Merhaba,

Daha önce aşağıda belirttiğim sorularla ilgili bir araştırma yaptım ancak çok fazla bir bilgiye ulaşamadım. Freelance iş yapan herkesin sıklıkla başına gelen veya kafasına takılan bu soruların herkes için faydalı olacağını düşünmekteyim.

Bir firma ihtiyacı olan logo tasarımı ve birkaç çeşitli materyal için benimle çalışmak istedi. Aramızda sözleşme olmadan başlayan bu iş yüz yüze görüşme ve mailleşme şeklinde devam etti. İşin başlangıcında ufak bir ön ödeme aldım ve sonu gelmeyen revizelere rağmen işi sorunsuz bir şekilde teslim ettim. Firma hazırladığım logo tasarımını kullanmaya da başladı ancak iş geri kalan miktarın ödenmesine geldiğinde aylarca süren bir oyalamaya maruz kaldım. Buna bağlı olarak aşağıdaki soruları cevaplayabilirmisiniz.

- Aramızda herhangi bir sözleşme bulunmadığı için (mailleşmelerimizde yapılan işler ve konuşmalarımız mevcut ancak fiyatla ilgili herhangi bir konuşmamız olmadı, bu konuyu işin başında yüz yüze görüşmüştük) işin geri kalan ücretini yasal olarak talep etme hakkım var mıdır?

- Müşteri muhtemelen sözleşme olmamasının da verdiği rahatlıkla işin geri kalanını ödemeyecek, ödemenin geri kalan kısmını alamasam bile en azından yaptığım tasarımların kullanılmasını engelleyebilir miyim? Kısacası hiç kimse emeğinin ve hakkının gasp edilmesini istemez en azından bir şekilde bizim de yapabileceğimiz şeyler olmalı.

- Müşteri tasarımı bir başkasından aldığını veya ödemeyi daha önce gerçekleştirdiğini iddia edebilir mi?

- Bu durumda başka herhangi bir hakkım yada yapabileceğim bir şey var mıdır?

Yukarıdaki sorularımı cevaplayabilirseniz size şimdiden çok teşekkür ederim.