+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra sahtecilik davası açıldı

SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra sahtecilik davası açıldı
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra sahtecilik davası açıldı

  Degerli hukukcular ;sizlere danışmak istedik. Egitim hastanesinde çalışan 5 uzman arkadaşın herbirine 1-2 ilaç raporu sahte diyerek SGK dava suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık mahkemeye vermiştir. Egitim hastanesi oldugumuz için hastaları asistan doktorlar görmekte ve ilaçlarını reçeteye yazmakta ve raporu çıkarılsın diye biz uzman doktorlara göndermektedir. Biz de deyim yerindeyse hastayı bir daha hastaneye çagırmayıp, dosya üzerinden inceler gibi sekreteryadan hazırlanan rapor formlarını toplu olarak imzalarız. Yılda böyle kronik hastalar için her birimizin imzaladıgı rapor 2000-3000 arasıdır. 2007 yılında hastane kayıt elemanınca kimligine bakılıp barkod çıkarılmış, bagkur karnesi fotokopisi de olan ve asistanın reçete yazıp, bana sevk ettigi bir hastaya tansiyon, şeker, kollestrol tanısı ile ilaç katkı payından muafiyet raporu imzalamışım. SGK bir eczanenin usülsüzlük yaptıgı dogrultusunda araştırırken her bir arkadaşın 1-4 arası ilaç raporunu hastaların ifadesini alarak sahte olduguna kanaaat getirerek savcılıga suç duyurusunda bulunmuş.
  Benim rapor çıkartma tarihim 2007, savcılıga 2014 yılında ifade verdim 4 yıl sonra dava açıldıgını ögrenince şoke oldum. hatırlayamadıgım 1 rapor için 10 yıl sonra böyle dava açılabilirmi. hasta eczacıyı tanıyorum diyor, eczacı hastanın baba dostu oldugunu söylüyor, hasta reçete arkasındaki ilaçları aldıgına dair imzanın kendine ait oldugunu söylüyor ama nasıl imzaladıgını bilmegini söylüyor, ama kabak bizim başımıza patlıyor. bizim çalışma şeklimiz asistanların gördügü ve rapor onayı için bize gönderilen hastaların dosyalarına bakarak raporu onaylarız. buna şahitlik edecek başka uzman arkadaşımızda vardır. bu ilaç raporunu çıkartmakta ne kastımız nede herhangi bir çıkarımız vardır. raporu çıktıktan sonra hiç bir reçetesini yazmamışız. ilaç parası reçete ile alınır. suistimal edecek olsak reçeteleri de bizim yazmamız gerekirdi. SGK bu rapora istinaden 2 yıl boyunca yazılan bütün ilaç reçetelerinin parasını 2300 tl gibi zarara ugratıldıgını söyleyerek suç duyurusunda bulunmuş ve agır cezada dava açılmasını saglamıştır. biz böyle bir evrakı kasten çıkarmamışız, hasta veya aldatıcı bir kişinin asistana verdigi bilgiler sonucu onun görüp o bilgilere göre bize göndermesi sonucu böyle resmi bir evrak onaylamışız. evrakta sahtecilik fiilini cezalandıran 204. maddeye göre kasıt ve çıkarımızın ispatlanması gerekmez mi. SGK sırf parasını kurtarmak için bizim şerefimiz ve onurumuz ile oynama pahasına hastaların sözüne itibar etmiştir. Bu davanın sonucu ne çıkabilir. selamlar.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra sahtecilik davası açıldı konulu yargıtay kararı ara
  SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra sahtecilik davası açıldı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jan 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra dava açtıldı

  Değerli hukukçular ;sizlere danışmak istedik.Eğitim hastanesinde çalışan 5 uzman arkadaşın herbirine 1-2 ilaç raporu sahte diyerek SGK dava suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık mahkemeye vermiştir.Eğitim hastanesi olduğumuz için hastaları asistan doktorlar görmekte ve ilaçlarını reçeteye yazmakta ve raporu çıkarılsın diye biz uzman doktorlara göndermektedir.bizde deyim yerindeyse hastayı bir daha hastaneye çağırmayıp,dosya üzerinden inceler gibi sekreteryadan hazırlanan rapor formlarını toplu olarak imzalarız.yılda böyle kronik hastalar için herbirimizin imzaladığı rapor 2000-3000 arasıdır.2007 yılında hastane kayıt elemanınca kimliğine bakılıp barkod çıkarılmış,bağkur karnesi fotokopiside olan ve asistanın reçete yazıp,bana sevk ettiği bir hastaya tansiyon,şeker,kollestrol tanısı ile ilaç katkı payından muafiyet raporu imzalamışım.SGK bir eczanenin usulsüzlük yaptığı doğrultusunda araştırırken her bir arkadaşın 1-4 arası ilaç raporunu hastaların ifadesini alarak sahte olduğuna kanaaat getirerek savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. benim rapor çıkartma tarihim 2007,savcılığa 2014 yılında ifade verdim 4 yıl sonra dava açıldığını öğrenince söke oldum.hatırlayamadığım 1 rapor için 10 yıl sonra böyle dava açılabilirmi.hasta eczacıyı tanıyorum diyor,eczacı hastanın baba dostu olduğunu söylüyor,hasta reçete arkasındaki ilaçları aldığına dair imzanın kendine ait olduğunu söylüyor,ama nasıl imzaladığını bilmeğini söylüyor,ama kabak bizim başımıza patlıyor.bizim çalışma şeklimiz asistanların gördüğü ve rapor onayı için bize gönderilen hastaların dosyalarına bakarak raporu onaylarız.buna şahitlik edecek başka uzman arkadaşımızda vardır.bu ilaç raporunu çıkartmakta ne kastımız nede herhangi bir çıkarımız vardır.raporu çıktıktan sonra hiç bir reçetesini yazmamışız.ilaç parası reçete ile alınır.suistimal edecek olsak reçeteleride bizim yazmamız gerekirdi.SĞK bu rapora istinaden 2 yıl boyunca yazılan bütün ilaç reçetelerinin parasını 2300 tl gibi zarara uğratıldığını söyleyerek suç duyurusunda bulunmuş ve ağır cezada dava açılmasını sağlamıştır.biz böyle bir evrakı kasten çıkarmamışız,hasta veya aldatıcı bir kişinin asistana verdiği bilgiler sonucu onun görüp o bilgilere göre bize göndermesi sonucu böyle resmi bir evrak onaylamışız.evrakta sahtecilik fiilini cezalandıran 204. maddeye göre kasıt ve çıkarımızın ispatlanması gerekmezmi.SĞK sırf parasını kurtarmak için bizim şerefimiz ve onurumuz ile oynama pahasına hastaların sözüne itibar etmiştir.Bu davanın sonucu ne çıkabilir.selamlar.
  Konu canlı tarafından (13-01-2018 Saat 22:28:49 ) de değiştirilmiştir. Sebep: türkçe karaktere geçiş

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.499
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Cevap: SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra dava açtıldı

  Gerekli değişikliği yapmıştım zaten sayın üyemiz...
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: SGK ilaç raporu için 10 yıl sonra dava açtıldı

  çok teşekkürler.nasıl oldu anlayamadım.ama internetten türkçe karaktere degiştirme programı bularak düzeltmeye çalışmıştım.çok iyi bir bilgisayar kullanıcısı degilim sanırım.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 13
  Son İleti: 09-05-2014, 10:47:23
 2. Resmi Belgede Sahtecilik suçu (sahte istirahat raporu)
  Yazan: gkaya Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 09-11-2010, 13:11:13
 3. Kapanan dava 5 yıl sonra tekrar açıldı
  Yazan: virus18 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 08-09-2010, 19:52:08
 4. Yurtdışında yaşayan için hakaret davası açıldı
  Yazan: alivekil Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 13-10-2009, 15:58:23
 5. Yanıt: 1
  Son İleti: 12-02-2008, 19:23:04

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  Afternic | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.