+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanma hükmü sonucunda tazminat ve nafaka ödememek için ne yapmalıyım?

Boşanma davalarında kocanın kusurunun ağırlığına göre
    1- karar kesinleşene kadar tedbir nafakası bağlanır. (Kocanın hiçbir kusuru olmasa da)
    2- karar kesinleştikten sonra yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir. (Bunun için kocanın az da olsa kusuru gerekir.
    3- Yoksulluk nafakasının yanı sıra maddi ve manevi tazminata hükmedilir. (Bu çok daha ağır bir kusur anlamına gelir.)

İzmir ve Karşıyaka Adliyelerinde girdiğim boşanma davalarından edindiğim tecrübeye göre aile mahkemesi hakimlerinin kendi sicillerine olumsuz etki edecek şekilde dayanak olmadan maddi veya manevi tazminata hükmetmesi hiç de kolay değil.

Toplam tazminat tutarı 8 yıl 8 aylık nafakaya dahil. Bir iki yıl sonra eşiniz evlenir, nafaka sona erebilir. Ancak tazminat çok daha ciddi bir konu. Tazminat kararı karşı tarafın iddialarına dayanak olan ve sizin bahsetmediğiniz başka hususların olduğunu düşündürüyor.

Ödenmeyen her ay için karşı taraf ayrıca şikayette bulunabilir. Diyelim ki mart nafakasını ödemediniz, dava açıldı, tazyik hapsi kararı çıktı. Sadece martı ödeyerek kurtulamazsınız. Hem üzerine icra masrafları ve faiz eklenecek. Hem de daha sonraki aylar için de şikayet yapılacak. Onlar için de benzer şekilde hapis cezası çıkacak.

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma hükmü sonucunda tazminat ve nafaka ödememek için ne yapmalıyım? konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma hükmü sonucunda tazminat ve nafaka ödememek için ne yapmalıyım? konulu hukuk haber
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanma hükmü sonucunda tazminat ve nafaka ödememek için ne yapmalıyım?

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanma davalarında kocanın kusurunun ağırlığına göre
    1- karar kesinleşene kadar tedbir nafakası bağlanır. (Kocanın hiçbir kusuru olmasa da)
    2- karar kesinleştikten sonra yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir. (Bunun için kocanın az da olsa kusuru gerekir.
    3- Yoksulluk nafakasının yanı sıra maddi ve manevi tazminata hükmedilir. (Bu çok daha ağır bir kusur anlamına gelir.)

İzmir ve Karşıyaka Adliyelerinde girdiğim boşanma davalarından edindiğim tecrübeye göre aile mahkemesi hakimlerinin kendi sicillerine olumsuz etki edecek şekilde dayanak olmadan maddi veya manevi tazminata hükmetmesi hiç de kolay değil.

Toplam tazminat tutarı 8 yıl 8 aylık nafakaya dahil. Bir iki yıl sonra eşiniz evlenir, nafaka sona erebilir. Ancak tazminat çok daha ciddi bir konu. Tazminat kararı karşı tarafın iddialarına dayanak olan ve sizin bahsetmediğiniz başka hususların olduğunu düşündürüyor.

Ödenmeyen her ay için karşı taraf ayrıca şikayette bulunabilir. Diyelim ki mart nafakasını ödemediniz, dava açıldı, tazyik hapsi kararı çıktı. Sadece martı ödeyerek kurtulamazsınız. Hem üzerine icra masrafları ve faiz eklenecek. Hem de daha sonraki aylar için de şikayet yapılacak. Onlar için de benzer şekilde hapis cezası çıkacak.
    Sayin Ateskan,

Verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim.

Avukatim hakime, "karsi taraf calisiyor, muvekkilim calismiyor ve uzerine mal mulk yok" seklinde tepki gosterince kadin hakim "o zengin, odesin" seklinde karsilik vermis.

Karsi tarafin avukati dahi verilen tazminata sasirmis ve benim avukatima "bizimki terk etti, bu kadar yuksek tazminat beklemiyordum" diyerek saskinligini belirtmis.

Karsi tarafin taniklari "muvekkil bize siddete ugradigini anlatti, vucudu mosmor olmus" seklinde taniklik yaptilar. Hakim "rapor almadi mi?" sorusuna onlar "belki barisiriz dusuncesi ile ya da olayin uzuntusu ile rapor almamis olabilir" diye cevap verdiler.
    Biz yurtdisinda yasamistik. 6 ay sonra kendisine iphone almadigim icin cekti gitti. Hakim zorbalik yapti, kendisine verilen makami kotuye kullandi.

Gorustugum bir hanim var ve bu yuzden bosanma kararina itiraz etmek istemiyorum. Ama nafaka ve tazminata itiraz edecegiz.

Eger bosanma kararina itiraz edersem, temyizde bosanma kararinin iptaline karar verilebilir mi? Ek bir bilgi olarak, mahkeme surecinde aile terapistine gitmeyi istedim. Aile terapistine gittik ve bosanma konusunda gorus bildirmis sirf esim bosanmayi istiyor diye. Ust mahkemeden bosanma kararina iptal karari cikarsa terk nedeniyle bosanma davasi acmak ta basarili olabilir miyim?
    Konu maduro tarafından (19-03-2018 Saat 14:20:27 ) de değiştirilmiştir. Sebep: duzenleme

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

madem gorudtugunuz bir kadin var neden temyiz ediyorsunuz ki. her 2 taraf da hayatlarına devam etsinler. yaşlarınız 30un üzerinde. daha fazla mücadele edip yaşamı berbat etmeye gerek var mı?

Hukuki NET kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

- - - Updated - - -

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    madem gorudtugunuz bir kadin var neden temyiz ediyorsunuz ki. her 2 taraf da hayatlarına devam etsinler. yaşlarınız 30un üzerinde. daha fazla mücadele edip yaşamı berbat etmeye gerek var mı?

Hanimefendinin babasi biraz naz yapiyor. Dolayisi ile her ihtimali dusunup degerlendiriyorum. Sonucta kaderde olanla yuzlesecegim.
    Hukuk adi altinda kadindan geliyorsa yalan ve iftiraya itibar edilmesi fakat erkekten geliyorsa dogru soze itibar edilmemesi, haksizlik, adaletsizlik, zorbalik edilmesi cok agirima gidiyor.

Allah'tan korkmasam bana bunlari yasatan kadini haklardim belki (Allah korusun) ama "hukuk" sistemini nasil hacklerim bunu arastiriyorum. Bugun kendimi nasil "öldü" olarak gosteririm bunu bile arastirdim. Bilenler varsa ozelden paylasirlarsa sevinirim. Inatci ve isyankar bir yapim oldugu icin "guya hukuk sitemi"nin zorbaligina boyun egmeyi dusunmuyorum.

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En kötü düzen bile düzensizlikten iyidir (aristoteles). islam hukukunda da mihir olayı oldugunu hatırlatmak isterim.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk mesajınızda da seçeneklerinizden biri olan ülkeden kaçma fikrini değerlendirin,kaçın, gidin.Böylelikle şu saçma sapan hukuk sistemini nasıl hacklerim,, kendimi nasıl ölmüş gibi gösterebilirim, karar verilmiş olan nafakayı ödememek için ne yapmam lazım gibi SAÇMA + SAPAN sorularınız da kesilir. Nafaka ödememek için sadece nafakayı ödememeniz yeterli,tazminatları ve nafakaları ödememek için üzerinize kayıtlı hiç bir mal mülk banka hesabı bırakmamak, aile büyüklerinizden de sizden önce vefat edip miras bırakmamalarını rica etmeniz, her gün kendiklerine uzun ömür vermesi için dua etmeniz yeterli. yada onlardan önce ölmeniz ve onların sizden gelen mirası koşulsuz red etmeleri yeterli,nafakaları ödememeniz nedeniyle disiplin hapsi cezası alıp hapse girmemek için, ülkeden kaçma düşüncenizi hayata geçirmeniz yeterli.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    En kötü düzen bile düzensizlikten iyidir (aristoteles). islam hukukunda da mihir olayı oldugunu hatırlatmak isterim.

Tamamen katiliyorum iki cumleye de. Ek olarak, Islam hukukunda mehir kadinin hakkidir. Erkek gerdekten once bosarsa yarisini verir, gerdekten sonra bosarsa tamamini verir. Kadin erkegi bosamak isterse, kadin aldigi mehri erkege ya tamamini ya bir kismini oder ya da erkek hakkindan vazgecerse elinde tutar.

Yani ayrilip gitmenin bir bedeli var.

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk mesajınızda da seçeneklerinizden biri olan ülkeden kaçma fikrini değerlendirin,kaçın, gidin.Böylelikle şu saçma sapan hukuk sistemini nasıl hacklerim,, kendimi nasıl ölmüş gibi gösterebilirim, karar verilmiş olan nafakayı ödememek için ne yapmam lazım gibi SAÇMA + SAPAN sorularınız da kesilir. Nafaka ödememek için sadece nafakayı ödememeniz yeterli,tazminatları ve nafakaları ödememek için üzerinize kayıtlı hiç bir mal mülk banka hesabı bırakmamak, aile büyüklerinizden de sizden önce vefat edip miras bırakmamalarını rica etmeniz, her gün kendiklerine uzun ömür vermesi için dua etmeniz yeterli. yada onlardan önce ölmeniz ve onların sizden gelen mirası koşulsuz red etmeleri yeterli,nafakaları ödememeniz nedeniyle disiplin hapsi cezası alıp hapse girmemek için, ülkeden kaçma düşüncenizi hayata geçirmeniz yeterli.
    Site yoneticisine uygun olmayan bir uslupta kendinizi ifade etmissiniz. Begenmeyebilirsiniz ama bilgi bilgidir. Benim tarzimi, uslubumu, sorularimi sitenize uygun bulmuyorsaniz actigim basligi siler ve beni engellersiniz ama bunu yapamiyorsaniz uslubunuza biraz daha dikkat edin. Hic bir soru ve fikir SACMA + SAPAN degildir. Sizin uslubunuzu da SACMA + SAPAN bulmuyorum elbette gecmisinizle alakali bir takim nedenleri vardir. Saygilar,

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı maduro rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tamamen katiliyorum iki cumleye de. Ek olarak, Islam hukukunda mehir kadinin hakkidir. Erkek gerdekten once bosarsa yarisini verir, gerdekten sonra bosarsa tamamini verir. Kadin erkegi bosamak isterse, kadin aldigi mehri erkege ya tamamini ya bir kismini oder ya da erkek hakkindan vazgecerse elinde tutar.

Yani ayrilip gitmenin bir bedeli var.

Site yoneticisine uygun olmayan bir uslupta kendinizi ifade etmissiniz. Begenmeyebilirsiniz ama bilgi bilgidir. Benim tarzimi, uslubumu, sorularimi sitenize uygun bulmuyorsaniz actigim basligi siler ve beni engellersiniz ama bunu yapamiyorsaniz uslubunuza biraz daha dikkat edin. Hic bir soru ve fikir SACMA + SAPAN degildir. Sizin uslubunuzu da SACMA + SAPAN bulmuyorum elbette gecmisinizle alakali bir takim nedenleri vardir. Saygilar,
    Beğenmedim......ama benim beğenip beğenmememin bir önemi yok. Önemli olan neyi nerede aradığınızın , ne şekilde aradığınızın
    hala farkına varmamış olmanız ve hukukun dışına nasıl çıkarım, arkasından nasıl dolanırım sorusunu defalarca sormuş olmanız ve sormaya devam ediyor olmanız . Onu da sorabilirsiniz elbette , ama burada değil!
    Bu sebeple de sildim,
    Konuyu silemem, zaman ayırıp bilgisini paylaşan üyelerimize karşı saygısızlık olur.
    Allah iniş takımlarınıza zeval vermesin.

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Halinize şükredinle biten başıma gelenlerden örnekler verdiğim mesajlardan yoruldum. Şöylece özet geçeceğim bir kadının kocasına karşı en ağır kusurlara ve dava sonrası ailece ve avukat desteğiyle her tür entrikalarına rağmen şu isyanı ben yapmıyorum.

Ve karara çıkmış davanızda aldığınız sonuca bunca kusura rağmen ben davamda razıyım.siz düşünün karşı taraf ne kadar büyük beklentilerde.Durumunuz yeterlidirde inadım inat diye bu arayış içindeyseniz yazık ediyorsunuz. Nitekim ödeyemeyeceğiniz tazminat kusurunuz olsada verilmez.yani tazminat dava ne olursa olsun yükümlünün boyunu aşmayacak şekilde ceza olarak verilir. Siz kusursuzum desenizde hakimin bir dayanağı muhakkak vardır. Avukatınızın karardan sonraki tesellisine kafa yormayın.insanın öfkesi sırtına küfe birde içine taş üstüne taş ekleyip nereye kadar taşıyacaksınız ?

Bu ülkede yaşamış bu ülkenin kanunlarıyla evlenmişsiniz. Bu ülkenin kanunlarıyla boşanacaksınız. Arkanızda bırakma zamanı gelmiş geçiyorken neyi bekliyorsunuz.

Mi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nafaka odememek icin ne yapmali

nafaka

nafaka odemememek icin

nafakayi odememek icin reddi miras

nafaka dan dolayi 3 ay hapisten kurtulma

https:www.hukuki.netshowthread.php140439-Bosanma-hukmu-sonucunda-tazminat-ve-nafaka-odememek-icin-ne-yapmaliyim

Forum