaki haksız sözleri  Okul Aile Birliğine aktarma ve sonrası konulu yargıtay kararı ara
    Öğretmenler Toplantısındaki haksız sözleri  Okul Aile Birliğine aktarma ve sonrası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    antalya
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretmenler Toplantısındaki haksız sözleri Okul Aile Birliğine aktarma ve sonrası

Alıntı yıldızlı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, ortaokulda öğretmenim.

Yazacağım ve destek almak istediğim yazım iki ayrı konu içeriyor:
    Okulumuzda ileri derece seviye sınıfı yapılmakta ve iki yıldır bununla mücadele etmeye çalışıyorum. Bu sebeple, diğer öğretmenlerle anlaşamıyorum. Bu sınıflarda kendi çocukları ve yakınlarının çocukları olduğu için, mücadelemi kişisel olarak algılıyorlar.
    Okul- Aile Birliği okulumuzda çok aktif çalışıyor.Mükemmelin üstünde faaliyetleri var. Düzenledikleri birçok faaliyete bizzat dahil oldum ve şahidim.

Olay içeriği:
    Sene sonu öğretmenler toplantısında 3-4 öğretmen Okul Aile Birliği hakkında çok haksız cümleler sarf etti. Hiç çalışmadıklarını, asla okula katkıları olmadığını ve benzeri.
    Toplantı sonuna doğru hem seviye sınıfı hakkındaki düşüncelerimi hem de Okul Aile Birliğine atılan suçun doğru olmadığını söylemek için söz hakkı istedim. Fakat daha ilk cümlemde yine 3-4 öğretmen tarafından ağız dalaşıyla susturuldum. (Çocukları o sınıflarda olduğundan konuşulmasına bile izin vermiyorlar.) Toplantı sonrasında da hakarete varacak sözlerle ''Her şeyimin problem '' olduğunu söylediler.
    Bunun üzerine okul müdürüne akşam bir mesaj yazdım. Okul Aile Birliğinden özür dilenmesi gerektiğini ve durum hakkında muhataplarına da bilgi vereceğimi ekledim.
    Okul Aile Birliği başkanına da durumu özetleyen bir mesaj attım. Mesajın tam kopyası aşağıdadır.
    Okul Müdürü, benim mesajımdan sonra Okul Aile Birliği başkanıyla görüşüyor.
    Ertesi gün şu oldu:
    Okul müdürü, okuldaki tüm öğretmenleri topladı. Onlara benim Okul Aile Birliğine yazdığım mesajı okudu. Ayrıca kendi yazışmasında karşı taraftan gelen mesajı da okudu. Toplantıda linç girişimi başlatacak sözler söyledi. Bunun üzerine de fırsat bilen seviyeci öğretmenler incitici sözlerde bulundular. Ben de konuşturulmadığım için bunu yapmak zorunda kaldığımı ve Okul Aile Birliğinin yönetime dahil olduğu için dışarıya bilgi aktarma sayılamayacağını söyledim.
    Toplantı sonrasında okul müdürü bana '' Benim için olay kapanmıştır, arkadaşların seni ve durumu bilmesini istedim sadece . '' dedi.

Öğrenmek istediklerim:
    1. Okul Aile Birliğine yazdığım mesaj suç unusuru taşıyor mu? Şikayete tabi olsa böyle bir mesajdan dolayı ceza alır mıyım?
    2. Okul müdürünün okuldaki tüm öğretmenlere mesajımı ve Okul Aile Birliğinin mesajını okuması, beni hedef göstermesi, kasıtlı ve ağır bir linç durumu oluşturması, hangi bakımdan suç unusuru teşkil eder? Örneğin, haberleşme gizliliği ihlali, kişisel veri ifşa suçu , mobbing gibi?
    Ne yapmam gerekiyor? Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

NOT: Attığım mesaj metni:
    Merhaba, umarım iyisinizdir.Bugün okulda söylenen bazı şeyler içime sinmedi, konuşmak istediğimde de susturuldum. ( M. Hanım ve grubu tarafından) ... Bilmenin hakkınız olduğunu düşündüm. ''Bu sene okul aile birliğinin hiç çalışmadığını, hiçbir şeyle ilgilenmediğini,öğrencilerin hiçbir şeyine koşmadıklarını '' söylediler. Benzer bir sürü şey. Sınıfların karma yapılmasıyla ilgili bir konuda konuşmaya başlayıp bu konuya gelecektim. İkinci cümlemde B. , M. , B. hanımlar bağıra bağıra beni susturdular. Susmadım aslında ama iş seviyesiz bir ağız dalaşına döndü. ... Bir kez daha da teşekkür etmek desteğiniz için...
    Sayin hocam ben de ogretmenim,
    Oncelikle hakli sayilabileceginiz yerlerin yaninda haksiz oldugunuz yerler de var mesela toplantida mesajimi okuyarak bemi hedef haline getirdi demissiniz ama siz de topllantida konusulanlari aile birligine ileterek siz de onlari hedef haline getirmissiniz, dolayisiyla mudurun yaptigi mobbing olarak algilanamaz, ayrica bu iki olaydan da kimse birsey iddia edemez suc unsuru yok toplantida konusulan devlet sirri degil ki birine soylediniz diye ceza alasiniz eger 9kulda birinin soyledigi seyi baskasina soylemek suc olsaydi ceza almayan kimse kalmazdi ayrica seviye sinifi olayina gelince izlediginiz yol yanlis bence boyle bir dusunceniz varsa dilekce ile il ya da ilce milli egitime silsile yoluyla bildirmeniz gerekiyor sonrasinda bimer e yazabilirsiniz, ayrica seviye siniflarina ben de karsi olmakla birlikte yalniz turkiye gerceklerini de goz onune alip oyle dusunmeniz gerekiyor, burada objektif davranmak cok onemli oyle okullar var ki ogrenci ve veli potansiyeli zayif ilgisiz , boyle yerlerde her insan kendi cocugunun daha iyi egitim almasini ister eger genel olarak velinin ve ogrencinin sorunlu olabilecegi yerlerde kaybolmamasi gereken ogrencilerin bir yere toplanmasi bence uygun gorulebilir, eger ki sizin dusuncenizdeki gibi bu sinif olusturulmasa 30 kisilik sinifta 25 ogrencinin ilgisiz 5 ogrencinin ders dinledigi yerlerde o 5 ogrenciyi de kaybedersiniz hayatlari heba olur umarim anlatmak istedigimi anlayabimmissinizdir. Ama ortalamanin ayni ve potansiyelin ilgili oldugu okullarda elbette ben de seviye siniflarina karsiyim...

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretmenler Toplantısındaki haksız sözleri Okul Aile Birliğine aktarma ve sonrası

Bende eğitimciyim.

Yaklaşımınızda yanlışlar olduğunu düşünüyorum.Bir toplantıda geçeni siz orada olmayanlarla paylaşınca bu gayet normal ve sorun yok, karşı taraf sizinkini paylaşınca 'beni hedef göstermesi, kasıtlı ve ağır bir linç durumu oluşturması' şeklinde olaya yaklaşıyorsunuz.Bunun çok yanlı bir yaklaşım olduğunu düşünmekle beraber, bu tarz sübjektif tutumların kişileri sürekli sorunların içine çektiğini görmekteyiz.Bundan haklı çıkacağınız hukuki bir durum oluşturamazsınız.

Nerede
    uşak
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yaklaşımda yanlışlık kabul ettiğim bir durum. Fakat olayların bu noktaya gelmemesi için sabırla sürekli eşit ve dengeli sınıflar oluşması gerektiğini anlattım. Geçen yılki toplantıda okul müdürü bir daha seviye sınıfı yapmayacağı konusunda söz verdi. Fakat tekrar yaptı. Hem de çok daha ileri giderek. Öyle düşünün ki okulda 154 5. sınıf öğrencisi var. Bunlardan 40'ıyla iki özel sınıf oluşturuluyor. Diğer bazı şubelerde ise ders işlenecek durum olmuyor. Normalde çok öğretmen de bunu sorun yapmalı diye bekliyorsunuz. Ama hem kendi çocukları özel sınıflarda olduğu için hem de arkadaşlarına ters düşmemek için bu durumu hep görmezden geldiler.
    İki yıldır bu okuldayım. Veliler sorun yaptılar, hak aradılar. Ama burada yazmak istemediğim başka konular var. ( Başka güçler araya girip incelenmesini engelliyor. )
    Okul müdürü, benim Okul Aile Birliğine yazdığım mesajı sadece beni susturmak için kullandı. Bir daha bu konuyu açmayayım diye. Aslında bunu yaparak kendi seviyesini göstermiş oldu.
    Ama yine de hukuksal bir karşılığı olmalı diye düşünüyorum. Amacım ille de şikayet etmek olsaydı bundan öncekiler için yeterli sebep vardı.
    Benim mesajı atmam usulen hata olsa bile en azından bir haksızlığı gidermek adına yapılmış ve yalan içermiyor.
    Okul müdürünün 3. kişiye attığım mesajı ve ona karşılık gelen mesajı herkese okuması gerçekten suç unsuru içermiyor mu?
    Yorumlarınıza katılıyorum ama beklediğim cevap hukuksal niteliği. Teşekkür ederim.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayların sıcaklığı ile belki de farkında değilsiniz, olayı kişiselleştirirseniz siz zararlı çıkarsınız.
    Müdür "bu olay benim için kapanmıştır." demekle olayı kişiselleştirmediğini gösteriyor.
    Müdür mesajınızı okumak yerine kendi sözleriyle mesaj içeriğini anlatsaydı, sizin okul aile birliği başkanıyla konuşmanızdan ne farkı olacaktı?
    Burada bir suç yok. Suç olsaydı, bunu ilk siz işlemiş olurdunuz.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    antalya
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Malesef degerli meslektasim burada bana gore de haksiz durumdasiniz, seviye sinifi konusundaki dusunceniz tartisilabilir fakat aile birligi vsvsvs konularinda kesinlikle disaridan bir izleyici olarak dusuncem haksizsiniz

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: