Merhaba,

Bir süre önce aile içinde yaşanan bir gerginlik sonrası aile bireyleri olarak birbirimizden şikayetçi olmuştuk. Yaşanan olaylardan kısa bir süre sonra aile içinde barış sağlandı, ancak nedense şikayetlerimizi geri almadık. Her birimiz için müşteki sanık taraf olarak asliye ceza mahkemesinde basit yaralama ve mala zarar verme suçlarından dava açılmış görünüyor. Karşı tarafa herhangi bir darpta bulunmadım, aksine darp edildim ve bunun sonucu olarak anlık bir öfke ile arabaya daha sonra tazmin ettiğim ufak bir zarar verdim. Aracın satış sonrası devri gerçekleşmemişti, yani araç karşı tarafa ait olsa da resmi olarak farklı birine ait. Ben araca zarar verdiğimi olay günü karakoldaki ifademde belirttim, pişman olduğumu ve zararı karşılamak istediğimi belirttim ve olaydan bir kaç gün sonra gayri resmi olarak zararı karşıladım.

Davada iki taraf olsa da ikiden fazla müşteki sanık var, iki taraf da sulh halinde ve bu davadan vazgeçmek istiyor. Dava tarihi öncesi davadan vazgeçilmesi mümkün mü? Şikayetler geri alınırsa dava düşer mi?

Bir de kamu davası ile ceza davası arasında bir fark var mıdır? Kamu davasında devlet kurumu taraf oluyor diye biliyorum ancak bizim davamızda devlet kurumu bulunmuyor. Buna rağmen internette yaptığım aramalarda şikayetten vazgeçilse dahi kamu adına davanın devam edeceği şeklinde yorumlar mevcut.