Merhabalar,
Benim iki sorum olacaktı.
Devlet Üniversitesinde Mühendislik Eğitimi görmekteyim aynı zamanda Açık öğretim Fakültesi Kamu yönetimi öğrencisiyim. 2011 yılında Açık öğretim Fakültesine kayıt yaptırdıktan sonra 2013 yılında DGS ile Mühendislik fakültesini kazandım ve aynı anda iki üniversiteyi okumaya devam ediyorum. 2016 Yılında YÖK aynı anda okunan üniversite öğrencilerinin ikinci üniversite katkı paylarının örgenciler tarafından ödenmesine karar verdi ve ben bu tarihten yana iki üniversiteye de para ödemeye devam ediyorum. 2013 yılında mühendislik öğrenimine kayıt oldum ve 2013 yılında geçerli olan eğitim planına göre dersler almaktaydım ve bizim bölümde sadece mesleki dersler vardı. Meslek dersleri dışında seçmeli olan başka bir ders yoktu (Sosyal seçmeli yada meslek dersleri dışında seçmeli ders). 2018 yılı başlarında sistemin değişeceği ve bizim bölümümüzde de sosyal seçmeli ve mesleki derler dışında seçimlilik dersleri geleceği söylendi fakat herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Temmuz ayı içinde intibak duyuruları yapıldı ve yeni öğrenim planımız ve intibakı yapılan dersler tarafımıza mail yoluyla bildirildi 26/07/2018 tarihinden geçerli olmak üzere bir hafta itiraz süresi verildi. *Bana iletilen intibak için intibaktan sorumlu Öğretim Görevlisine mail atıp itiraz ettim ve meslek dersimin yerine saydırılan, Seçmeli havuzunda bulunan Genel İşletme dersinin yerine sosyal seçmeli havuzunda bulunan bir dersimin saydırılmasını istedim fakat Öğretim görevlisi, Bölüm başkanlığının bu yönde karar aldığını ve ders intibakının değiştiremeyeceğini söyledi. İtiraz süresi içinde Dilekçeyle itiraz edeceğim. (itiraz nedenim Genel İşletme dersini saydırmamak açık öğretimde bu dersi zaten aldım açık öğretim dersiyle intibak yaptırmak istiyorum)

Açık öğretim Fakültesinde almış olduğum iki dersin ders içerikleri aynı ve ben bu iki dersi saydırmak istiyorum fakat üniversite senatosu 2018 yılı içinde şöyle bir karar almış, "Öğrencinin üniversitemizdeki öğrenimi sırasında eşzamanlı olarak diğer bir Yükseköğretim Kurumunda öğrenim (Önlisans, Açık veya Uzaktan Öğretim Programları vb) görürken başarılı olduğu ders/derslerden muafiyet talebi kabul edilmez. (12.04.2018 tarih ve 2018/02-07 sayılı Senato kararı ile bu fıkra eklenmiştir.)" YÖK bize aynı anda iki üniversite okumamıza izin vermişken bizim üniversitemiz buna engel olmaya çalışıyor ve bizi açıkça mağdur etmekte. Mühendislik öğrenimi ile açık öğretim arasında hiç bir bağ yok denebilir fakat Seçimlilik derslerde Genel işletme ve İnsan kaynakları yönetimi var ben bu dersleri zaten açık öğretim fakültesinde aldım ve bu derslerden geçtim. Ders içerikleri aynı bu dersleri tekrar almamın bana herhangi bir yararı yok. Ayrıca Üniversitemiz bir dönemde en fazla 25 kredilik ders almamıza izin veriyor.
Çok uzun bir yazı oldu kusurum varsa af ola, 26 Temmuzdan sonra her iki konu için dilekçeyle başvuru yapacağım. Başvurum büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacak ve ben idari mahkemeye başvuruda bulunacağım bunun için hazırlamam gereken dilekçede bu bilgilere değinmem yeterli olur mu? 12/04/2018 tarihinde alınan bir karara 4 ay sonra itiraz etmenin bir faydası olur mu? ve 12/04/2018 tarihinde alınan karardan önce ben açık öğretim fakültesine kayıtlıydım ve bu dersleri o tarihten önce vermiştim fakat meslek dersleri dışında başka derslerimiz olmadığı için intibak için başvuruda bulunmadım bu karar beni kapsar mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.