Sayın hukukçular, bir özel okula 3 Mart tarihinde, %35 burslu olarak kızımın kaydını yaptırdım. 1.5 yıllık sözleşme imzaladım. Hem bu dönemi hem de önümüzdeki yılı orada okuyacaktı. Fakat okuldan ve bizden kaynaklı bazı sebeplerle 8 gün sonunda kayıt iptali gerçekleştirdik. Okula peşin olarak 3000 TL ödemiştim. Kitap ve kıyafet masrafıyla 8 gün için 5000TL'nin üzerinde ödeme yaptım. Okul sözleşmeye dayanarak kayıt ücretlerinin %10'unu geri ödemiyor. Bunun üzerine öğretim ücreti olarak 1200 TL daha talep ettiler. 8 günlük bir hatanın bedeli 6-7 bin TL olarak görünüyor. Okula bir dilekçe vererek sözleşmede burslu öğrenciden ayrılma halinde ücret talep edilmeyeceğine dair bir madde olduğunu, bu paranın istenmemesini talep ettim. Ayrıca hiç başlamadığı yıldan yapılan %10'un iadesini istedim. Henüz cevap vermediler fakat bu parayı kesinlikle ödeteceklerini yoksa mahkemelik olacağımızı, kolejin bu konuda hiç dava kaybetmediğini söyleyerek beni yıldırmaya çalıştılar. Bu kolej kurumsal ve her yerde okulu olan bir okul. Ben haksız olduklarını düşünüyorum. Bir mal satın aldığımda bile 15 gün içinde iade edebiliyorken, eğitim gibi önemli bir konuda neden 8 gün içinde cayma hakkım olmasın? Üstelik benim çocuğum için ekstra sınıf açılmadı, kimsenin kontenjanını kapatmadık. Kurum benim yüzümden herhangi bir zarara uğramadı. Ayrıca sözleşme tek taraflı hazırlanmıştı, ben okulun saygınlığına güvenerek imzaladım. Özel okul ile ilk defa tanışıyorum ve mağdurum. Derdimi özetledikten sonra sorularıma geçiyorum: 1. Kurumun talebinde ısrarcı olması halinde Özel Okullar Yönetmeliğinde de sözleşmede de yer alan bursluluk maddesine dayanarak 1200TL'yi ödemeyebilir miyim? 2. Kuruma sebepsiz zenginleşme davası açabilir miyim? 3. Kurum ile ilgili şikayetim için hangi mahkemeye başvurmalıyım? Tüketici haklarına mı ticaret mahkemesine mi asliye hukuka mı? 4. Sözleşmenin iptali için dava açma hakkım var mıdır? Varsa nereye?
Bir hukukçu adayı olarak yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler