Merhaba. 2009 yılında eşimle anlaşmalı olarak boşandık. Bir kızımız var. O zaman herhangi bir nafaka talebi olmadı. Aradan 7 yıl geçtikten sonra bana iştirak nafakası için dava açtı. Mahkeme geriye dönük olarak yaklaşık 6000 lira birikmiş nafaka ve 250 lirada aylık nafakaya hükmetmiş. Ben bu 6000 lirayı ödedim. Ve bir yıl kadarda odemelerimi düzenli yaptım. Sonra bir zaman işsiz kaldım ve ödemeler aksadı. Bu arada dosya işlem görmediği için işlemden kalktı ve bu süre içerisinde karşı taraf herhangi bir şikayette bulunmadı. Aradan 2 yıl geçti ve karşı taraf dosyayı yenilemiş. Bana iki yıllık nafaka borcu çıkarmışlar yaklaşık 5000 lira. Benim öğrenmek istediğim tekrar bu yeni dosyaya düzenli ödeme yaparsam eski nafaka alacaklarından dolayı bana hapis cezası istemiyle dava açabilirler mı. Yoksa birikmiş nafakayami giriyor eski dosya. Bana bir fikir verın lütfen. Şu anda odemelerimi düzenli yapıyorum. Ama birikmiş olan borcumu ödeyecek gücüm yok. Bana ne gibi bir yaptırım uygulayabilirler. Teşekkür ederim.