Değerli arkadaşlar merhaba,

Öncelikle böyle kıymetli bir platforma katılma imkanı verdiği için forum yöneticisi arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Benim babam ne yazık ki yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle şubat ayında hayatını kaybetti.Vefatından önce 2013 yılında bir bankadan hem kredi çekmiş hem de kredi kartı almış.Babamın vefatından hemen sonra konu bankaya kredi borcunun silinmesi için başvuruda bulundum.İlgili personel kredi kartının sigortalı olmadığını, bu yüzden borcun bize ait olduğunu; ancak kredinin kapanacağını söyledi ve elimdeki vefat belgesini işleme aldı.

Yaklaşık 2 ay sonra banka sürekli bizi arayıp borcumuzu ödememiz gerektiğini vs. tacizlere başladı.Kredi borcunun neden silinmediğini sorduğumuzda bize ''Dosya kapama masrafı'' şeklinde bilgi verildi.Evvelsi gün şubeye gidip itirazda bulundum.''Dosya masrafı kredi verilirken alınmıyor mu nedir bu?'' diye sorduğumda, personel bana 2000TL (Faiziyle birlikte 3000TL) tutarındaki kredinin 490TL tutarında borcu kaldığını; ancak sigorta şirketinin 420TL ödediğini, kalan 70TL tutarındaki farkı da ödemeyeceğini ve bu yüzden benim ödemem gerektiğini; aksi halde sorunun büyüyeceğini söyledi.

Gişede personel benden 65TL ödeme aldı.''Herhalde yanlış kaldı aklımda'' diye düşündüm.Yetkili bir kadın kredinin kapanacağını bildirdi bana.Akşam 18:00'de arayıp ''7TL 5Kuruş'' bakiyenin eksik alındığını (Yanlış okumadınız 7 lira 5 kuruş!!) tekrar bankaya gidip ödemem gerektiğini söyledi kadın.Ya sabır çekip bugün gittim o parayı da ödeyip ''Borcu yoktur'' yazısı talep ettim ve aldım.

Değerli arkadaşlar, bahsi geçen banka bunları yaparken, babamın kredi çektiği başka bir banka 7000TL borcu tek celsede sildi.Gönül isterdi ki bu insanlarla muhatap bile olmayacak kadar paramız olsun.Biz fakir bir aileyiz ve ben bu yaşadığımız süreci kabullenemiyorum.

70 liranın mı derdine düştün demeyin lütfen.Ben 70 lira için 10 saat çalışıyorum; üstüne üstlük burada art niyet olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden de bu bankayı ne kadar uğraştırırsam o kadar mutlu olacağım, olay para mevzusunu da geçti, resmen tiksindim adamlardan.

Sonuç olarak:

1) Kredi başlangıç tarihi: 10.2013
2) Kredi bitiş tarihi: 11.2018
3) Sigorta süresi: 60 ay
3) Hastalık tespit ve tedavi başlangıcı: 11.2016
4) ''İlk yıl vefat teminatı'': 2000TL

Kurumdan taleplerim:

1) 70TL'nin iadesi
2) Bankanın art niyetinden dolayı mümkünse alabileceğimiz bütün tutarlar, mesela teminat?
3) Nereye başvurmalı, süreci nasıl işletmeliyim? Muhatabım sigorta şirketi midir banka mı?
4) ''İlk yıl vefat teminatı'' ne demektir? Bir müşteri 1. yıldan sonra vefat ederse sigorta şirketi teminat ödemez mi?

Not: Diğer bankadan hiçbir talepte bulunmadık ve destekleri için teşekkür edip ayrılmıştık.

Değerli yorumlarınızı rica ederim.