Değerli okuyucular;
Öncelikle #sürelinafakaadaletsizlik diyerek sözlerime başlıyorum. Aldatılan,şiddet gören, az kusurlu-kusursuz bulunarak mahkemece lehine süresiz nafaka bağlanmasına hükmedilen,genç-yaşlı,çocuklu-çocuksuz,çalışan-çalışmayan-çalışamayan kadınlar,çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren kadınlar, bu aldıkları #yoksulluknafakasını
süresiz olarak hakediyorlar,
mahkemece kusurlu bulunarak boşanan kadınlar süreli nafaka alsa bile , az kusurlu-kusursuz kadına süreli nafaka bağlanması adaletsizlik olur.

Nafaka kararında kusur değerlendirilmeli ve mahkemece kusurlu bulunan erkekler
#süresiznafaka ödemeye devam etmeli,mahkemece kusursuz bulunan erkekler #sürelinafaka ödemeli ki hakkaniyet olsun.

İkinci olarak da;

İslam kurallarının yasalara dahil olması söz konusu ise, sadece erkeklerin faydasına olan İslam kurallarının yasalara müdahil olup,kadınların haklarını gözeten İslam kurallarının yasalara müdahil olmaması çok büyük zulüme sebep olur.Allah korusun.
Örneğin;
İslam'da nafaka ile ilgili hükümler yasalara dahil olabiliyor ise,din adamları ve bazı hukukçular "İslam'da nafaka sürelidir ,yasalar buna göre düzenlensin " diyebiliyor ise , "İslamda mehir kadınların hakkıdır, ancak gasb ediliyor, yasalar ile güvence altına alınsın " demeliler ve bunun için de çalışmalılar ki İslam'ın sadece, kadın hakları koruyan emirleri dışındaki hükümlerini benimsemiş olmasınlar ve
hakkaniyet olsun.

Nafaka İslam'da süreli denilip ,nafakalara süre getirilip,İslam'da kadınlara helal
olan ve gasb edilmesi haram olan hakkımız mehirimizi belgeleyen #mehirimüeccelsenedi 'nin yasal belge olmaması bir zulüm olur.

Mesela; Mehir senedi,çeyiz senedi yasal olmadığı için kadınlar mağdur oluyor, mehirimüeccelsenedi resmi belge olmadığı için ,erkekler bunu ödese bile kadınlardan kolayca, baskıyla alıyor,ya da bu mehiri hiç ödemiyor.
Boşanmada kadınlar bu senet
yasal olmadığı için ispat edemiyor,
altınlarını,takılarını veya bedelini boşandığı erkekten geri alamıyor,
erkekler 'Ben imzalamadım,burda yazdığı kadar değildi ' deyip ödemekten kaçıyor.

Kadınlar şiddet görüp evden kaçmak zorunda bırakılıyor yada evden atılıyor, şahsi eşyaları ,ev eşyaları gasb ediliyor,boşanmada eşyaların bedelini ,onu evden atan,darp eden kocasından istediğinde "şu eşyaları ben eve evlenirken götürmüştüm ama kocam beni atıp ,eşyaları gasb etti , bu eşyalara sahip olduğumun delili de #çeyizsenedi ,işte imzalar burada dese,senedi sunsa bile yasal olarak kabul edilmiyor erkek "ben imza atmadım,bu kadar eşya almadı." deyip,inkar ediyor ve yine kadınlar mağdur oluyor.

İşte süresiznafaka bir nebze de olsa bu açığı gideriyordu.

Nafaka İslam'da süreli denilerek, süreli olacak ise,hakkaniyet olması için,bir tarafın hakkını korumuş
diğer tarafı görmezden gelip, mağdur etmiş olunmaması için
mehir İslamda kadın hakkıdır ve senedi yasal olmalıdır denilerek mehirsenedi resmi belge olmalıdır.

Resmi Nikaha imza atan erkek 'ben bunu imzalamadım" diyemediği gibi , mehir senedi ve çeyiz senedini imzalayan erkek de ' ben bunu imzalamadım' diyemeyecek şekilde ve 'hukuki sorumluluğunu inkar edemeyeceği şekilde' mehir senedi ve çeyiz senedi resmi belge olarak kabul edilip,içeriğindeki imzalar ve yazılanlar hukuki değer taşımalıdır.

Bir husus daha var ki çok mühimdir.
Nafakayı ödemeyenlere verilen tazyik hapsi cezasının kaldırılması ,nafakasını alamayan kadınlara zulüm olacaktır.
Ben bu nafakayı ödemem diyenlere de ödül olacaktır.Çünkü ödeyebileceği halde ödemeyenler,çeşitli hileler ile kendini maddiyatsız gösterenler var.
Nafaka ödemeyen erkeğe ceza olmaması,kadınları 'ne de olsa boşansam da nafakamı bile alamam ' diye baskı altına alıp şiddete,hakarete ,aldatılmaya sessiz kalmaya mecbur olduğu
yada hiçbir hakkını alamayarak boşanacağı, mağdur olacağı korkusuyla susmaya sürüklemek olur.

Sosyal izlenimlerim sonucu düşüncelerimi yazmak istedim.Umarım faydalı olur ve kusurlarım olmuşsa hoşgörü ile karşılanır .Saygılarımla.