Merhaba,
3 katlı bir binanın en alt katında oturuyorum. Bina 4 senelik dairenin ilk sahibiyim kredi çekerek evi aldım ve ödemesi halen devam ediyor. Evi aldığım günden beri ilk zamanlar 5-6 ayda bir, son 1-2 senedir de 2-3 ayda bir tuvalet tıkanıyor ve geri basıyor. Her seferinde açıyoruz fakat 2-3 ay sonrasında tekrar tıkanma ve geri basma oluyor. Tıkanıklığı sebebi yapım hatasından olduğu apaçık belli. Hatta 2-3 farklı usta getirdik hepside ters meyil olduğunu söylüyor. Siteyi yapan firma bunu kabul etmiyor her seferinde kullanım hatası olduğunu söylüyor. Tesisatı yapan tesisatçılarda kabul etmiyor. En son 2 hafta önce 2 günde bir tıkanma oldu ve tesisatı yapan firmayı çağırdık binanın ortasını kırdı ana boru ters meyil olduğu belli hatta kendi aralarında konuşurken söylediklerine göre dairelerden gelen borularda ters meyil var. Fakat halan kabul etmiyorlar ve hiç birşey yapılmadı bizden ödeme bekliyorlar.
Ben bunlara dava açmak istiyorum kime rapor tutturmam gerekir? Nereye başvuru yapmam gerekir? Tesisatçı birine rapor tuttursam ve o raporla tüketici haklarına gitsem ayıplı mal sattıkları için ücret iadesi alabilir miyim? Çünkü bu sorun çözülecek gibi değil. Yapmayı kabul etseler bile sadece binanın ortasını kırarlar ve ana boruyu değiştirirler ve meyil verebilirler mi şüpheli. Dairelerinin için kırdırmayı da kimsel kabul etmez.
Bunaldım gerçekten elimde avucumda olanı hatta arabamı satıp peşinat verdim. Kalanına kredi çektim. Kredimi zor öderken şimdi bunlarla uğraşmak o kadar yoruyor ki beni.
Önerilerinizi yardımlarınızı bekliyorum lütfen.