+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ortakligin gierilmesi / mülkün degeri nasil tesbit edilir.

öncelikle türkce klavye kullanmadigim icin sizi yoracagim, lütfen anlayis ve tahammül.
    öncelikle türkiye bana yabanci bir ülke, yasalarini bilmiyorum.

durum: bir arazi iki mülk sahibi (yani hisseli tapu). gecinemiyoruz, onun icin ortakligin giderilmesi icin avukat tuttum. derken avukat bana yazmis (sagida okuyacaksiniz)....bu yazdigi böyle dogrumu? cünkü adi gecen arazinin karsisinda bir aile yasiyor, diyorlarki "senin araziye gelip giden olmadi" (yani kesif filan gelmedi). derken o ailenin oglu dediki:

burda kesif icin araziye gelinmez....memur parsel sorgulamayi acip arazinin nerde olduguna bakar. derken elinde bir liste vardir, o listeyi acar ve o mülkün m²si kac lira bakar. oglanin dedigine ikna oldum (onunda arazi derdi var), herhalde her defasinda memur arazilere gelip bakmaz.

derken onun dedigi laf kulagimda kaldi, internette resmi bir sayfa buldum, adi www.gib.gov.tr gibi bir sey. orda il/ilce vs ayarliyorsun hangi bölgede 1m² asgari olarak kac TL ögreniyorsun. o listeye göre benim mahkemelik oldugum arazinin m²si 16.30 TL.

SORU: Gercekten bir arazinin degerini tesbit etmek asagida yazdigi gibimi, yoksa memur google earth ve asgari listeyi acip (araziyi görmeden) "m²si bu kadardirmi diyor?

Avukatin iddia ettigi sey bu:

KEŞİF TUTANAĞI

ESAS NO : XXXXXX Esas

HAKİM : XXXXXXX

KATİP : XXXX

KEŞİF TARİHİ : 14/02/2018

Mahkememizce verilen ara karar gereğince mahallinde bu gün keşif yapılmasına karar verilmiş olup Hakim XXXXXX, Katip XXXXX, Mübaşir XXXXX resen refakate alınan Fen bilirkişisi XXXXX, Ziraat bilirkişisi XXXXXX, Emlak bilirkişisi XXXXXX, 06 XXX 123 plakalı Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı aracı ile birlikte keşif mahalline gelindi.

Keşif mahallinde davacı vekili Av. XXXXX hazır olduğu görüldü, açık keşife başlandı.

FEN BİLİRKİŞİSİ XXXXXX: (filan adam ve filan kadinin oglu) XX7XX/XXXX (dogum tarihi) halen XXXXX ilçesinde serbest harita mühendisi olarak görev yapar tarafları tanımaz engel hali yok yemini yaptırıldı.

ZİRAAT BİLİRKİŞİSİ XXXXXXX: (filan adam ve kadinin oglu) , XX/XX/XXXX doğumlu, Ziraat mühendisi olarak çalışır, tarafları tanımaz engel hali yok yemini yaptırıldı.

EMLAK BİLİRKİŞİSI XXXXXXXXX (filan kadin ve adamin oglu) , XX/XX/XXXX doğumlu, Emlak bilirkişisi olarak çalışır, tarafları tanımaz, bilirkişiliğe engel halinin bulunmadığı anlaşılarak usulen yemini yaptırıldı.Yapacağı iş anlatıldı.

Yukarıdaki kimlik bilgileri bulunan teknik bilirkişiler yemin ihtaratı tahtında huzura alınıp soruldu , davaya konu yeri mahkeme keşif heyeti ile birlikte gezdik gördük gerekli notlarımızı aldık bize süre verildiğinde ayrıntılı raporumuzu mahkemeye ibraz edeceğiz dediler, beyanları okundu, yeminleri yaptırıldı, imzaları alındı

Ziraat Bilirkişi Emlak bilirkişisi Fen Bilirkişisi

Mahkemece yapılan gözlemde: XXXXX ili XXXXX İlçesi XXXXXX mah. 123 ada 1 parselde bulunan taşınmaza gelindi. Taşınmazın üzerinde muhtelif sayı ve çeşitte ağaçların bulunduğu görüldü.Keşifi istenilen hususlarda gerekli incelemeler yapıldı. Bilirkişiye yapacağı işler anlatıldı.

Keşif mahallinde yapılacak başka bir işlem kalmadığından açık keşfe son verildi.

(gerisini buraya aktarmadim)

gercekten bu kadar kisinin araziye geldiklerine inanmiyorum, uydu resimleri ve resmi asgari bedel listleri kullanildi diyorum, cünkü: avukat onlari beklemis. iyide avukat arazinin nerde oldugunu nasil bildiki? madem avukat bekledi, öyle 1 araba arazi önünde park etti. derken digerleri geldi etti 2 araba, belki haritacida özel arabasi ile geldi etti 3 araba ama biz diyelim 2 araba. arazi büyük. neden komsu onlari ve araclarini görmedi? derken tutanakta agaclardan bahseliyor. arazide en az 6 tane yapi var (depo, havuz....) onlardan söz edilmiyor.

lütfen beni aydinlatin, cünkü bende yardim etmesini seven birisiyim.

tesekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

ortakligin gierilmesi / mülkün degeri nasil tesbit edilir. konulu yargıtay kararı ara
    ortakligin gierilmesi / mülkün degeri nasil tesbit edilir. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ortakligin gierilmesi / mülkün degeri nasil tesbit edilir.

Gerçekten keşife gelip gelmedikleri hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ancak keşife gelecek kişilerin her biri kendi arabasına binip gelmez. Bilirkişiler, hakim ve avukatlar Adliyeden kalkan bir minibüse binerler. Hatta bu araç aynı gün içinde o bölgedeki 4-5 yere gider. Dolayısıyla keşif için gelen 3-4 araç beklemek yanlış olur.

Tutanaktan sadece avukatın başka şekilde geldiği anlaşılıyor. Haritacı "fen bilirkişisi" olarak geçiyor, zaten minibüs ile gelmiş. Avukat daha önce kendi imkanlarıyla geldiği için fark edilmemiş olabilir. Adresi nereden biliyordu? Bu devlet sırrı değil ki. Tapu bilgilerini tapu sorgulama web sitesine girdiğinizde koordinatları alabilirsiniz, navigasyona bunu verdiğinizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Zaten adliyenin aracı da aynı şekilde geliyor.

Bilirkişi yerin değerini belirlerken emlak vergisine esas olan rayiç değeri de hesaba katar. www.gib.gov.tr veya hangi siteyi kastettiyseniz oradaki tam bağlantıyı vermediğiniz için orada yazan değer bu mu onu da bilemiyorum.

Ayrıca satış açık arttırma ile yapılır. Bu şu demek oluyor: Keşif sonucunda belirlenen rayiç bedelin altında da satılabilir, iki üç katına da satılabilir. İlk arttırmada belirlenen değerin %70'inden, ikincisinde %40'ından başlanarak ihale yapılır.

Ancak değer belirlenirken arazi üzerindeki yapıların hesaba katılmamış olması elbette bilirkişi raporuna itiraz nedenidir. Arazinin çıplak halinin değerinin de düşük olduğunu düşünüyorsanız, mesela sahibinden.com sitesinden yakınlarındaki arazilerin m2 fiyatları ile kıyaslayarak bu yönden de itiraz etmek mümkündür. Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda avukatınız rapora itiraz edebilir.

Arazi büyüklüğü ne kadar? Bilirkişi rayiç değeri kaç olarak belirledi? Bu değer m2'si 16,5 TL'ye mi denk geliyor?
    Sizce arazinin değeri ne olmalı?

Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle tesekkürler )

herkes sizin gibi düzgün türkce yazsa keyfimden ölmeye raziyim bunuda diyeyim.

benim esas bilmek istedigim: gercekten kesife geldilermi. avukat gittik diyor, ama arazinin önündeki komsular gelip gideni görmemisler. bir kesif 5 dakikada olup bitecek bir sey degil, cünkü arazi toplam 12.500m², "ve" sinirlari belli degil.
    belli olmamasina sebep, arazi 40 yildan beri ekilip dikilmedi, bir bakim görmedi. gelen kesif yanilmiyorsam önce 19 tane arazi kösesini belirlemek zorunda. arazi yamacta bir ucundan öbür ucunu görmek corafi sebeplerden dolayi mümkün degil.
    gelen haritaci bir saat arazide gecirmek zorunda diye düsünüyorum, cünkü benim getirdigim bir haritaci takeometre ile bir saat ugrasti. ve gelenler araziye girebilmek icin benim komsunun kapi önünde park yapmak zorundalar ve komsu bütün gün evde.

her neyse:

www.gib.gov.tr tüm bölgedeki arazileri asgari olarak 16.30 TL diye belirlemis. bu asgari bir bedel, ama bir tarla (arsa degil) m² olarak (demin baktim) 50TL den basliyor, ama öte yandan o araziler bakimli, benimki vahsilesmis ve zorlu bir arazi, (yamac) ama m²sini 50+ TLden satanin arazisinede www.gib.gov.tr tarafindan 16,30 TL asgari deger bicilmis.

ben araziyi alirken tapu dairesi arazinin degerini 18.000 TL olarak belirledi bu bedele göre tapu harclarini hesapladi. tapu daireside biliyor kabul ettigi degerlerin piyasa degerinin cok altinda oldugunu.

kesif 14.subat.2018de imis iddiaya göre, avukata sordum degeri kac TL kabul edildi diye, asagi yukari dedi "önce hesaplanacak". bu güne kadar bir rakam elimize gecmedi. dün verdigi yazinin hepsini buraya aktarmadim, o aktarmadigim kismi su idi:

""
    1-Mahkeme keşif heyetine 2018 yılı rayiçlerine göre yolluk ödenmesine,
    2-Teknik bilirkişilere raporlarını taraf sayısından bir fazla suret halinde ibraz etmesi için kendisine 10 günlük mehil verilmesine; ücretin rapor ibrazından sonra ödenmesine,
    3- Raporlar ibraz edildikten sonra taraflara tebliğine,
    Dair tutulan iş bu keşif zaptı keşif mahallinde hazır bulunanlarca hep birlikte ""

isin tuhaf yani: bana verdigi "kesif tutanaginda" hic bir imza ve mühür yok. inanamiyorum TR'de degerli bir kadigin imzasiz mühürsüz olabilecegine.

agaclardan bahsedilip yapilardan bahsedilmemesine sebep bence google-earth, cünkü yapilar agac alti. her neyse.

sizin son sorulariniza cevap:

arazi 12.500 m², bilirkisi hala deger söylemedi, arazinin su anki degerine ben m² basi 10 TL zor veririm, cünkü bakimsiz, düzensiz, meyilli. taslardan ve cali vb. seylerden ariklanmali (cok masraf istiyor kullanmadan önce). ne kamyon girebilir ne traktör.

size ben sunu sorayim:

siz bu cevap islerini iyilik olsun diye bedavami yapiyorsunuz? bilmediginiz: arazi anladigim kadariyla kanunen tapusu ayrilamiyor, satisa cikarilacak. avukata tembih ettim, benim ortak fesat birisi ama fakir fukara, niyetim ellerinden mal alarak mülkümü cogaltmak istemiyorum, söyleyin hakim beye, karsi tarafin fakirligi göz önüne alinarak tapulari ayirmak yoluna gidilsin, yarin köprü altinda yasamalarini istemiyorum. bakalim hakim ne diyecek.

ve size sormak istedigim birde su olsun:

ön alma hakki: diyelim araziyi ben alamayacagim, param yetmiyor. kabul edelim 12500 m² x 16.30 TL = 203.750 TL. zaten yarisi benim etti 101.875 TL. dediginiz %70 eder 71.312 TL. kabul edelim benim (örnek) 50.000 TL var. böyle bir durumda "ön alma hakki"na tutunarak "hakim bey, 50.000 TL pesin, gerisini taksikle" diyebilirmiyim?

ve son soru: kesif tarihinden sonra ne kadar beklemem gerekir arazinin degerini ögrenebilmek icin? belki rakam benim bütceme yüksek gelirse mahkeme durusmasi olmadan davadan vaz gecmek isteyebilirim, cünkü annem hayatta iken o araziyi satamam, annem bana verirken satmayacagima söz verdim (satmakta istemiyorum, mecbur kaldigim icin ortakligin giderilmesi yoluna saptim, eger alamayacaksam davayi geri cekebilirim).

ve: ben sordum diye imzasiz mühürsüz bir "kesif tutanagini" bana gönderdi, böyle bir sey mümkünmü?

vereceginiz cevaplara bir bedel vermeyi istiyorum, belese yasamayi sevmem.

saygilarimla.

- - - Updated - - -

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı 1.turgut rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle tesekkürler )
    herkes sizin gibi düzgün türkce yazsa keyfimden ölmeye raziyim bunuda diyeyim.
    Belki de daha önce akademisyen olarak çalışmamın verdiği alışkanlıkla sorulan hukuki sorunları en ince ayrıntısına kadar açıklama alışkanlığım var. Ancak bu nedenle gelen 10 müvekkilden 8'i davayı yürütmek için gerekli her şeyi öğrendiklerini düşünerek ayrılıyorlar. Bu yüzden müvekkil kaybediyorum. (Aslına bakarsanız 6'sı sonradan kendi başlarına açtıkları davayı kaybediyorlar, çünkü mahkemede sorup öğrenmedikleri başka bir durum ortaya çıkıyor.)

İşte tam bu nedenle "tecrübeli avukatlar" dava detayları hakkında az konuşmayı düstur edinmişler. Bu vekaletnameyi alıp vekalet sözleşmesi yapıncaya kadar bir dereceye kadar anlaşılabilir. Ancak sonrasında da aynı tavrı sürdürüyorlar.

benim esas bilmek istedigim: gercekten kesife geldilermi. avukat gittik diyor, ama arazinin önündeki komsular gelip gideni görmemisler. bir kesif 5 dakikada olup bitecek bir sey degil, cünkü arazi toplam 12.500m², "ve" sinirlari belli degil.
    belli olmamasina sebep, arazi 40 yildan beri ekilip dikilmedi, bir bakim görmedi. gelen kesif yanilmiyorsam önce 19 tane arazi kösesini belirlemek zorunda. arazi yamacta bir ucundan öbür ucunu görmek corafi sebeplerden dolayi mümkün degil.
    gelen haritaci bir saat arazide gecirmek zorunda diye düsünüyorum, cünkü benim getirdigim bir haritaci takeometre ile bir saat ugrasti. ve gelenler araziye girebilmek icin benim komsunun kapi önünde park yapmak zorundalar ve komsu bütün gün evde.
    Gerçekten keşife gelip gelmedikleri için kesin bir şey söylemek daha önce mümkün değildir. Ama büyük ihtimalle gelmişlerdir. Ancak keşif sizin tahmin ettiğiniz kadar uzun sürmüyor. Haritacı bilirkişi arazinin tam sınırlarını ölçmüyor.
    Gittiğim keşiflerden edindiğim tecrübeye göre orada en fazla 10-15 dakika kalınmıştır ve %99 ihtimalle gidilmiştir.

Arazi yapısı yaklaşık konumuna bakıp bir değer biçiyorlar. Bu değer de açık arttırma için başlangıç değeri. Açık arttırmada arazinin satış bedeli daha önce de ifade ettiğim gibi belirlenen değerin %40'ı + dava masraflarından az olmamak kaydıyla ihale ile belirlenecek. İhalede belirlenen değerin 10 katına satılması dahi mümkün.

Bilirkişi raporu tarafınıza tebliğ edildiğinde (avukatınız olduğu için ona tebliğ edilecek) belirlenen değere itiraz etme imkanı da var. (Üzerindeki yapıların değeri hesaba katılmamış. Metrekare fiyatı x değil, y olacak, yakındaki örnekleri şunlar gibi)

www.gib.gov.tr tüm bölgedeki arazileri asgari olarak 16.30 TL diye belirlemis. bu asgari bir bedel, ama bir tarla (arsa degil) m² olarak (demin baktim) 50TL den basliyor, ama öte yandan o araziler bakimli, benimki vahsilesmis ve zorlu bir arazi, (yamac) ama m²sini 50+ TLden satanin arazisinede www.gib.gov.tr tarafindan 16,30 TL asgari deger bicilmis.

ben araziyi alirken tapu dairesi arazinin degerini 18.000 TL olarak belirledi bu bedele göre tapu harclarini hesapladi. tapu daireside biliyor kabul ettigi degerlerin piyasa degerinin cok altinda oldugunu.

kesif 14.subat.2018de imis iddiaya göre, avukata sordum degeri kac TL kabul edildi diye, asagi yukari dedi "önce hesaplanacak". bu güne kadar bir rakam elimize gecmedi. dün verdigi yazinin hepsini buraya aktarmadim, o aktarmadigim kismi su idi:

""
    1-Mahkeme keşif heyetine 2018 yılı rayiçlerine göre yolluk ödenmesine,
    2-Teknik bilirkişilere raporlarını taraf sayısından bir fazla suret halinde ibraz etmesi için kendisine 10 günlük mehil verilmesine; ücretin rapor ibrazından sonra ödenmesine,
    3- Raporlar ibraz edildikten sonra taraflara tebliğine,
    Dair tutulan iş bu keşif zaptı keşif mahallinde hazır bulunanlarca hep birlikte ""
    Tutanağın devamında dediği gibi keşife giden bilirkişiler raporlarını hazırlayıp sunarlar. Avukatınızın açıklamasına göre bu rapor henüz avukatınıza tebliğ edilmemiş.

isin tuhaf yani: bana verdigi "kesif tutanaginda" hic bir imza ve mühür yok. inanamiyorum TR'de degerli bir kadigin imzasiz mühürsüz olabilecegine.
    2013 yılından itibaren elektronik imza kullanılıyor. Dolayısıyla keşif tutanağı gerçektir.

agaclardan bahsedilip yapilardan bahsedilmemesine sebep bence google-earth, cünkü yapilar agac alti. her neyse.
    sizin son sorulariniza cevap:

arazi 12.500 m², bilirkisi hala deger söylemedi, arazinin su anki degerine ben m² basi 10 TL zor veririm, cünkü bakimsiz, düzensiz, meyilli. taslardan ve cali vb. seylerden ariklanmali (cok masraf istiyor kullanmadan önce). ne kamyon girebilir ne traktör.
    Rapor tebliğ edilince çıkacak bedelin az veya çok olduğunu siz takdir edeceksiniz. Buna göre avukatınız itirazınızı yapabilir.

size ben sunu sorayim:
    siz bu cevap islerini iyilik olsun diye bedava mi yapiyorsunuz?

bilmediginiz: arazi anladigim kadariyla kanunen tapusu ayrilamiyor, satisa cikarilacak. avukata tembih ettim, benim ortak fesat birisi ama fakir fukara, niyetim ellerinden mal alarak mülkümü cogaltmak istemiyorum, söyleyin hakim beye, karsi tarafin fakirligi göz önüne alinarak tapulari ayirmak yoluna gidilsin, yarin köprü altinda yasamalarini istemiyorum. bakalim hakim ne diyecek.
    Arazinin bölünme ihtimali varsa bölünerek yoksa satış yoluyla ortaklığın giderilmesini talep ettiyseniz önce bölünme ihtimali araştırılacaktır. Arazinin bölünüp bölünmemesinde tarım arazisi olup olmadığı, cephesinin uzunluğu gibi pek çok faktör rol oynar.

ve size sormak istedigim birde su olsun:

ön alma hakki: diyelim araziyi ben alamayacagim, param yetmiyor. kabul edelim 12500 m² x 16.30 TL = 203.750 TL. zaten yarisi benim etti 101.875 TL. dediginiz %70 eder 71.312 TL. kabul edelim benim (örnek) 50.000 TL var. böyle bir durumda "ön alma hakki"na tutunarak "hakim bey, 50.000 TL pesin, gerisini taksikle" diyebilirmiyim?
    Önalım ya da şufa hakkı başka bir şey. Eğer birden fazla kişinin ortak olduğu bir gayrimenkulde ortaklardan biri payını dışarıdan birine satar veya satmak isterse diğer ortaklar bu payı satış değeri üzerinden alabilir. Buna önalım hakkı deniyor. Karşı taraf burayı satışa çıkarmadığı için önalım hakkınız bulunmuyor.

Açık arttırmaya katılıp en çok siz arttırırsanız çıkan rakamı peşin ödemeniz gerekiyor. Eğer bu süre içinde ödeyemezseniz arttırmada ikinci gelene satılır, aradaki fark sizin alacağınız paydan düşülür.

Siz 200.000 TL verdiniz, ödemeniz gereken 100.000 TL'yi ve payınıza düşen yargılama giderlerinin yarısını ödeyemediniz. Bir önceki 195.000 TL verdi. Satış sonrasında elinize hissenizden dolayı (100.000 TL - yargılama giderlerinin yarısı) düşecekken, bundan 5000 TL eksik düşer.
    ve son soru: kesif tarihinden sonra ne kadar beklemem gerekir arazinin degerini ögrenebilmek icin? belki rakam benim bütceme yüksek gelirse mahkeme durusmasi olmadan davadan vaz gecmek isteyebilirim, cünkü annem hayatta iken o araziyi satamam, annem bana verirken satmayacagima söz verdim (satmakta istemiyorum, mecbur kaldigim icin ortakligin giderilmesi yoluna saptim, eger alamayacaksam davayi geri cekebilirim).
    Davadan her aşamada feragat edebilirsiniz. Ancak bu durumda yargılama giderleri üzerinize kalır. Karşı tarafın avukatı varsa mahkeme onun için vekalet ücreti ödemenize hükmeder.

ve: ben sordum diye imzasiz mühürsüz bir "kesif tutanagini" bana gönderdi, böyle bir sey mümkünmü?
    Daha önce açıkladığım gibi belge elektronik imzalıdır.

vereceginiz cevaplara bir bedel vermeyi istiyorum, belese yasamayi sevmem.

saygilarimla.
    Konu Av.Yusuf Selçuk Ateşkan tarafından (18-03-2018 Saat 15:15:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kornwestheim-Almanya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

detaya girdiginiz icin gercekten cok tsk ederim. bende bir soruya yarim yamalak cevap vermek yerine tam bir cevap vermeyi tercih ederim.

bir müddet daha avukata arazinin degeri hakkinda resmi bir yazi ulasacakmi bekleyeyim, cünkü su an aramiz bozuk sebep: yasal bir hareket olunca haber vermiyor, ancak ben sorarsam cevap veriyor. misal:

bir gün sordum "ocak ayinda kesif vardi, ne oldu?", o dedi "iptal edildi, 14 subat tarihine ertelendi". 14.subattan sonra nerdeyse dört hafta ses seda cikarmadim, derken sordum "14.subatta ne oldu?" ...nemi dedi? cok kizdi sordugum icin, ben onu sucluyormusum, ve iddia etti, "her bir hareketi ben size aninda bildirdim" diye...iyide bu iddiaya biz sahitlik yapamiyoruz ondan soruyoruz

öfkeli aninda iste o tutanagi bana gönderdi...almanyada biz asagidaki misal gibi alistik:

burda ufak bir harekette olsa avukat 48 saat icinde bir sureti bana gönderir, bende bilgi sahibi olurum. misal: gecenlerde avukat yazmis "polis dosyayi savciliga göndermis, size bana polisten gelen yazinin suretini gönderiyorum...gelecek asamada savcidan dosyayi görmek isteyecegiz"

bilmem türkiye'de davalar nasil yürütülür, burda genelde davaci mahkeme durusmasina girmiyor, avukatlar temsilci olarak hallederler, ama ben yinede yazdim..."mahkeme tarihini bana lütfen bildiriniz, durusmaya seyirci olarak girecegim (sahit veya davaci olarak girmek istemiyorum yani) sebep sizi kontrol etmek vb bir sey degil, adami seyrederek hakkinda genel bilgimi genisletmek, para ve mezhep ugruna (adam sii, beni sünni kabul ettigi icin borcunu ödememek icin girip cikmadigi maskaralik kalmadi) hangi maskaraliga kadar gidecek bunu izlemek". o adam durusmaya gelmek zorunda, umarim bu defa hapise girecek cünkü alman devleti parasi olupta borcunu ödemeyen ve param pulum yok diye icra memuru önünde 10 yildan beri yemin billah gidene hapishane kapisini acik tutuyor. avukat söz vermedi ama "onu tecrübe icabi hapishanede görüyorum" dedi.

öte yandan: hapise girerse bence nara atacak sevincinden "gazi / sehit oldum kerbelanin intikami icin" gibi.

====

dönelim mevzuya. 30 nisana kadar ses seda cikarmadan bekleyeyim, araziye ne kadar deger bicilmis. 14.subat-30.nisan arasi hala "arazinin degerini budur" diye bir rakam ortaya cikmazsa, yada eskiden yaptigi gibi "biliyordum ama sormadi söylemedim" politikasini yine uygularsa (yapma dedim ona) icimden bir his o avukattan vaz gecip size yönelmeyi istiyor. izmir'densiniz, ben ancak gaziemir'e girip cikiyorum (kayinvalide ziyareti...ordanda mugla'ya) belli olmaz belki size ugrar bir cay iceriz.

===

türkce harfler kullanamama sebep: ben kimseyi okurken yormak istemem, windows7 kullanirken elimdeki almanca klavyede cok ender yada hic kullanmadigim tuslarin altina türkce harfleri yerlestirmistim. simdi iki haftadan beri linux kullaniyorum, bilmem linux'u windows'da oldugu gibi ayarlayabilirmiyim. google ürünlerini sevmeyen biriyim . whattsapp yerine "signal" kullaniyorum, signal: ücüncü bir kisi iki kisi arasindaki yazilari okuyamiyor, hangi tarihte kim kime ne yazmis bilemiyor. ücüncü kisinin ögrenebilecegi tek sey kayit/yükleme yaptigim tarih. edward snowdem kendisi kullaniyor.

su anlik cok tskler ve hoscakalin, saygilarimla.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php140429-ortakligin-gierilmesi-mulkun-degeri-nasil-tesbit-edilir

Forum