Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Erkek kişi Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte.(yani tehdit ortadan tam kalkmış gibi de değil) Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı (cinsel birliktelik, dertleşme, hoş beş, aynı masada oturup yemek bile yenmemiştir)söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. İlk 4ay boyunca sürekli kavga çıkmıştır. Kızın intihar ettiğine dair poliste ifadeler bulunmakta. Kavga esnasında çıkan gürültüden dolayı kapıya polis gelmişliği bile mevcut. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. En son yaşanan kavgalardan dolayı kız erkek kişinin ailesine şiddet görüyorum iddialarında bulunmuş ama elinde herhangi bir darp raporu vs yoktur. Bunun üzerine erkek kişinin ailesi ile yaşanmaya başlanmıştır. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin seni süründürücem şeklinde yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. 6aylık süre geçti ancak nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi ile evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar? Cevaplarınız için teşekkürler