+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı

Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı

Merhaba degerli forum uyeleri,
    Sizlerden yenilerde yasanmis bir olay karsisinda hareket tarzinin ne olmasi gerektigi konusunda bilgi almak istiyorum.
    Cok yakin bir abim borclarindan dolayi emekli oldu.Tek gelir kaynagi emekli maasi.Yenilerde emekli maas hesabina ek bir dolar hesabi acmis ve buraya emekli maasindan gelen gelir, aylik ve odenekleri tasarrufu olcusunde dolar alip koymus. Aradan cok gecmeden bir alacakli nasil oluyorsa emekli maasina bagli bu dolar hesabini buluyor ve tek kaynagi emekli maasi gelir, aylik ve odemesi olan ve kaynagi cok kolay belgelenebilir bu hesaptaki tum paraya bloke koyduruyor.2 hafta icindede bloke koyulan hesaptaki tum para once emekli maas hesabina aktarilip oradan da alacaklisina banka personeli tarafindan EFT yapiliyor.
    Sorularim; 5510 sayili kanun ve 93.maddesi gayet acik. Emekli gelir, aylik ve odenekleri SGK alacaklari ve nafaka borclari disinda borclunun muvafakati olmadan hacz edilmesi kesin dille yasaklanmistir. Icra mudurlerince bu tip haciz isteklerin reddedilmesi gerekir.Ortada kanun maddesi varken banka boyle bir islemi nasil yapar? Kanunda su bu hesap denmeden emekli gelir, aylik ve odemesi deniyor.Kaynagi her turlu belgelendirilebilen, banka personeli tarafindan da emekli maas gelir, aylik ve odenegi oldugu bilinen bu para yazdigim kanun maddesi kapsamina girmez mi?Kisinin emekli gelir, aylik ve odeneklerini nerde nasil ne sekilde tutacacagi ne icin kullanacagi tamamen kisi tasarrufunda degil midir? Yapilan bu islemler kisi ozgurlugunu kisitlamak olmaz mi?
    Dolar olarak dolar hesabinda duran paranin TL'ye cevrilip emekli maas hesabina aktarilmasindan sonra, emekli maas hesabi uzerinden alacakliya paranin gonderildigini de belirtmekte fayda var.Yani EFT islemi, EFT masrafi direkt emekli maas hesabinda bulunan paradan alinarak ve emekli maas hesabi uzerinden yapilmis.
    Bu islemi yapan banka personeli ve icrayi kabul eden icra muduru hakkinda nasil bir suclama ile suc duyurusunda bulunulabilir(Kanun maddesi yonetmelik vb. belirtirseniz cok sevinirim)?
    Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim...

Hukuki NET Güncel Haber

Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı konulu yargıtay kararı ara
    Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı konulu hukuk haber
    Konu uglylove tarafından (21-02-2018 Saat 19:09:08 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı

Emekli maaşindan artip dolar hesabina giren paranin artik emekli maasligiyla bir ilgisi kalmamistir.

İletiler
    91
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O hesap artık TASARRUF hesabıdır.Zira maaş hesabı diye birşey de yoktur.Emekli maaşının yattığı hesaptaki para emekli maaşının yattığı tarihte çekilmemişse sonraki güne kalmışsa bile tasarruf diye yorumlayan yetkililer bile var.

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Cevap: Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı

Oncelikle Erdogan Kircali ve arslancan verdiginiz cevaplar icin tekrar tesekkur ederim.
    Sevgili Erdogan Kircali muhalefet etmekten ziyade ogrenmek icin soruyorum.
    Emekli aylik, gelir, odenek ve yardimlardan artma diye tabir ettiginiz olguyu daha detayli aciklar misiniz? Veya bunu aciklayan bir yonetmelik veya tuzuk var mi?Bildiginiz; bu artan diye tabir ettiginiz paraya icra uygulanacagina ongoren bir kanun veya yonetmelik varsa maddesiyle bunu paylasir misiniz? Çunku verdigim kanun maddesinden benim anladigim artma veya eksilme diye bir kavram yok ortada.Acik olarak yapilan odemelerin kaynagina atifta bulunarak haciz konamayacagi bunun yasak oldugu kanun maddesiyle guvence altina aliniyor.
    Sevgili arslancan soylediginiz gibi bir durum varsa; para hesaba girdigi gun tam parayi kurusu kurusuna kimse hesaptan cekemez.Dolayisiyla Emekli aylik, gelir, odenek ve yardimlari hesaba yattigi gunun ertesi gunu tasarrufa donusur, ertesi gun isteyen alacakli bu hesaptaki paraya istedigi gibi bloke koyup kendi hesabina transfer ettirebilir.Mevcut bildigim boyle bir uygulama yok.Olsa hergun borcu olan bir emeklinin hesabindan alacaklisina para gonderildi gibi haberler olurdu degil mi? Buraya kadar yazdiklarimdan da bir sonuca varacak olur ve anladigimi yazacak olursam hesap tasarruf olsun veya olmasin paranin kaynagi SGK olduktan sonra bu paraya hic bir sekilde dokunulamiyor. Bunun aksini soyleyen bir kanun, yonetmelik veya genelge varsa bunun uzerinden konusmak isterim.
    Bu mantikla zaten ilk mesajimi yazmistim.Sevgi ve saygilarimla...
    Konu uglylove tarafından (22-02-2018 Saat 21:14:40 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanunları zorlama olarak anlamak istediğiniz yere çekerseniz çok çok farklı anlamlar çıkarabilirsiniz.Bir defa evvela kanun maddesinin amacına bakalım.Bu kanun zaten azalmış bir maaş alan ve hayatını idame ettirmek zorunda olan emeklinin maaşından kesilme olmasın bu kişi kirasını yemesini içmesini devam ettirebilsin hayatta kalabilsin diye var.Bir kişinin borcu varken para arttırıp ve bu parayla yatırım hesabı açıp para biriktirsin diye böyle bir kanun maddesi yok.

Bunu savunan, böyle olmasını isteyen veya kanunu böyle yorumlayan kim olursa olsun bir sormak lazım, siz alacaklı olsanız karşı taraf emekli ve maaşından başkaca geliri yok diye eliniz kolunuz bağlı olsa.Sizin hakkınız ve ihtiyacınız olan parayı alamasanız, ve bir de bu kişi size borcunu ödemediği gibi döviz alıp bankaya yatırsa faiz alsa yatırım yapsa ne yapar ne düşünürsünüz.Böyle bir dünya yok.Kanunu da zorlasanız maddeyi de esnetseniz yapılan işlem hem mantıken hem kanunen doğru kere doğrudur.Bu kişi madem para arttırabiliyor evvela borcunu ödeyip alacaklı vatandaşın hakkını verecek.Sonra ister para biriktirir ister yatırım yapar.Esenlikle..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı uglylove rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Oncelikle Erdogan Kircali ve arslancan verdiginiz cevaplar icin tekrar tesekkur ederim.
    Emekli aylik, gelir, odenek ve yardimlardan artma diye tabir ettiginiz olguyu daha detayli aciklar misiniz? Veya bunu aciklayan bir yonetmelik veya tuzuk var mi?Bildiginiz; bu artan diye tabir ettiginiz paraya icra uygulanacagina ongoren bir kanun veya yonetmelik varsa maddesiyle bunu paylasir misiniz? Çunku verdigim kanun maddesinden benim anladigim artma veya eksilme diye bir kavram yok ortada.Acik olarak yapilan odemelerin kaynagina atifta bulunarak haciz konamayacagi bunun yasak oldugu kanun maddesiyle guvence altina aliniyor.
    Sevgili arslancan soylediginiz gibi bir durum varsa; para hesaba girdigi gun tam parayi kurusu kurusuna kimse hesaptan cekemez.Dolayisiyla Emekli aylik, gelir, odenek ve yardimlari hesaba yattigi gunun ertesi gunu tasarrufa donusur, ertesi gun isteyen alacakli bu hesaptaki paraya istedigi gibi bloke koyup kendi hesabina transfer ettirebilir.Mevcut bildigim boyle bir uygulama yok.Olsa hergun borcu olan bir emeklinin hesabindan alacaklisina para gonderildi gibi haberler olurdu degil mi? Buraya kadar yazdiklarimdan da bir sonuca varacak olur ve anladigimi yazacak olursam hesap tasarruf olsun veya olmasin paranin kaynagi SGK olduktan sonra bu paraya hic bir sekilde dokunulamiyor. Bunun aksini soyleyen bir kanun, yonetmelik veya genelge varsa bunun uzerinden konusmak isterim.
    Kaynağı SGK olan paraya haciz konamaz diye bir kanun maddesi yok sn.uglylove, emekli maaşı haczedilemez şeklinde bir kanun maddesi var, o da şartlı . Aylık Nafaka borcunun tamamı haczedilebilir, örneğin 1500tl emekli maaşı olan birinin ödemekle mükellef olduğu aylık 1499tl nafaka tutarı varsa, o emekli o haczedilemezlik sağlayan yasal düzenlemeye rağmen , maaşından kalan 1 tl yi bulur hesabında sadece.
    Nerde kaldı haczedilemezlik?

Ayrıca bloke konulan hesap emekli maaş hesabı değil, döviz birikim hesabı. Yapılan işte bir yanlışlık varsa da döviz hesabında biriktirilen miktara haciz konmasında değil.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı uglylove rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kaynağı SGK olan paraya haciz konamaz diye bir kanun maddesi yok sn.uglylove, emekli maaşı haczedilemez şeklinde bir kanun maddesi var, o da şartlı . Aylık Nafaka borcunun tamamı haczedilebilir, örneğin 1500tl emekli maaşı olan birinin ödemekle mükellef olduğu aylık 1499tl nafaka tutarı varsa, o emekli o haczedilemezlik sağlayan yasal düzenlemeye rağmen , maaşından kalan 1 tl yi bulur hesabında sadece.
    Nerde kaldı haczedilemezlik?

Ayrıca bloke konulan hesap emekli maaş hesabı değil, döviz birikim hesabı. Yapılan işte bir yanlışlık varsa da döviz hesabında biriktirilen miktara haciz konmasında değil.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Bildiğiniz üzere YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ ESAS NO:2015/10053 KARAR NO:2015/21168 'ya göre; yaklaşık birkaç senedir emeklilik ikramiyesi haczedilebiliyor. Öncelikle yakınınızın böyle bir durum yaşayıp yaşamadığını bir öğreniniz.

Unutmayalım ki; banka dekontu hukuki mahiyeti ve ispat kabiliyeti olan bir belgedir. Kural olarak havalenin mevcut bir borcun ödenmesi amacıyla yapıldığı yolunda yasal bir karine mevcuttur yani EFT işlemi yaparken dekont açıklamasında dekont üzerinde herhangi bir ifade yer almıyorsa bu dekont "Bir Borç Ödemesidir" olarak kabul edilir. Durumu bir de bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Cevap: Emekli Gelir, Aylık Ve ödeneklerin Haciz Yasağı

Oncelikle Engin Unalmis, Erdogan Kircali ve C.S. Kaan verdiginiz cevaplar icin tekrar tesekkur ederim.

Sevgili Engin Unalmıs; kanun maddesinin amacini ve maksadini ne guzelde aciklamissiniz tebrik ediyorum sizi.
    Sizin anlatiminizla zaten yari yariya azalmis maas alan yakinim.Birde dolar kurundaki dalgalanmalardan etkilenip.Fahis artan fiyatlar karsisinda parasinin degerini korumak icin bu hesabi actigini ve aylik alisverisini kit kanaat yaptiktan sonra ekmektir pazardir parasini dolar olarak tuttugu detayini vermedim hata etmisim demek ki.Yazdiginiz gibi parasindan faiz almak veya borsada bilmem nerelerde para kazanma derdiyle bu hesap acilmamistir.Cogu kişi icin 1 defada odedigi restoran hesabi kadar bir paradan bahsediyoruz burda.Yazdiginiz gibi bir dramayıda kimsenin kabul etmesi veya hakli gormesi bencede dusunulemez.Size sizin dramatizasyonunuzla sorayim madem.25 yil boyunca calismis olsaniz, tek bir dikili agaciniz bile olamadan, gencliginizde yaptiginiz bir hatayi, bir omur nafaka odeyerek cekseniz, mutlu bir aile kurma ve evlat sahibi olma hayaliyle yeniden evlenseniz, evlenirken 1 liralik borca girip, siz evlendiniz diye nafakasini mahkeme karariyla artiran bir Allahsiz tepenize binip eziyet cekseniz, cekilmis kredi borcunuzu nafaka artisindan dolayi odeyemeseniz, yillar icinde 100 binler odediginiz halde ana parasi 1 lira olan borcu bitiremeseniz, en sonunda yeni basınıza gelen amiriniz tarafindan ya emekli olacaksin yada memurluktan olacaksin tehdidiyle zoraki emekli edilseniz, yillarca 1'e 100 binler odediginiz bankalardan biride gelse bir restoran hesabi, ekmek/pazar paraniza cebren el koysa; bu sizin ne kadar hosunuza gider? Bu kadar kolay bu olani kabul eder misiniz?Vatandas dediginizin ihtiyaci yok sizin 3 kurusunuza.Zaten o vatandas yillarca suluk gibi kaninizi emmis 1'e 100 binler almis.Bunu bir kenara yazin lütfen.

Sevgili Erdogan Kircali; sanırım ilk mesajimda yazdiklarimi tam okumadiniz veya hic okumadiniz.İlk mesajimda nafaka durumunu zaten belirtmistim.Yapilan EFT islemi nafaka alacagi icin degil, banka alacagi icin.Abartili olarak verdiğiniz ornekle benim yazdigimin alakasi yok yani.Anlamadigim bir noktada gelir, aylik ve odemelerin odendigi veya tutuldugu hesap veya hesaplar diye bir ayrım yapmaniz.SGK elden maasi verdide yakinim mi gidip almadi? Size daha onceki cevabımda yazdiklarinizi destekleyen bir kanun maddesi, yonerge, tuzuk sormustum.Hala bir cevap alamadim.Tekrar sormakta fayda goruyorum su bu hesabi diye bir ayrimi neye göre yapıyorsunuz?Ayrica "EMEKLI MAASI" diye gecen kanun maddesini cok merak ettim dogrusu.Rica etsem bunu detayi ile paylasirmisiniz?

PHP Kodu:
    Devirtemlikhaciz ve Kurum alacaklarında zamanaşımı (2)
    MADDE 93- (Değişik birinci fıkra17/4/2008-5754/56 md.) Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin geliraylık ve ödeneklerisağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacaklarıdevir ve temlik edilemez. [B][U]GELİRAYLIK ve ODENEKLER[/U][/B]; 88 inci maddeye göre takip ve [U][B]tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez[/B][/U]. [U]Bu fıkraya göre haczi yasaklanan geliraylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin taleplerborçlunun muvafakati bulunmaması halindeicra müdürü tarafından reddedilir.[/U
    Sevgili C.S. Kaan verdiginiz detay yakinimin durumuna uymuyor.Yakinim 2 senedir emekli EFT yapilan para ikramiye odemesi degil.Ama yapilan EFT açiklamasinda ... dosya nolu icra dosyasına ..... tarih ve ... yazısı geregi diye bir acıklama var.

Konuyu daha fazla dagitmadan asil soylemek istedigim sey: Kanun maddesini yukarıya ekledim. Kanun su bu hesap diye zaten bahsetmiyor.Emekli gelir, aylik ve ödenekleri diyor ve haciz yasagi oldugunu anlatiyor.SGK'dan emekli odemesi olarak yapilan para illa su hesapta TL olarak duracak veya bu hesapta doviz olarak duramaz veya altın hesabinda altin olarak duramaz diye bir kisitlama yok kanun maddesinde.Aksi bir duzenleme varsa madde belirtilmesi sartiyla bunun uzerinden kounusmak isterim.
    Bir hukukcu gibi hergun bu isi yapmiyor olabilirim.Ama en azindan okudugumu anladigima inaniyorum.Son olarak tekrar yakinimin durumu icin yaziyorum; genel olarak emekli maas hesabi olarak bilinen hesaba SGK disinda bir yerden para girisi yok.Burdan yola cikarak paranin kaynaginin ispati yoluyla.Paranin nerede, hangi hesapta, hangi doviz turunde veya altin olursa olsun emekli gelir, aylik, odemesi oldugunu savunuyor ve buna inanıyorum.
    Aksi gorus iddiasında bulunacaklardan tek ricam.Elinizde bir düzenleme maddesi yoksa; zaten anlasilmasi ve uygulamasi karmasik olan bu durumu bir de konu karmasasiyla bogmayin lutfen.Sevgi esenlikler dilerim...
    Konu uglylove tarafından (25-02-2018 Saat 21:24:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Algılamakta zorlandığınız yada anlamak istemediğiniz kısım sanırım şu;
    kaynak emekli maaşı olsa ve o paranın bulunduğu hesap emekli maaşının kurum tarafından ödendiği hesap olsa da;
    haciz konulamayacak olan kısım sadece emekli maaşı kısmı olur.
    O hesapta 1500 tl emekli maaşlarından artarak birikmiş miktar olsa ve 1000 tl de yeni dönem emekli maaşı olarak yatmış olsa, haciz edilemeyecek kısmı o son yatan emekli maaşı kadardır, birikmiş 1500 tl kaynağı sgk ödemesinden artan miktarlar da olsa, sonuçta artan miktar, yani birikimdir, haczinde de yasalara uygun olmayan bir durum yoktur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

emekli gelir aylik haciz

Forum