kolay gelsin.(kom$umun iletisidir)Ben 2002 yilinda madencilik in$aat $irketi(limited)nin yuzde 80 hissedari ve muduru olarak $irketi kurdum.in$aat sirasinda baska bir firmadan aldigim makineleri(vinç) aldigim firmanin calisanlari kurarken is kazasi oldu.ben bu kazanin ardindan sirketi 2003 senesinde tasfiye surecini baslattim.2004 de de tasfiye sona erip sirket tamamen kapanmistir.iki iscinin isgoremezlik nedeniyle sgk bana ve ortaklarima 2005 senesinde dava acti iscilerin astane ve calisamaz durumda olmalari nedeniyle 600.000 TL.o isciler de kendi bagli olduklari firmaya dava acmislar isgoremezlik nedenleriyle.bunun uzerine mahkeme sirketin ihyasini istedi ve ihya davasi acildi.bana da 15 gun icinde itiraz hakki verdiler.en son kararda geregi dusunuldu sirketin ihyasi ile ticaret sicil memurluguna kaydinin yapilmasini;yargilama giderleri ve vekalet ucretinin davalilara tahmiline karar verilmesini talep etmisler.ticaret sicil mudurlugu de mahkemeye sirketin tasfiyesi kapanis islemleri yasal mevzuat cercevesinde yapilmis olup mudurlugumuzun bu hususta bir kusuru yoktur beyaninda bulunmus.Ben davanin reddine karar verilmesini yargilama masraflarinin davaci kurum uzerinde karar verilmesini talep ettim.iscileri gonderen firmanin sucu oldugunu belirttim.Bizim sirketin iscileri olmadiklari icin.asliye hukuk mahkemesi davasinda bunun icin tuzel kisiligi sona ermis sirketin ihyasina yonelik acilmis sirketin ihyasi davasidir.Bilindigi uzere6102 SAYILI TTKNIN GECICI 7.maddesinin 15. bendine gore ticaret sicilinden kaydi silinen sirket veya kooperatifin alacaklari ile hukuki menfaatleri bulunanlar hakli sebeplere dayanarak silinme tarihinden itibaren bes yil icerisinde mahkemeye basvurarak sirketin ihyasini talep edebilir yaziyor.olayimizda ...esas sayili dosyasinin derbest olmasi davacinin is bu davayi acmakta menfaatinin bulundugu sabit olup gerek bu davada temsili ve gerekse bu acidan ek tasfiye islemlerinin yapilabilmesi icin sirketin ihyasina karar vermek gerektigi acikca anlasilmakta davanin kabuluna karar vermek gerekmistir diyor.ek tasfiye islemlerinin tamamlanmasi acisindan mahkememizce en son tasfiye memuru olan....(BEN) tasfiye memuru olarak atanmasina karar verilmistir.keyfiyetin ticaret sicil mudurlugunce tescil ve ilanina, davacinin kendisini vekil ile temsil ettirmesinden dolayi2180.00 Tlnin davali(ben)tarafindan alinarak davaciya verilmesine,iki haftalik kesin sure icerisinde bolge mahkemesine istinaf yasa yolu acik olmak uzere verilen karar acikca okunup usulen anlatildi diyor.simdi sormak istediklerim:bu sigortanin avukati bana akil verdi.sirketin ihyasini istersek diger cezalardan kurtulursun dedi.bu sgk avukati neden sirketin ihyasini istedi.SIrket usule uygun olarak kapatildigi halde ihya istenmesinin nedeni nedir?sirket 2004de tamamen kapatilmis.ihya davasi 2016 da acilmis.zaman asimi olmuyor mu?ben zaman asimi nedeniyle itiraz edebilirmiyim?sirketin ihyasi olursa sgk bu onceden talep ettigi kaza geciren iscilerin isgoremezlik hastane vb nedeniyle talep ettigi 600.000 TL icin tekrar dava acma yetkisini kazanmis mi olacak?.Bunun icin mi sirketin ihyasini istiyor.Ben iki ortaktim;bu harc ucretini neden sadece benden talep etti SGKnin avukati?Diger asil iscileri kaza geciren sirkette 2005 te kapatilmis.simdi benim ne yapmam lazim.Tek taraf ben olmamama ragmen bana bu davalar sahsima aciliyor.Benim mal varligima el konulabilir mi?mahkeme ne yonde karar vermeye calisir:ayrica sgk kurumumuzun ilgili davali sirketten alacagina iliskin davanin devam edebilmesi ve dava sonucunda alacagimizin tahsil edilebilmesi icin is bu davanin acilmasi(ihya)zorunlu olmustur diyor;yani sirket canlanirsa geriye donuk olan 600.000 Tlyi almak icin bir baslangic mi yapilmaya calisiliyor?simdiden cok tesekkur ederim