+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kiracısı olduğum ev kontrat bitimine çok az bir süre kala satıldı,alıcı ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açtığında süreç nasıl işler?

Değerli Forum Üyeleri,

1 Mayıs 2016 tarihinden bu yana kiracı olarak ikamet ettiğim daire mal sahibim tarafından bugünlerde yaşlı bir karı koca çifte verilen ev kredisi ile satılıyor.Ev sahibimden zorunlu olmadığını bildiğim halde ben evi satıyorum,sizin alma imkanınız varsa öncelik sizin olsun demesini beklerdim,bunu demedi,kapora aldım dedi,alan kişilerde evin içini dahi görmeden daireyi satın aldı.

Forumlarda içinde kiracı olan dairenin satışı halinde 2 şıktan bahsediyor.

1.şık diyor ki evi alan kişi evde ikamet eden kiracıya;kendisi veya 1.derece yakınının satın alınan evde oturacağını ,evi satın aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde kiracıya ihtar ederek 6 ay içinde tahliyesini talep eder,tahliye gerçekleşmez ise tahliye davası açar diyor (yanlış bir şey yazdıysam düzeltmenizi rica ediyorum)

2.şık ise benim şu an içinde bulunduğum durum gibi;evi alan kişi kira süresinin bitimi olan 1 Mayıs tarihten itibaren 1 ay içinde kiracıya tahliye davası açabilir diyor.Bu konuda okuduğum tüm makalelerde bundan sonraki sürece ilişkin net bir bilgi yok sadece yeni ev sahibi kira süresi ithamından 1 ay sonra kiracıya tahliye davası açar diyor.Burada benim öğrenmek istediğim;bana kontratın bitimi nedeni ile yeni ev sahibi tarafından açılacak tahliye davasında,bir önceki şıkta belirttiğim gibi yasalar bana yeni bir eve taşınmak sureti ile tahliye için yine 6 aylık bir süre tanıyor mu?

Bunun la bağlantılı olarak öğrenmek istediğim;Benim kira sözleşmemin 1 yılı doldurması nedeni ile belirsiz süreli sözleşmeye dönüşmüş iken 1 Mayıs 2016 tarihli kira kontratım yeni ev sahibi için de geçerliliğini korur ve bana kontrat süremin dolduğu tarihten itibaren 1 ay içinde tahliye davası açabilir mi?

Açılan tahliye davası araya girecek olan adli tatilde hesaba katıldığında normal şartlarda kaç ay sürer?

Ben tahliye davasında evi alan kişilerin aynı ile veya aynı belediye içinde kendilerine ait başka daireleri olduğunu ispat ettiğim takdirde,bu kişilerin sözkonusu daireye gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığı hususunda mahkemenin benim lehime karar vermesini sağlayabilirmiyim?

Dün gece sabaha dek uyuyamadım.

Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracısı olduğum ev kontrat bitimine çok az bir süre kala satıldı,alıcı ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açtığında süreç nasıl işler? konulu yargıtay kararı ara
    Kiracısı olduğum ev kontrat bitimine çok az bir süre kala satıldı,alıcı ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açtığında süreç nasıl işler? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kiracısı olduğum ev kontrat bitimine çok az bir süre kala satıldı,alıcı ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açtığında süreç nasıl işler?

Kira sözleşmeniz belirsiz süreli sözleşmeye dönüşmedi (bu iş sözleşmelerinde olur), birer yıllık sürelerle kendiliğinden yenilenmeye başlayacak.
    İstisnası ev sahibinin konut olarak ihtiyacıdır.
    İki ayrı şıktaki süreler kanunda yer alan dava açma süreleridir. Kiracıya oturması için verilecek süreler değil.
    Satın aldıktan sonra 30 gün içinde ihtar çekmezse her sene mayıs ayı içinde tahliye talep edebilecek.
    15 nisanda satın aldığını ve ihtar çektiğini kabul edersek, bu sene 15 ekimden itibaren ayrıca dava açabilecek.

Ev sahibinin aynı apartmanda 10 dairesi olsa dahi, oturacağı yeri kendi seçme hakkı vardır. Önemli olan orada oturma konusunda samimi olup olmadığıdır. Böyle olmasaydı, 10 dairenin onunda oturan kiracıların hepsi " başka evi varken neden beni çıkarıyor?" savunması yapabilirdi.

1 Mayısta açılan dava eylül-ekim aylarında sonuçlanır. Kaybeden kiracıya 1,5 kira bedeli kadar mahkeme ve vekalet ücreti çıkar.

Ev sahibi bu şekilde dava yoluyla boşalttığı yeri 3 yıl süreyle başkasına kiralayamaz. Kiralarsa eski kiracı bir yıllık kira bedeli tutarında tazminat talepli dava açabilir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kiracısı olduğum ev kontrat bitimine çok az bir süre kala satıldı,alıcı ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açtığında süreç nasıl işler?

Selçuk Bey,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Daha net anlayabilmek için bir sorum olacak.Benim kira kontratım 1 Ekim tarihinde bitse idi yeni ev sahibi bana evi aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde ihtar çekecek,6 ay içinde evi tahliye etmezsem tahliye davası açacağını bildirecekti.

Ancak benim kontratımın 1 Mayıs'ta sona eriyor olması nedeni ile yeni ev sahibi dava açmak için 6 ay sonrasını beklemek zorunda kalmayacak gibi mi algılamalıyım?Bana 1 Mayıs'ta tahliye davasını direkt açabiliyor mu,yoksa çekeceği ihtarda eve kendisinin ihtiyacı olduğunu belirtip,bilgimi veriyor olacak.

Kiracı olarak benim bu açılacak davada eve ihtiyacını samimi bulmamam nedeni ile araştırma talep etme hakkım yok mu?Bu dava hazırlık aşamasında kiracının yanında duran hiçbir yasa yok mu?Parası olan adam ,3 yıl evin içinde huzurlu bir şekilde yaşayan,yerine getirmesi gereken tüm yükümlülükleri yerine getiren kiracıyı burayı ben aldım deyip bir ihtarla,anında,1 ay içinde evden atabilir mi?

Tahliye davasına yanıt vermek benim en doğal hakkım,benden bu hakkımı kullandığım için 1,5 kira avukatlık masrafını niye alınsın.

Bu devirde satın alınacak daire gezilmeden ev satın alınır mı,
    80 yaşında iki kişi bankadan kredi ile ev satın alabilir mi,hangi hayat sigortası kaşılayacak bu riski,

Benim evsahibim düzenbazlıkla,beni evden çıkarmaya çalışıyor,tüm isyanım ve hak arayışım bundan.

Rahmetli babam,sırf yasaların kiracıların yanında durması nedeni ile kalp hastası oldu ve vefat etti.Ev satıldı diye kiracının derhal tahliyesinin bu kadar kolay olduğuna/olabileceğine katılmıyorum.Dava açma süresi olarak belirttiğiniz 6 ayın,kiracının oturma hakkı olmadığı yorumunuz da bana hukuka/mantığa uygun gelmedi.Evi satın aldı ise içindeki kiracının uygun ev bulması için süre tanıyacak.Bu da kiracının en doğal hakkı.

Benim İstanbul'daki dairemde oturan kiracım her ayın 5'de ödemesi gereken kirayı 30'da ödüyor,ödenmeyen kira ile ilgili ihtar çekiyorum adam ödüyor.Yine bu forumda soruyorum bu şekilde 2 ihtarla tahliye davası açabilirmiyim diye aldığım yanıt adam ihtar edilen ödenmeyen kirayı ödüyorsa tahliye edemezsiniz oluyor.

Hep hırsız mı haklı?

Eğer doğru algıladım ise kirasını düzenli ödeyen,komşuları ile son derece iyi ilişkiler içinde bulunan kiracıya yeni ev bulması için neden süre tanınmıyor ve hemen çıkması talep ediliyor.Benim sahip olduğum bilgi 2014'te değişen kira hukuku ile kiracıyı koruyan düzenlemelerin de getirildiği şeklinde idi.Yanlış biliyorsam konuyu aydınlatabilirmisiniz?
    Konu Gökhanz tarafından (18-04-2018 Saat 12:02:12 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

80 yasinda 2 insan, ikisi de emekli ise, banka gayet guzel kredi verir, bunda nasil bir yanlis gordunuz anlayamadim.
    Evi satin alan kisi, satinaldigi tarihten itibaren 30 gun icinde ihtar gonderip durumu bildirirse, ihtiyaci icin kullanacagini bildirip kiracinin tahliyesini ister ama kiraci tahliye etmezse, dogal olarak yasal haklarini kullanarak dava acar ve kendi ihtiyaci icin satin aldigi evi tahliye etmeyen kiracinin cebri icra yoluyla tahliyesini talep edebilir.
    Bu davada esas olan evsahibinin ihtiyac konusundaki beyanidir. Aksini ispatlamasi gereken de evde zorla oturmaya devam etmek isteyen kiraci olur.
    Aksini ispatlayamayan her kisi de , muhatap oldugu davayi kaybettiginde oldugu gibi, kaybettigi davaya iliskin masraflari odemek zorunda kalir.
    Siz eski evsahibinize kiralarinizi odemekte geciktirmemis olsaniz da , komsularinizla balim gulum cok iyi geciniyor olsaniz da, butun bunlarin yeni evsahibinizi ilgilendirdigi bir nokta yok.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 ay içinde ihtar ile 6 ay sonunda tahliye davası açmak yeni malike verilmiş ekstra bir hak.
    Kira dönemi sonunda ihtiyaç nedeniyle tahliye ise eski/yeni tüm maliklerin hakkı.
    Dolayısıyla eviniz satılmamış olsaydı dahi, her mayıs ayında böyle bir tahliye davası ile karşılaşma riskiniz vardı.

Ev sahibinin ihtiyaç nedeniyle samimiyetinde öncelikle beyan esas alınıyor, eğer sonradan böyle olmadığı anlaşılırsa, çıkarılan kiracı tazminat talep edebiliyor.

İki haklı ihtar ile tahliye konusunda açıklamayı diğer başlıkta yapmıştım:
    https://www.hukuki.net/showthread.php...ht=#post613677

Geleceğe yönelik ihtar haklı değildir.
    Kiracı zamanı geldiğinde ödemezse, bunun üzerine çekilen ihtar haklı ihtardır.
    Bu şekilde aynı kira döneminde farklı aylara ait kira bedelleri için iki haklı ihtar çekilirse KİRA DÖNEMİ SONUNDA tahliye davası açılabilir.
    Eğer bir haklı ihtar üzerine 30 gün daha ödeme yapılmaz ve temerrüt oluşursa, DERHAL tahliye davası açılabilir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan Bey Merhaba,

Benim öğrenmek istediğim,benim kiracısı olduğum ev satıldığında yeni ev sahibi bana çık dediğinde ben hemen çıkmak zorundamıyım?Benim yeni bir ev bulmam için zaman tanınmayacak mı?Yeni ev sahibi bana ilk etapta 30 gün içinde çıkmam için ihtarda bulunacak,çıkmazsam tahliye davası mı açacak,yoksa ilk yapacağı tahliye davası açmak mı olacak?

Ben dün evimin yakınında farklı bir ev buldum ve taşınma masrafımı talep ettim.Ev sahibinin kızı beni tehdit etti,tanıdığı bir hakim vasıtası ile beni 1 ayda evden attıracağını,polisle evime geleceğini,çalıştığım firmanın ismini kullanarak evlerinde zorla oturduğumu basına haber yapacağını,hatta daha da laftan anlamazsam farklı yönden kişiler vasıtası ile beni 1 günde evden çıkaracağını söyleme cüretinde bulundu:

Şimdi ben ne yapmalıyım?

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    80 yasinda 2 insan, ikisi de emekli ise, banka gayet guzel kredi verir, bunda nasil bir yanlis gordunuz anlayamadim.
    Evi satin alan kisi, satinaldigi tarihten itibaren 30 gun icinde ihtar gonderip durumu bildirirse, ihtiyaci icin kullanacagini bildirip kiracinin tahliyesini ister ama kiraci tahliye etmezse, dogal olarak yasal haklarini kullanarak dava acar ve kendi ihtiyaci icin satin aldigi evi tahliye etmeyen kiracinin cebri icra yoluyla tahliyesini talep edebilir.
    Bu davada esas olan evsahibinin ihtiyac konusundaki beyanidir. Aksini ispatlamasi gereken de evde zorla oturmaya devam etmek isteyen kiraci olur.
    Aksini ispatlayamayan her kisi de , muhatap oldugu davayi kaybettiginde oldugu gibi, kaybettigi davaya iliskin masraflari odemek zorunda kalir.
    Siz eski evsahibinize kiralarinizi odemekte geciktirmemis olsaniz da , komsularinizla balim gulum cok iyi geciniyor olsaniz da, butun bunlarin yeni evsahibinizi ilgilendirdigi bir nokta yok.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş kiracı hakkı olunca herkes sus pus.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Gökhanz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İş kiracı hakkı olunca herkes sus pus.
    Ne alakası var?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada objektif olarak hukuki değerlendirme yapıyoruz, işlerin hukuk çerçevesinde ne şekilde işleyeceğini anlatıyoruz.
    Beğenmeyince kızıyorsunuz. Sonra da sus pus olmakla suçluyorsunuz.
    Tamamen karşılıksız ve bilgilendirme amaçlı yazanları da bu tarz tavırlar küstürüyor.
    Bu tavır üzerine cevap hak etmeseniz de forumu okuyabilecek başkaları için yine yazalım:

Ev sahibi ve kiracı iyi niyet çerçevesinde birbiriyle her iki tarafın da kabul edeceği koşullarda anlaşabilir.
    Ancak bir taraf diğerinden hakkı olmayan bir talepte bulunamaz.

Ev sahibi taşınma masrafını ödemek zorunda değil. İşleri hızlandırmak için ödemeyi teklif edebilir, o ayrı.

Bir tahliye davası hemen sonuçlanması beklenmez, ancak açıldığı takdirde ve ev sahibi ile dava sırasında başka şekilde anlaşmadığınız takdirde sonuç dediğim gibi olur.

Ev sahibinin kızının kastettikleri ise hukuk dışı yöntemler. Bu tehditlerini ispatlayabiliyorsanız savcılığa şikayet edebilirsiniz.

Alıntı Gökhanz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben dün evimin yakınında farklı bir ev buldum ve taşınma masrafımı talep ettim.

Ev sahibinin kızı beni tehdit etti,tanıdığı bir hakim vasıtası ile beni 1 ayda evden attıracağını,polisle evime geleceğini,çalıştığım firmanın ismini kullanarak evlerinde zorla oturduğumu basına haber yapacağını,hatta daha da laftan anlamazsam farklı yönden kişiler vasıtası ile beni 1 günde evden çıkaracağını söyleme cüretinde bulundu:

Şimdi ben ne yapmalıyım?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php140928-Kiracisi-oldugum-ev-kontrat-bitimine-cok-az-bir-sure-kala-satildi-alici-ihtiyac-nedeni-ile-tahliye-davasi-actiginda-surec-nasil-isler

Forum