Merhabalar,
Annem 2010 yılında tek çoçuk olarak vefat etti. Ve yaşadığı dönemlerde anlattığı kadarıyla hakkında çok az bilgimiz olan 1959 senesinde vefat eden dedemin önceki eşinden olan ve geçen yıla kadar hiç görüşmediğimiz 45 kişi civarı bir mirasçı şebekesi ile karşı karşıyayız. Şebeke diyorum çünkü dedemden kalan miras pay oranımızın onlara göre yüksek olmasını hazmedemeyen bize karşı birlik olmuş bir mirasçı grubu ile sıkıntı yaşamaktayız ailecek. Dedemin üstüne kayıtlı olan onların yerlerini bildiği bizim bilmediğimiz, sanırım kadastroda ismi hatalı olduğu için vs bizim tapu kayıtlarında ismiyle bulamadığımız 2 parça arsayı geçen yıl bu şebekenin organize ettiği bir emlakçı bize ulaşarak her türlü kandırmaca ve dolandırıcılık girişimlerine rağmen ve mecburen intikal ettirdik ve paylaştık.
Aradan geçen bir yıllık süreçte şöyle bir hikaye ile bizden tekrar vekalet (vekalet çok kapsamlı intikal-tasnif etme-tevkil etme-satma vs. içeriyor) istemeye devam ettiler en sonunda benim kesin tavrım karşısında sanırım pes ettiler konu kısaca şöyle; Dedeme ait olduğu iddia edilen şu anda belediye imar planında mesire alanı olarak gözüken yaklaşık 250 dönüm bir arsayı kast ederek, ilgili belediyenin zamanında burayı imarda yeşil alan gösterdiği ve akabinde istimlak ettiğini ve kendilerininde konuyu yeni öğrendiğini, belediyeye den burayı tekrar talep ettiklerini bir takım görüşmeler yaparak karşılığında belediyenin 100 dönüm kadar ham toprak vermeyi önerdiğini ama bizim sürece yanaşmamamız sonucu işlemlere başlayamadıkları için yarım kaldığını ve takibi artık bıraktıklarını ve bizim takip etmemizi istiyorlar. En baştan bu yana anlatamadığım çok illegal bir yaklaşımda ve resmen güvensizlik yaşadığımız için mirasçıların anlattıklarına güvenemiyorum.Sizce bu anlatıların gerçeklik payı olabilirmi? Varolduğundan henüz emin olamadığımız bu toprağı belediye istimlak ettiyse bizim geri almamız mümkünmüdür? Belediye herhangi bir bedel ödemeden bu şekilde istimlak yapabilirmi ? konu doğru ise geri alma şansımız varmıdır?

Ben başka şehirde yaşıyorum sırf bu konuyu araştırmak için bu şehre gitmem gerekecek ve boşuna gitmek istemiyorum. Konuyu bir avukatla çözmek istiyorum ama takdir edersiniz ki önce konunun doğruluğunu teyit etmem gerekiyor. Bu konuda resmi olarak nasıl bir araştırma yapabilirim. hangi kurumdan nerden ve nasıl en doğru bilgiyi alabilirim. Lütfen bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.