Merhaba arkadaslar

Ben sifir bir daire aldim. Binada toplamda 24 tane daire var. Mutahit bey sagolsun binanin iskanini henuz alamamis. Bana iskanin 1 ay icinde hallolacagino soylediler. Binanim is bitirimi %100oraninda alinmis. Mutahit bu hafta icinde elektrik saatlerini taktiracak. Ama mutahit calistirdigi iscinin sigortasini odemedigi ve maasini yatirmadigi icin isci sgk ya bildirmiş. Binanin belediye tarafinda hic bir borcu vs yok ama sgk borcu yoktur yazisini alamadigi icin vergi dairesini gidip kapanis islemlerini harcını yatiramiyormus.

Simdi benim merak ettiğim sorular sunlar :

1. Sgk mutahide cezayi ne kadar surede keser?
2. Sgknin kestigi ceza yaklasik ne kadar olur?
3. Ben daire sahibi olarak suan ne yapabilirim? Bireysel olarak iskan basvurusu yapabilir miyim?
4. Tapu sahipleri olarak 2 3 kisi toplanip sgk ya gitsek orada yardimci olurlar mi?

Toprak sahibinin binada henuz satmadigi 14 tane dairesi bulunuyor. Baya da zengin birisiymis sizce bu islerin yolunda gitmesi ne kadar zaman alir. Biraz daha beklemeli miyim? Yapi ruhsat tarihi 06.2015.
10.11.2017 tarihinde is bitirme tutanagi imzalanmis ve belgede %100 oraninda yaziyor. Bilen, bilgisi olan bir arkadas varsa aydinlatirsa sevinirim.

Herkese hayırlı geceler dilerim.