+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adam Hem Bana Hem Arabama Çarptı ama Hakim Sanki Beni Suçluyor (Güvenlik Kamera Görüntüsü Var)

Öncelikle Herkese Merhaba;

Geçtiğimiz Yıl Ocak Ayında Başıma Gelen Bir Olayı Sizlerle Paylaşmak ve Sizlerin Doğru Yönlendirmesi ile Hareket Etmek İstiyorum.

38 Yaşında ve Şuana Kadar Sabıkası Olmayan, Düzgün Yaşamaya Çalışan Bir Bireyim. 1 Kızım Var. Olay Günü Kızımın Rahatsızlığından Dolayı Annem ile Birlikte Hastaneye Gitmek için Yola Çıktık. Pendik İşkur Önündeki 4 Yolda Kırmızı ışıkta Beklemek Zorunda Kaldım. Ben Yolun Sağ Şeridinde Olaya Karışan Araç Yolun Sol Şeridindeydi. Sola Dönmek için Sinyalimi Verdim ama Solumdaki Aracın Düz mü Gideceğini Yolsa Benimle Birlikte Sola mı Döneceğini Karar Veremediğim için Kontrollü Bir Şekilde Hareket Etmeye Çalıştım. Olaya Karışan Solumdaki Araç Ağırdan Alınca Aracın Şoförü ile Göz Göze Geldik. İşaretlerle Sola mı Gideceksin Düz mi Gideceksin Tarzında Diyalog Oldu. Kendisi Sola Doğru Manevra Yapınca Ben Sağından Hızlandım Geçtim. Az İlerde Sol Tarafıma Yanaşarak Camını Açtı. Bende Açtım ve Bana Ne İşin Var Sağda Tarzında Soru Sordu. Bende Otobüs Beni Mecburi Sağa İtti Tarzında Cevap Verdim. Kızımı Hastaneye Götürdüğüm için Fazla Muhattap Olmamak ve Acele işimiz Olduğundan Camı Kapattım ve Yoluma Devam Ettim. Olay Buradan Sonra Başlıyor. Eleman Ortada Hiç Bir Neden Yokken Ne Bir Küfür, Ne Bir Hakaret veya Buna Benzer Herhangi Bir Durum Olmadan Geldi Aracıma Soldan Çarptı. Ayna vs Ters Döndü ve Durmadı Devam Etti. Ben Olayın Şokunu Atlatır Atlatmaz Hemen İlerleyip Yakaladım. Önüne Geçtim ve Bu Seferde Geldi Aracıma Arkadan Vurdu. Bildiğimiz Çarpışan Oto Edasıyla ve İşin En İlginci Kendisi Vurduktan Sonra Kaçmaya Devam Etti. Ben O Şaşkınlıkla İndim Aşağıya ve Baktım Aracım Hasar Almış Bunu Takip Etmeye Başladım. Yaklaşık 1 km Kadar Takip Edip Sapanbağlar Mevkine Saptı. Bana da Camdan Eli ile Gel Gel İşareti Yapıyordu. Videoda Görülen Olayın Olduğu Yere Geldiğimizde Ben Yine Önüne Geçtim ve O Görüntülerde de Belli Olduğu Gibi Kaçmaya Teşebbüs Etti. Arkasına Araç Gelince Kaçamadı. Ben indim Aşağıya Kızgınlıkla Aşağı İnmesini Söyledim. Oda Çok Büyük Rahatlıkla Arabama Binmemi Söyledi. İnersin İnmezsin Derken Ben Aracıma Verdiği Hasarı Göstermek Adına Bagajını Açtım ve Sonrasında Beni iki Aracın Arasına Sıkışacak Şekilde Çarptı. Olay Yerinden Kaçarken ve Ben Olayın Şoku ile Elime Geçirdiğim Bir Nesne ile Sağ Arka Camını Kırdım. Ambulans Gelip Beni Alıp Götürdü. Gerekli Muayene Yapılıp Yumuşak Doku Zedelenmesi Kararı Verilerek Eve Yollandım. O Telaş ile Rapor Almak Falan Aklıma Gelmedi.

Birinci Duruşmaya Sanık Gelmedi. Ben Hakime Olanı Biteni Açıklayıcı Bir Şekilde Anlatmak İstememe Rağmen Çoğu Yerinde Sesinde Beni Azarlar Tonda İfademi Keserek Kısa Anlatmam Gerektiğini Falan Belirtti. Bagajdan Birşey Aldığımı ifade Ederek Sanki Hatalı Benmişim Gibi Bir Tavır Sergiledi.

İkinci Duruşma Bugün Gerçekleşti. Bu Sefer Sanık Geldi. Söz Hakkı Verdi. Adam Baştan Aşağı Düzemece Yalan Şeyler Anlatmaya Başladı. Onun İfadesinde Aynalarımız Birbirine Sürtmüş. Sonra Ben inmişim Araçtan. Torpidodan Birşey Almaya Yönelmişim. Bu Korkup Kaçmış. Sonra Ben Onu 3 Km Korna Çalarak, Sellektör Yaparak Takip Etmişim. Olayın Olduğu Yere Geldiğimizde Önüne Kırmışım. O Yine Kaçmak istemiş. O Sırada Ben Bagajı Açıp Testere Almışım. (Evet O Bana Vurduğu ve İki Aracın Arasına Sıkıştırdığı Esnada Nasıl Oldu Bilmiyorum ama O Geçti Elime ki amacım Böyle Birşey Değildi.) O da Testereyi Görünce Paniklemiş. Debriyajdan Ayağını Çekmiş ve İstemeyerek Çarpmış.

Ben Yalan Söylediğini İddaa Etmeme Rağmen Hakim Sanki Ben Sanıkmışım Gibi Azarlar Nitelikte Benim Konuşmamı Kesti ve Bunu 4-5 Defa Tekrarladı. Annemi Tanık Olarak Çağırdı. Annem Olayı Anlatmasına Müsade Etmedi Bile. Yine Yüksek Tonda Azarlar Gibi Sözünü Kesti. Hakin Karar Olarak Sanığın Bana Camını Kırdığım için Mala Zarar Vermeden Açtığı Davanın Raporuna Göre ve Kaza Anında Bagajdan Aldığım Elimdeki Cisimin ne Olduğuna Karar Verilemesi Adına Bilirkişiye Yolladı Görüntüleri ve Dava Nisan Ayına Ertelendi.

Aramızda Bu Konuyu Okuyacak Avukat veya Hakim veya Savcı Abilerim Arkadaşlarım Olacaktır Mutlaka. Öğrenmek İstediğim Bir Kaç Şey Var.

1- Hakimin Beni ve Tanığı Tam Olarak Eksiksiz Dinlemesi Gerekmez mi?
    2- Azarlar Nitelikte Yüksek Tonlamayla Müdahale Etmesi Doğru mu?
    3- Görüntünün Öncesindeki 2 Kere Aracıma Vurduğu Bilerek ve Kasten Bu Kısımla Neden İlgilenilmiyor?
    4- Kendi Açtığım Davadan Hakim Beni Suçlu Çıkartır mı? (Elimdeki Cisim ile İlgili)
    5- Böyle Bir Durumda Hakimi Şikayet Etme Hakkım Var mı? Sonuç Ne Olur?
    6- Eksiksiz Yalansız Anlattım. Size Göre Kim Haklı? Duruşum Nasıl Olmalı?

Olayın En Son Olduğu An. Gri Araç Benim, Diğeri Sanığın Aracı...

Değerli Cevaplarınızı Bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Adam Hem Bana Hem Arabama Çarptı ama Hakim Sanki Beni Suçluyor (Güvenlik Kamera Görüntüsü Var) konulu yargıtay kararı ara
    Adam Hem Bana Hem Arabama Çarptı ama Hakim Sanki Beni Suçluyor (Güvenlik Kamera Görüntüsü Var) konulu hukuk haber
    Konu UgurAkyol tarafından (11-01-2018 Saat 13:47:09 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adam Hem Bana Hem Arabama Çarptı ama Hakim Sanki Beni Suçluyor (Güvenlik Kamera Görüntüsü Var)

Bir defa sizin anlatımınız hayatın olağan akışına uymuyor.Siz saldırgan(görüntülerde görüldüğü gibi) bir şekilde bagajdan testere almanızı, arabamdaki hasara bakmak için bagajı açtıydım diye özetliyorsunuz.Olay ufak bir sürtüşmenin sonucunda sizin uzun süre adamı kovalamanız, önüne kırmanız, hatta testereyle saldırma girişiminiz üzerine kaçmaya çalışan bir araç gibi gözüküyor.Sorularınıza gelirsek.

1)Öyle bir zorunluluğu yok.Yoksa saatlerce senaryo anlatacak kişiler var.
    2)Yani zaman zaman anlatılanlar samimi gelmediyse sinirlenmiş olabilir.
    3)Adam kaçmaya çalışıyor, sizin park halinde duran aracınıza gelip bilerek çarpmış değil.
    4)İş ona dönecek gibi.Trafikte testereyle insan kovalamak normal değil.
    5)Var.HSK ya şikayet edilebilir.Ancak bir şey çıkma ihtimali sıfır.
    6)Ben karşı tarafı çok haksız göremedim.

Biri size çarptıysa plakasını alır şikayette bulunursunuz.Trafikte adam kovalayıp, yakalayıp önüne kırıp trafiği tehlikeye atıp sonra testere çıkarıp haklı çıkmak diye bir şey yok.Mahkemede mağdur olma fikriniz şimdiye kadar karşılık bulmamış bundan sonra da bulacak gibi durmuyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adam Hem Bana Hem Arabama Çarptı ama Hakim Sanki Beni Suçluyor (Güvenlik Kamera Görüntüsü Var)

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir defa sizin anlatımınız hayatın olağan akışına uymuyor.Siz saldırgan(görüntülerde görüldüğü gibi) bir şekilde bagajdan testere almanızı, arabamdaki hasara bakmak için bagajı açtıydım diye özetliyorsunuz.Olay ufak bir sürtüşmenin sonucunda sizin uzun süre adamı kovalamanız, önüne kırmanız, hatta testereyle saldırma girişiminiz üzerine kaçmaya çalışan bir araç gibi gözüküyor.Sorularınıza gelirsek.

1)Öyle bir zorunluluğu yok.Yoksa saatlerce senaryo anlatacak kişiler var.
    2)Yani zaman zaman anlatılanlar samimi gelmediyse sinirlenmiş olabilir.
    3)Adam kaçmaya çalışıyor, sizin park halinde duran aracınıza gelip bilerek çarpmış değil.
    4)İş ona dönecek gibi.Trafikte testereyle insan kovalamak normal değil.
    5)Var.HSK ya şikayet edilebilir.Ancak bir şey çıkma ihtimali sıfır.
    6)Ben karşı tarafı çok haksız göremedim.

Biri size çarptıysa plakasını alır şikayette bulunursunuz.Trafikte adam kovalayıp, yakalayıp önüne kırıp trafiği tehlikeye atıp sonra testere çıkarıp haklı çıkmak diye bir şey yok.Mahkemede mağdur olma fikriniz şimdiye kadar karşılık bulmamış bundan sonra da bulacak gibi durmuyor.
    Öncelikle Yaptığın Yorum için Teşekkür Ederim. O Kadar Keskin Cümleler Kullanmışsınız ki Hangi Vasıf ile Bu Kadar Kendinizden Emin Olduğunuzu Öğrenmek İsterim. Bunu Saygısızlık Olarak Görmeyin. Sadece Benim ki Merak.

Diğer Hususta ise Hayatın Akışına Uymuyor Demişsiniz. Bende Bazen Haberlerde Gördüğümde veya Sağdan Soldan Bu Tarz Konuları Duyduğumda Hayatın Akışına Uymadığını Falan Yorumluyordum ama Gel Gör ki Başa Gelmeyince Anlayamıyormuş İnsan. Bakın Burası Mahkeme Salonu Değil. Burada Sizleri Kandırma Gibi Bir Düşüncem Yok. Olay Neyse Olayı Anlattım. Olayı Şöyle Düşünün;

Olay Olmadan 3 Ay Öncesinde Babanızı Kaybetmişsiniz ve Acınız Taze. Babanızdan Kalan Tek Hatıra O Kullanmış Olduğumuz Araç ve Gözümüzden Sakınıyoruz. Olay Günü Kızınızı Hastaneye Götürmek için Zaten Bir Telaşınız Var. Ortada Hiç Bir Neden Yokken Tanımadığınız Bir Araç Tarafından Aracınıza Biri Soldan Diğeri Arkadan Olmak Üzere İki Kere Zarar Veriliyor ve Her Defasında Çarpıp Kaçıyor ve Bunu Kasti Yapıyor. Kaza Değil Yani ve Siz O Panik ile Araç Plakası Alamıyorsunuz. O Esnada Polis vs Gibi Şeylerde Gelmiyor İnsanın Aklına. Sonunda Zarar Veren Aracı Yakalıyorsunuz Haliyle Durdurmak için Önüne Kırıyorsunuz. Araçtan inip Adamın Yanına Gidiyorsunuz ve Diyorsunuz ki İn Aşağı. Arabaya Zarar Verdin ama Adam İnmiyor. İnmesi için Sözlü Olarak Uyarıyorsunuz ama Hala İnmiyor. Ben Araca Vermiş Olduğu Hasarı Göstermek için Bagajı Açtığımı İdda Ediyorum Siz Başka Şekilde Yorumluyorsunuz. Velevki Ben Bagajı Açıp Sopa, Bıçak veya Farklı Bir Meteryal Almak için Hamle Yaptığımı Düşünelim. Sizce Bu Durumda Kasti Bir Şekilde Bir İnsanın Üzerine Araç Sürmek Hangi Akla Hizmet? Burada Kasıt Aramamak veya Adamın Yaptığı Hareketi Normal Karşılamak Ne Kadar Doğru?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olaylara kendi penceremizden baktığımız sürece haklı ve mağdur olmamız kaçınılmaz.

Nasıl ki karşı tarafa sorsak o da kendine göre %100 haklı sizde kendinizce haklısınız.Görüntülerde de bagajdan koşarak bir şey almanız(testere!) karşı taraf inse bir arbede olacağını hatta ciddi bir olay olacağını gösteriyor.Adam da haliyle kaçma durumunda.Karşı tarafın aracı üzerinize sürmesi ne kadar yanlışsa sizin ki de o kadar yanlış görüşündeyim.İki tarafa da cezalar çıkabilir.Ancak anlamadığınız hakimin tavrı objektif bakılınca anlaşılabiliyor siz kendi pencerenizden baktığınız için anlamıyor durumdasınız.Dediğim gibi cevabı beğenseniz de beğenmeseniz de cevaplarım ve görüşüm bu şekilde.İki tarafında kusuru var.İki tarafta ceza alabilir.Karşı taraf adam testere aldı can havliyle arabayı üzerine sürmek durumunda kaldım dese çok da haksız değil.Siz kesinlikle bu olayın sütten çıkmış ak kaşık mağduru durumunda değilsiniz.Mahkeme işleyişini, hakim tavrını ve bizim cevabımızı da beğenmeme sebebiniz bu.Bu görüntü bence sizi desteklemekten çok karşı tarafı destekliyor.Gene anlayamadığınız hakimin görüntüye verdiği tepki de biraz da bundan.

Biz bildiğimizi buradan paylaşıyoruz.Karar yeri mahkemedir.Ancak buradan olabileceklerle ilgili dileyen dilediği, düşündüğü şeyleri yazar.Cevap beğendirmek gibi bir amaç taşımıyoruz.Geçmiş olsun.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İki tarafa da ceza çıkması olası görünüyor. İkinizin ortak işlediği suç trafik güvenliğini şahsi bir meseleden dolayı tehlikeye atmak. Bence ikinize de bu suçtan dolayı ceza verilmesi gerekiyor. Ayrı ayrı bakıldığında da ise sizin araç takip etmeniz , araçtan inip diğer sürücünün üzerine yürümeniz ve bagajdan testere çıkarmanız (mağdur olsanız bile) suç unsuru teşkil eden durumlardır.
    Karşı tarafında aynı şekilde kanıtlanabiliyorsa eğer aracınıza 2 defa vurup kaçmaya teşebbüs etmesi(görüntüler dışındaki) ve daha sonra görüntülerde olduğu gibi sizi iki araç arasına sıkıştıracak şekilde üzerinize sürmesi bana göre(karşı taraf mağdur ,korkmuş olsa bile) büyük bir suçtur ve taksirle adam yaralamaya girer. Bu suçlardan ceza alması gerekir.

Sizin olayın siniri, etkisi ile testere çıkarmanızı her ne kadar mazur görülemez olarak yazmışsa Engin bey, aynı şekilde karşı tarafın sizi araya sıkıştırarak üzerinize araba sürmesini korkmuş, kaçmaya çalışıyor diye yorumlaması oldukça komik olmuş. O zaman adam da insan üzerine araba sürmek yerine kilitleseydi kendini arabaya polisi arasaydı!
    Konu amsy0102 tarafından (12-01-2018 Saat 11:16:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Olaylara kendi penceremizden baktığımız sürece haklı ve mağdur olmamız kaçınılmaz.

Nasıl ki karşı tarafa sorsak o da kendine göre %100 haklı sizde kendinizce haklısınız.Görüntülerde de bagajdan koşarak bir şey almanız(testere!) karşı taraf inse bir arbede olacağını hatta ciddi bir olay olacağını gösteriyor.Adam da haliyle kaçma durumunda.Karşı tarafın aracı üzerinize sürmesi ne kadar yanlışsa sizin ki de o kadar yanlış görüşündeyim.İki tarafa da cezalar çıkabilir.Ancak anlamadığınız hakimin tavrı objektif bakılınca anlaşılabiliyor siz kendi pencerenizden baktığınız için anlamıyor durumdasınız.Dediğim gibi cevabı beğenseniz de beğenmeseniz de cevaplarım ve görüşüm bu şekilde.İki tarafında kusuru var.İki tarafta ceza alabilir.Karşı taraf adam testere aldı can havliyle arabayı üzerine sürmek durumunda kaldım dese çok da haksız değil.Siz kesinlikle bu olayın sütten çıkmış ak kaşık mağduru durumunda değilsiniz.Mahkeme işleyişini, hakim tavrını ve bizim cevabımızı da beğenmeme sebebiniz bu.Bu görüntü bence sizi desteklemekten çok karşı tarafı destekliyor.Gene anlayamadığınız hakimin görüntüye verdiği tepki de biraz da bundan.

Biz bildiğimizi buradan paylaşıyoruz.Karar yeri mahkemedir.Ancak buradan olabileceklerle ilgili dileyen dilediği, düşündüğü şeyleri yazar.Cevap beğendirmek gibi bir amaç taşımıyoruz.Geçmiş olsun.
    Yorumun için Teşekkürler. Yalnız Hala Hangi Vasıfla Bu Kadar Keskin Konuşabiliyorsunuz Ona Cevap Vermediniz. Eğer Avukat, Hakim vs. iseniz ve Söylediklerinizin Ceza Kanununda Yeri Var ise Bu Söylediklerinizin Benim için Önemi Büyük. Yok Hayır Bir Kullanıcı iseniz ve Kendinize Göre Yorumluyorsanız Ona da Eyvallah...

Yalnız Şu Hususta Özellikle Bu Tarz Konularda Biraz Daha Hassas Olmanızı ve Bir Olayı Eleştirirken Hem Vicdani, Hem İnsani Yönden de Ele Almanızda Biraz Daha Fayda Olacağını Düşünüyorum. Adam 8 Yaşındaki Kızım Arabanın içindeyken Üzerime Araç Sürdü Diyorum ve Kızım Buna Şahit Oluyor. Sen Adamın Üzerine Testere ile Yürüdün Adam Haklı Diyorsun. O Zaman Bende Diyorum ki O Adamda Benim Arabama İki Kere Vurdu Kaçtı Bende Onu Yakaladığım Yerde Dövmeye Hakkım Var. Böyle Saçmalık Olmaz...

Alıntı amsy0102 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İki tarafa da ceza çıkması olası görünüyor. İkinizin ortak işlediği suç trafik güvenliğini şahsi bir meseleden dolayı tehlikeye atmak. Bence ikinize de bu suçtan dolayı ceza verilmesi gerekiyor. Ayrı ayrı bakıldığında da ise sizin araç takip etmeniz , araçtan inip diğer sürücünün üzerine yürümeniz ve bagajdan testere çıkarmanız (mağdur olsanız bile) suç unsuru teşkil eden durumlardır.
    Karşı tarafında aynı şekilde kanıtlanabiliyorsa eğer aracınıza 2 defa vurup kaçmaya teşebbüs etmesi(görüntüler dışındaki) ve daha sonra görüntülerde olduğu gibi sizi iki araç arasına sıkıştıracak şekilde üzerinize sürmesi bana göre(karşı taraf mağdur ,korkmuş olsa bile) büyük bir suçtur ve taksirle adam yaralamaya girer. Bu suçlardan ceza alması gerekir.

Sizin olayın siniri, etkisi ile testere çıkarmanızı her ne kadar mazur görülemez olarak yazmışsa Engin bey, aynı şekilde karşı tarafın sizi araya sıkıştırarak üzerinize araba sürmesini korkmuş, kaçmaya çalışıyor diye yorumlaması oldukça komik olmuş. O zaman adam da insan üzerine araba sürmek yerine kilitleseydi kendini arabaya polisi arasaydı!
    Size de Yorumunuz için Teşekkür Ederim. Kabul Edemediğim Ne Biliyor musunuz? Benim Aracıma Zarar Vermesi için (iki Kere Vurup Kaçtığı Andan Bahsediyorum) Gerekli Bir Hakaret, Bir Küfür, Bir Kızgınlık vs. Buna Benzer Bir Durum Olsaydı En Azından Derdim ki Ben Adama Küfür Ettim veya Hakaret Ettim Adamda Geldi O Kızgınlıkla Aracıma Kasti Olarak Çarptı. Kabul Edemediğim Nokta Bu. Evladımın Üzerine Yemin Ederim ki Ne Onun Bana Ne Benim Ona En Ufak Bu Durumu Gerektirecek Bir Davranışımız Olmadı. Eğer Bu Şekilde Davranmamış Olsaydı Zaten O Yoluna Ben Yoluma Devam Edecektik ve Yine Kabul Edemediğim Konulardan Biri Adamın Yalan İfadesi. İlk Davaya Gelmemesinin Sebebini de Böylelikle Anlamış Oldum. Adam İlk Davaya Katılmayarak Sonrasında Mahkeme Tutanaklarını Alarak ve O Tutanaklara Göre Güzel Bir İfade Hazırladı ve Hakimin Karşısında Tam İstenildiği Gibi Bir İfade Verdi. Yalan Söyleyeceğini Bekliyordum ama Bu Kadarını Beklemiyordum.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakimi, hukukçuyu önemsiyor olsanız, herhalde davanıza bakan hakimi önemserdiniz.Onunda ne yaptığı belli.
    Ben olayı olabilecek haliyle değerlendiriyorum.Nasıl ki karşı taraf 'annem kalp krizi geçiriyordu ona yetişmem lazımken önüm kesildi testereyle saldırıya uğradım, anneme yetişmek için bastım gaza tek amacım zavallı anneme ulaşmaktı' diyerek haklı çıkamazsa(bu kadar yalan beklemiyordum dediğiniz ifade) sizin anlatımınız da çıkamaz.Hala tek taraflı düşünüyorsunuz.Lütfen cevap işimize gelmese de burada yorum yapanlara saldırmayalım.Yoksa burda yakında gönüllü paylaşım yapan üye bulmak zor olacak.Esenlikle..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: