Öncelikle herkese iyi günler,
Bahsi geçecek olayda 2 Nisan 2018 de taraflara tebliğ edilen bir THH kararı mevcut. Karar Tüketici lehine sonuçlanmış olup alınan ürünün alınan indirimli fiyattan tüketiciye satılması kararı çıkmış. ( Firma bir kampanya yaparak tüketiciye bir ürün satıyor daha sonra siparişi tek taraflı iptal ederek satıştan kaçınıyor. )

Temyiz süresi bitimiyle birlikte tarafımca firmaya ulaşılmış olup firmanın '' Tebligat bize henüz ulaşmadı, ulaşınca size dönüş yapacağız'' cevabı ile karşı karşıya kaldım. THH ile iletişime geçerek firmaya giden tebligatın barkod numarasını edinip PTT'den sorguladığımda 2 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 15.24 de tebligatın ulaştığını gözlemledim. Firmayı tekrar arayıp tebligatın ulaştığı bilgisini verdim ve temyiz süresinin dolduğunu belirttim. Ancak firmanın Hakem Heyeti kararını uygulamamak için ısrar etmekte ve işi yokuşa sürmeye çalışmakta olduğunu gözlemledim.

Edindiğim bilgiler dahilinde temyiz süresi 15 gün olup, 2 Nisan'da tebliğ edildiğine göre; 18 Nisan 2018 tarihinde bitmiş olması gerekiyor.
Bunun sonucunda;

1- Temyiz süresi dolduğunu göz önünde bulundurursak, Firmanın şu an karara itiraz etme hakkı var mı?
2- İlamlı icra takibi başlatabiliyorum sanırım. Bu icraya firmanın itiraz hakkı var mı ?
3- İlamlı icra takibi örneklerine baktığımda genelde nakit para üzerinden örnekler gördüm. Ancak bahsi geçen olayda firmayı satışa zorlamam gerekiyor. Bunun icrası nasıl yapılacak? ( Benim ödemem gereken bir ücret var ve bu ücret karşılığı ürünün bana satışı yapılmalı. )
4- Firmayla son iletişime geçtiğimde ( Temyiz süresi dolduktan 5 gün sonra) Firma; "Hukukçularımız, yeni bir savunma hazırladı. Onun sonucu bekleniyor" denildi. Buradaki savunma neyin savunması olabilir? Firma tarafından bu konuda bilgi verilmiyor.
5- Temyize gidilip gidilmediğini THH'nin bulunduğu şehirdeki tüketici mahkemesinden telefon aracılıgıyla iletişim kurarak öğrendim. Aynı zamanda e-devlet platformu üzerinden ''Mahkeme dava sorgulama'' kısmından sorgulatmam sonucunda bir dava gözükmüyor. Temyize gidilseydi bu yollarla öğrenebilirdim, değil mi?

Bu olaylar dahilinde; bu gelişmeler sonucunda yapmam gereken işlemler için sizden tavsiye bekliyorum. İlgileriniz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..