Merhaba, bir üniversitede akademik personelim. A kişisinin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla ilgili bir soruşturma tamamladım. Bu süreçte sanık A kişisi ile ilgili bir soruşturma açıldığı ve bu soruşturmanın tarafımdan yürütüldüğü bilgisini x arkadaşımla paylaştım fakat herhangi bir detay vermedim. Ardından A kişisi, kendisine soruşturma açıldığını kimse biliyor mu diye bana sorunca, bu x arkadaşıma A kişisi hakkında soruşturma açıldığını ve benim soruşturmacı olduğumu söylediğimi ilettim. Soruşturma sonucu A kişisinin istediği gibi çıkmayınca kendisi savcılığa "soruşturmanın gizliliğini bozma" adı altında hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Savcılık da "görevsizlik" kararı alıp dosyayı "ceza soruşturması" olarak yürütülmek üzere üniversiteye göndermiş. Üniversite de hakkımda konuyla ilgili ceza soruşturması açtı.
Küçük bir üniversite olduğu için daha bana soruşturmacılık verilmeden neredeyse herkes A kişisine soruşturma açıldığını biliyordu, A kişisi ile konuşmamızda samimi bir ortam olduğundan ben x arkadaşıma durumu yüzeysel olarak söylediğimi ifade etmiştim. Ayrıca bu kişiyle konuyu paylaşmam herhangi bir şekilde kurumu veya A kişisini olumsuz etkilememiştir. Öte yandan bana veya herhangi birine çıkar sağlamamıştır. Bu durumda sizce soruşturmanın gizliliğini bozmuş olur muyum?
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.