Annem ve babam ayrı.Babamın üzerindeki daire'de 22 bin tl vergi dairesinin 20 bin tl civarı yönetim borcundan ve 170 bin tl civarı annemin koydurmuş olduğu hacizler var.Evin değeri 150 bin tl eder etmez rayici 66 bin tl. Babamın başka bir kadından 2 çocuğu daha var . Ben vergi dairesinin 22 bin tl lik kamu haczini ödeyip evi babamdan hacizleri ile alsam ilerde diğer kadından olan çocuklar dava açarsa zarara uğrarmıyım? Evi 210 bin tl lik tapudaki hacizlerle beraber almış olacağım. Normalde annem evi icra yolu ile satış işlemini başlatmıştı ki bu sırada yıllardır görüşmediğimiz babam geldi ve icra ile uğraşmayın evin satışını icrada masraf olmasın borçlarımı ödeyin dedi. Normalde icra yolu ile satışta evi biz alacağımız için %11,38 tahsil harcı %2 cezaevi harcı %1 kdv ve diğerleri ile yaklaşık %15 lik bir para kesilecek 100 bine alsam icradan 15 bin harç kesintisi yaklaşık 5 bin tl de satış masrafı ile 20 bin tl kesilecek bizde icra yolundan satışı beklemeye alarak anlaşmalı bir şekilde hallederek bu kesilecek 20 bin tl ile babamın yönetime olan borcunu ödemeyi düşündük.
Sonuç olarak ben bu evi babamın 22 bin tl lik vergi dairesindeki borcunu ödeyerek taşınmazdaki kamu haczini kaldırdıktan sonra diğer 20 bin yönetim ve 140 bin ( 170 bin fakat son 30 bin tl lik kararın icra takibine başlamadık fakat 23 bin tl lik dava açılırken koydurduğumuz ihtiyati haciz taşınmaz üzerinde duruyor.) yani 150 bin etmeyen evi 200 bin tl lik hacizle üzerime alsam yıllar sonra bozulma durumu olur mu?
Yoksa annem ve babam arasında 40 bin civarı kamu haczi ve yönetim borcunun ödenmesi ve misal anneme olan bir kaç dosyadaki 100 bin tl lik borcuma karşılık satttım şeklinde bir sözleşme düzenledikten sonra tapuda anneme satış mı yapmalıyız ilerde herhangi bir mal kaçırma vesaire davası ile uğraşmamak için.
Ayrıca babam bana vekalet verdi bende evin satışı ile ilgili vekalet bulunurken babamın bana satış yapması benim adıma bir sıkıntı oluşturur mu yada bu vekaletle ben anneme satış yapsam bir sıkıntı olur mu ? Annem ve babam 9 yıl önce ayrıldılar. Bunaldım bu işlerden yıllardır. Tanıdık avukatlara da sordum biri diyor bozulabilir diğeri bozulmaz. Biri diyor sözleşme yapın diğeri diyor evi zaten 200 bin tl lik hacizle beraber kabul ediyorsun sana satış yapsın bir şey olmaz bozulmaz. Biri diyor sende vekalet varken sana satış yaparsa sıkıntı çıkar. İyice kafam karıştı babam bu hafta yurt dışına gidecek önerilerinizi bekliyorum.