+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Peltek "R" Avukat Olur mu?

Peltek "R" Avukat Olur mu?
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Peltek "R" Avukat Olur mu?

Merhabalar, ben "R"leri söyleyemiyorum. Tıpkı şuan show programı yapan Beyazıt Öztürk gibi , sizce benden Avukat olur mu? Bu yıl İstanbul veya Ankara hukuk fakültesini hedefliyorum derslerim ve çalışma azmim güzel ama ne yazıkki konuşmada o kadar iyi değil. 4 yılda geliştiririm diye düşündüm ama yol yakınken sizce vazmı geçmeliyim?

Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

Hukuki NET Güncel Haber

Peltek "R" Avukat Olur mu? konulu yargıtay kararı ara
    Peltek "R" Avukat Olur mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Peltek "R" Avukat Olur mu?

Avukatlık mesleğine kabul şartları arasında peltek dil sorunu olanlar avukatlık yapamaz diye bir madde yok. Kaldı ki bir hukuk kurumunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı böyle bir engel koyması da düşünülemez. Pelteklik olsa olsa duruşmalarda sıkıntı çıkarabilir veya müvekkilinizle konuşurken sorun çıkarabilir diyeceğim ama bahsettiğiniz gibi ünlü kişilerden bile alışık olduğumuz bir konu. Hatta kimisine komik veya sempatik dahi gelebiliyor. Siz kendinizle barışık olduğunuz sürece sorun yok. Tabi tıbbi olarak düzeltebiliyorsanız ne ala...
    Adalet hakkındaki yorumlar saatlerimize benzer. Çoğu saat farklı yerler gösterir ama herkes kendininkine güvenir. [Fransız Atasözü] Bu nedenle hukuk ve hukukçulara güvenin. Onlar aslında vatandaşların teminatıdır...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2.868
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Türkiye'de istisnalar hariç yargılama sözlü değil yazılıdır.
    Avukatlar Amerikan filmlerinde gördüğümüz gibi uzun uzun konuşmazlar.
    Avukatların mahkemelerde kurduğu cümlelerin yarısı "Dilekçemizi tekrar ediyoruz." "Aleyhe hususları kabul etmiyoruz." gibi cümlelerdir.
    Avukat söyleyeceğini yazarak mahkemeye sunar.

Dolayısıyla bir konuşma kusurunun oluşu dahi avukatlık yapacak bir kişiyi olumsuz etkilemez.
    Önemli olan mevzuatı takip ederek kendini geliştirmek ve bir olaya hangi hukuki kuralın uygulanacağına karar vermek için muhakeme yeteneğidir.
    Hoş ama boş konuşan bir avukat olmaktansa az konuşan ama bilgili bir avukat daha iyi iş yapar.

Bir avukatın konuşma yeteneği belki işi alırken müvekkili ikna bakımından önem taşır.
    Kişilerle diyalog kurmakta zorlanmadığınız sürece pelteklik de önemli değildir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Basri Gungoren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatlık mesleğine kabul şartları arasında peltek dil sorunu olanlar avukatlık yapamaz diye bir madde yok. Kaldı ki bir hukuk kurumunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı böyle bir engel koyması da düşünülemez. Pelteklik olsa olsa duruşmalarda sıkıntı çıkarabilir veya müvekkilinizle konuşurken sorun çıkarabilir diyeceğim ama bahsettiğiniz gibi ünlü kişilerden bile alışık olduğumuz bir konu. Hatta kimisine komik veya sempatik dahi gelebiliyor. Siz kendinizle barışık olduğunuz sürece sorun yok. Tabi tıbbi olarak düzeltebiliyorsanız ne ala...

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Dil konuşma terapistleri ile düzelme imkanını varmış ama zor ondan dolayı şansımı deneyeceğim aslında çocukluğumda ailemin veya ilkokul hocamın farketmesi gerekiyordu. O yaşlarda basit egzersizle geçebiliyormuş ama yetişkin olduktan sonra belli alışkanlıkları geçirmek çok zor.

- - - Updated - - -

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türkiye'de istisnalar hariç yargılama sözlü değil yazılıdır.
    Avukatlar Amerikan filmlerinde gördüğümüz gibi uzun uzun konuşmazlar.
    Avukatların mahkemelerde kurduğu cümlelerin yarısı "Dilekçemizi tekrar ediyoruz." "Aleyhe hususları kabul etmiyoruz." gibi cümlelerdir.
    Avukat söyleyeceğini yazarak mahkemeye sunar.

Dolayısıyla bir konuşma kusurunun oluşu dahi avukatlık yapacak bir kişiyi olumsuz etkilemez.
    Önemli olan mevzuatı takip ederek kendini geliştirmek ve bir olaya hangi hukuki kuralın uygulanacağına karar vermek için muhakeme yeteneğidir.
    Hoş ama boş konuşan bir avukat olmaktansa az konuşan ama bilgili bir avukat daha iyi iş yapar.

Bir avukatın konuşma yeteneği belki işi alırken müvekkili ikna bakımından önem taşır.
    Kişilerle diyalog kurmakta zorlanmadığınız sürece pelteklik de önemli değildir.
    Teşekkürler hocam bana moral motive verdiniz. Diyalog kurarken çok sıkıntı çekmiyorum. Söyleyebilmek için elimden geleni yapacağım. Bana ilk iş bulurken sıkıntı olur gibi geliyor. 4 yıl+1 yıl boyunca Hukuk fakültesinde dil ve konuşma terapistine gideceğim. Çözmeye çalışacağım. Şimdi sınav sürecinden gidemiyorum.

+ Konuyu Yanıtla