merhaba,
4 bloklu bir sitenin dükkan üstü 1. katında oturmaktayım ve ev sahibiyim. Altı dükkan olan 2 blok mevcut. benim dairemin altının bir kısmı; boş dükkan şeklinde herhangi bir market işyeri vs değil, bir kısmı da yönetim odasının üstü konumunda. Dairemin ahşap yer döşemesi söktürülmeden yalıtım malzemesi de döşenerek üzerine laminant döşenmesine rağmen, halının üzerine çorapla dahi basılmıyor, kapıların altından rüzgar üfürüyor, bu nedenle kışın kapıların altından soğuk gelmesin dıye sünger falan sıkıştırıyoruz. 6 senedir bu şekilde. Binanın mantolaması yok, doğalgaza 3 sene önce geçildi. doğalgaz faturası en az aylık 400-450 geliyor, hem de evde hırkayla, patik, pandufla geziyoz, kalorifere yapışık oturuyoz sürekli toplantılarda gündem olmasına rağmen asansör, yangın merdiveni ve çatı aktarım tadilatı masraflarından sonra nihayet sıra mantolamaya gelebildi. toplantıda; şimdilik sadece binanın balkon çıkışları gibi altı boş kalan kısımlarının mantolama yapılacağına karar alınmış.
Benim sorum şu; alttaki boş dükkanın da mantolamaya katılması gerekmezmi. sonuçta alttaki boş dükkanın tavanından gelen soğuk direk bizim ayak bastığımız odanın tabanı oluyo, ve asıl sıkıntı alttan gelen soğuk zaten.
Ya da şöyle soruyım; 1. kat altı boş dükkanların mantolamaya katılması ne şekilde olmalı kanunen; sadece yan duvarlardan mı, yoksa tavan kısmı da mantolamaya dahil edilebiliyomu, bunu dükkan sahibinden kanunen talep etme hakkımız varmı?
Teşekkür ederim...