Merhaba iyi günler herkese. Ağustos ayında arkadaşlarımın referansı ile bir firmanın taşeronu olan bir yerde çalışmaya başladım. Çağrı merkezi burası. Gittim görüşmeye arkadaşlarım zaten referans kolayca girdim. İşe başlarken hiçbişi istemediler. 1 hafta deneme dediler tamam dedim. 1hafta günde 10 saat normal çalıştım. 1haftalık günlük 20 lira aldım. 1hafta bitti TC kimlik fotokopi ve adresimi istediler. SSK içinmiş sözde. Sonrada başladım çalışmaya. İlk ay SSK yatmadı. 2.ay sadece son günü yattı. İş verene sorduğumuzda geç yansır dedi. Bir kız çok üsteledi yatmıyor diye işten attılar kızı. Biz yine dayandık. Yol yemek var dediler 1400lira parayla çalıştık. Zor durumlarda 10saat dayandık. Ekim ayında kavga çıktı 2 çalışan kavga etti. Bununla beraber iş veren herkesi işten attı ben ve 2 arkadaşım hariç 7 kişi çıkarıldı. Ofisi kapandı olarak gösterdi. İşten çıkarılanlara para vermemek için. İş kapalı gözükürken paramızı alamıcaz diye mecburi evden devam ettik. 2ay evden 3 kişi deliler gibi aynı fiyata 12 saat çalıştık. Bu iş veren ofisi geri açtı(hiç kapanmamıştı halbuki sürekli gidip geliyordu.) İş açıldı yeni insanlar aldı iş yerine 7-8 kişi daha. Bu insanları 1 hafta para vermeden çalıştırdı. Bu kişilere satış yaptırttı ve 1 hafta daha oyalayıp sigorta falan ay başında yaparız vb diye işten atttı 2 hafta sonra. Kimine 100 lira verdi kimine hiç vermedi yolladı. Satış başı ciddi miktarlar alan bu adam kişi başı 50-60 satış olduğunu bildiği halde postaladı. Yani sözde yapamıyorlar diyerekten. Sadece 2 kişi atılmadı ve biz 3 kişi daha 5 kişi kaldık işte o iki kişiyi bizim iknamızla atmadı. Diğerleri için bişey yapamadık. 2hafta insanları çalıştırıp kovdu ve iş yerini tekrardan kapatıcagını söylemeye başladı para vermemek için. Bizim sinirimiz iyice artmıştı. Son 1 hafta kala çok az kişi kaldığımız için neredeyse 15 saat çalışmaya zorlanıyorduk. Ofisten çıkıp eve geçincede çalışmaya devam ediyorduk. Son maaşımızı 300 lira eksik aldık. Çaktırmadı ilk başta. Biz sorunca helalleşiriz diye komik laflar kullanıp ödeme yapıcagını söyledi. Hep önümüzdeki gün diye diye 2 hafta geçirdi. Biz maaşları geriden aldığımız için 1 ay dolunca önümüzdeki ayı alıyorduk aslında. Neyse 1 ay çalıştık böyle Aralık ayına girince 4 gün daha çalıştık. Zaten saatlerden ve para alamamaktan şikayetçiydik. Aralık 4 de ofise sinirle geldi ve içeriye geçip başımızda duran müdürle konusmaya başladı. Bize hakaretler etmeye başladı. Şu şu kadar satış yapamayan ofisten çıkamaz yapmayanda bilmemleyip gitsin diye küfürler etmeye başladı. Ozamanki duruma göre o rakamları yapmak imkansızdı. Bizde dayanamayıp istifa etmeye karar verdik o gün hepimiz istifa ettik ben dahil 3ümüz 15 gün çalışıp yerimize eleman bulana kadar devam edicegimizi belirttik ve imza atıp verdik. oda kabul etti. 1saat daha içerde çalıştık ve yanımıza gelip eve yolladı haber vericem dedi. 2gün telefonları açmadı. 2.günün sonunda 15gün çalışmamamızı 20sinde gelip maaşlarımızı almamızı söyledi. aralık 20de baktık yatmadı maaşlar mesajda yok. 21inde gittik ofise kapıyı açmıyor. 2saat kapıda bekledik en sonunda mecbur cıktı. atar gider yaptı yok size maas benim işimi batırdınız vb diye. biz sakin kaldık. size tazminat açıcam toplu istifadan demeye başladı. bizde elimiz boş eve döndük. 2gün sonra fake mektup geldi eve. ptt ile yollanmış sözde tehtid diyebilcegimiz dava mektubuymuş. dava açmış sözde. ama edevlette veya baska yerde hiçbişi yok. şimdi 2 aydır bu herifle ugrasıyoruz. dava açıcak maddi gücümüz yok zaten zarardayız 6 aykadar çalıştık sadece 1 ay yatmış ssk biz bu herife nasıl birişlem yapabiliriz???