+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bir hukuk bürosu,hukuki süreci oyaladiğiniz için hakkinizda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize işlenecektir (gbt) şeklinde mesaj atabilir mi?

Değerli Forum üyeleri,

Son 1 haftadır çok enteresan ve gittikçe ilginç bir hal alan (sanırım ucu dolandırıclığa dek uzanacak) bir durum ile karşı karşıyayız.

Bir avukatlık bürosu,eşimin 2007 yılında bir İngilizce kursuna kayıt esnasında vermiş olduğu senetin ödenmemesi ile ilgili icra takibi başlatıldığını söyleyerek eşime sürekli olarak, ödeme yapılması ile ilgili gönderdiği mesajlara az önce gönderdiği;

icra takibinde bulunan ..... kurumları dosyanız ile ilgili ödeme yapmadığınız ve hukuki süreci oyaladığınız için hakkınızda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize (gbt) işlenecektir şeklinde mesaj göndermiş.Aynı mesaj,eşime aynı anda yasaltakip isimli bir siteden de gönderilmiş.

Bu avukatın ismini Google'da arattığımızda ekşi sözlükte bizim durumumuza benzer şekilde insanlardan ödeme talep ettiği ve dolandırıcı olduğu yönünde yazılar bulunmakta.

Eşimin e devlet sayfasına girdiğimizde hakkında başlatılan bir icra takibi,dosyası yok.Bize borç ile ilgili ulaşan bir ödeme tebligatı yok.

Büroyu aradığımda karşıma çıkan şahıs Bakırköy 7.icra müdürlüğünde 2009-46 sayılı icra dosyanız var diyor,ben kendisinden bu dosyanın bir örneğini göndermesini talep ettim,az önce gelen mesaj üzerine kendisini tekrar aradığımda size dosyadan örnek mi vereceğim dedi.

İcra takibi yapan bir avukatlık bürosunda dosyanın bir örneği bulunmaz mı?
    Dün ellerinde hiçbir evrak olmadığını söyledikten 15 dakika sonra eşime 17.06.2011 tarihli,imzasız,kaşesiz bir takip talebi yazısı gönderdiler.Bu yazının kime hitaben yazıldığı da bu yazıda yok.

Evrağı incelediğimde asıl alacak tutarı 2.443 TL olarak yazılmasına karşın,yazının sonunda 27.03.2007 tanzim,27.03.2007 vade tarihli (aynı gün,aynı gün vadeli senetten bahsediyor) 3.320 TL tutarlı bono yazılmış,

Avukata o tarihte para birimi YTL idi,siz TL yazmışsınız dediğimde,takip talebinin düzenlendiği tarih olan 2011 yılına göre evrağın düzenlendiğini söyledi,
    Hiçbir ödeme yapmadığımız halde asıl alacak tutarı ile bono tutarının farklı tutarda olduğunu söylediğimde hata olmuştur dedi.
    Bize ulaşan bir tebligat yok,e devlette icra dosyası yok dediğimde,sisteme düşmemiştir diyor.

Dosyanın bir örneğini size gönderdiğimde ödeme yapacakmısınız diyor?

Bu yaşanan olaylar ve bir dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya olup olmadığım ve yapmam gerekenler hususunda değerli katkılarınızı beklerim.

Biz de bu kişiye sürekli mesaj gönderdiği için kişilik haklarına saldırı,rahatsız edici davranışlar nedeni ile dava açabilirmiyiz?

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Bir hukuk bürosu,hukuki süreci oyaladiğiniz için hakkinizda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize işlenecektir (gbt) şeklinde mesaj atabilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Bir hukuk bürosu,hukuki süreci oyaladiğiniz için hakkinizda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize işlenecektir (gbt) şeklinde mesaj atabilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bir hukuk bürosu,hukuki süreci oyaladiğiniz için hakkinizda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize işlenecektir (gbt) şeklinde mesaj atabilir mi?

Eşiniz 2007 yılında böyle bir senet imzalamış mı? Bahsedilen icra dairesine gidip numarası verilen dosyayı tetkik ettiniz mi?

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bir hukuk bürosu,hukuki süreci oyaladiğiniz için hakkinizda icra-i işlem onaylanarak,sicilinize işlenecektir (gbt) şeklinde mesaj atabilir mi?

Eşim kurs için 2007 yılında senet imzalamış ancak tarihini net hatırlamıyor.Biz şu an farklı bir şehirde olduğumuz için sözkonusu dosyayı tetkik etme imkanımız olmadı.

Eşim kursa başlarken derslerin yarısına yabancı hoca gireceği söylenmesine rağmen ,kursun ilk haftasında hep Türk hocalar derse girdiği için konuyu yönetime taşıyor,düzelme olmayınca da 1 hafta sonra hakkını bir başka kişiye devrediyor ancak adına cahillik de dahil ne derseniz deyin bu konular ile ilgili (senet dahil) hiçbir belge almıyor.Biz 2012 yılına dek İstanbul'da ikamet ettiğimiz halde,bu kurstan ve bağlı olduğu hukuk bürosundan ödeme ile ilgili hiçbir uyarı veya hatırlatma almıyoruz.UYAP'ta güncel ikamet adresimiz,SSK'lı çalıştığımız halde bize ulaşılmıyor.Tamam hukuken borcun takibi borçluya ait ancak biz kurstan el sıkışılarak ve kurs hakkı,ödemeleri bir başka kişiye devredildiği için ,borçlu olduğumuzu düşünmüyoruz.

Sonrasında son 2-3 gündür bu hukuk bürosunda eşime sürekli,ödeme yapılması ile ilgili mesaj gönderiliyor,arayıp görüşüyoruz bizde dosya örneği yok,gidin adliyeden alın deniliyor.Ben takibi yapan avukat ile görüşüyorum,tamam size dosya örneğini göndereyim diyor,bugün aynı bürodan borcunuzu ödemediğiniz,hukuku oyaladığınız için hakkınızda icrai işlem yapılarak,gbt nize işlenecek diye mesaj gönderildi diyorum,o rutin uygulama,ben size dosya örneğimi gönderecektim diyor.
    Hukuk okumadık ancak ödeme tebligatı gelmeden,sırf bir mesaj ile ödeme yapacak kadar da bilgisiz değiliz.Ödeme yapılmadığı için hukuku oyalamak,ödeme yapmadığınız için gbt'nize işlenecek diye bir işlem olabilir mi,ben buraya takıldım.
    İcra dosyası varsa icra işlemini başlatırsın,gbt mahkeme kararı ile uygulanacak bir işlemken,büro eşimi gbt'ye bu bilginin girilmesi ile tehdit ediyor.

Ben tabii ki bir şekilde dosyayı sorgulatacağım ancak hukuk bürosunun eylemlerinin,avukatlık mesleği ile bir ilgisi var mıdır?

Sizlerden asıl onu öğrenmek istiyorum.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Hukuku oyalamak bu nedenle GBT nize işletmek gibi söylemlerin gerçekle ilgisi yok. Biran önce borucunuzu ödemeye zorlamak için söylenmiş sözler olarak alıyorum.

Ancak ödemezseniz icra takibi başlatacaklardır. Kurs hakkını ve ödemeleri bir başkasına devretmesi, el sıkışarak ayrıldığınız vb gibi savunmalarınızın bir geçerliliği yok.

Bence ödeyin. Aksi halde icra, avukat masrafları da üzerine ekleneceğinden daha mağdur olacaksınız.

Bu arada yaptıkları bu davranışları da savunmuyorum elbette.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli katkılarınız için teşekkür ederim ancak bize ulaşan bir ödeme tebligatı yok,2009 yılında açılan bir icra dosyasından bahsediyorlar e devlet de bilgisi yok.İcra takibi yapan bir avukat veya hukuk bürosunda ,takip ettiği bir icraya ait dosya olmaz mı?Ben siz değerli avukat üyelerden bu durumu değerlendirmenizi istiyorum.
    Tabi şu an için tek kontrol mekanizması Bakırköy 7.icradan sözkonusu dosya numarası ile bir icra dosyası olup olmadığını sorgulamak.Avukattan dosya örneğini istediğimde bana dosyayı gönderdiğimde ödeme yapacakmısınız diyor?
    Borçlu borcunu takip etmekle yükümlü ama alacaklı tarafta ödeme istediği alacağı belgelemek zorunda değil mi?
    Benim kişisel kanaatim,senette tarih yoktu kendileri 27.03.2007 günü,aynı gün vadeli tarihi doldurdular.Sonrasında bu senetler için 3 yıllık süre içerisinde takip başlatmadıkları için (bize gönderdikleri takip evrağında takip emrinin tarihi 17.06.2011 yazıyordu) bononun geçerliliği kalmadı ve şimdi bono ile ilgili ne koparabilirsek kar amacı ile sürekli rahatsız ediyorlar.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle "dolandırıcılık" suçlaması amacını aşan bir niteleme olmuş. İnternette başkalarının da "dolandırıldım" şeklindeki mesajları olayları yanlış nitelemekten kaynaklanıyor olmalı.

2007 yılında var olan bir borç, hukuka uygun şekilde sonlandırılmadığı için bugün uğraşıyorsunuz. Olayın tarihçesini siz ve eşiniz bile doğru dürüst hatırlamıyor, hatta diğer başlıkta önce 2001-2002 gibi demiştiniz.

Hukuken birine para verirseniz, karşılığında yazılı belge almanız gerekir. Eğer bu borç yakın akraba arasında değilse, 100 kişinin şahitliği dahi bir şey ifade etmez.

Aynı şekilde bir bono/senet verdiyseniz, borcu kapattığınızda geri almanız gerekir. Kısmen ödeme yaparsanız makbuz almanız gerekir. Eğer bono/senedi geri almadıysanız, elinizde herhangi bir ödeme makbuzu da yoksa, borcu ödemediğiniz kabul edilir. 100 kişi şahitlik etse durum değişmez.

Muhtemelen kurs elindeki senetleri bir başkasına devretti. Alacağın temliki diye bir kavram var. Mesela benim çeşitli kişilerden 100 lira alacağım var, bunlarla tek tek uğraşamıyorum. Birisi gelip sana 80 lira vereyim tüm senetleri bana ver diyor. Sonra devralan kişi asıl alacakların peşine düşüyor.

Senet 2007 tarihli, icra dosyası 2009 tarihli. Yani zamanaşımı dolmadan açılmış. Dosya açıldıktan sonra muhtemelen tebligat çıkmış ama geri dönmüş. Bu 2011 yılındaki ödeme emrine kadar devam etmiş.

2009'da icra dosyası açılırken sadece asıl senet borcu değil, bununla birlikte o ana kadar işlemiş faiz, icra masrafları ve vekalet ücreti eklenerek istenmiş. Bunda da anormal bir durum yok. Ve o günden bugüne dosya açık kalmışsa faiz işlemeye devam ediyor.

Elinizde dosya numarası var. Eşiniz veya vekalet vereceği avukat icra dairesine giderek dosyayı incelemeli. 2011 yılından sonra işlemsiz bir 3 yıl geçmemişse borç devam ediyor olmalı.

İcra dairesinde kapak hesabı yaptırarak ne kadar ödemeniz halinde dosyanın kapatılacağını öğrenin. İşinize geliyorsa bunu ödeyip dosyayı kapatın. Veya alacaklı avukatına geri dönüp faiz konusunda pazarlık yapın.
    Konu Av.Yusuf Selçuk Ateşkan tarafından (10-01-2018 Saat 11:19:36 ) de değiştirilmiştir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selçuk Bey,
    Bono tarihi ve ödeme vadesi aynı tarih olabilir mi?
    2007 tarihli Bono'da yazan alacak tutarı 3.320 TL,2011 yılı tarihli takip emrinde 2.443 TL (söylediğiniz gibi faiz ile birlikte artmamış,tam tersi düzenlendiği tarihe göre azalmış)
    2009 yılında açılan bir icra dosyası e devlette yer almayabilir mi?
    2009 -2012 yılları arasında İstanbul'da aynı adreste ikamet ettim,sonrasında tüm adres değişikliklerim uyap'a kayıtlı iken,varsa bir ödeme tebligatı bana ulaşması gerekmez mi,hadi diyelim geri döndü icra takibi yapan hukuk bürosunda ödeme tebligatı,bono ve icra dosyasına ait tüm evrakların bir örneği olmaz mı?
    Bir avukat veya hukuk bürosu,ödeme tebligatını ibraz edemediği bir takip için mesaj ile ödeme talep edebilir mi?Ödeme yapmadığınız takdirde hukuk oyalamaktan hakkınızda icra-i işlem başlatıp gbt'nize işletirim diye mesaj gönderebilir mi?Bu mesaj ile eş zamanlı yasaltakip.com isimli siteden benzer mesajı gönderebilir mi?

Ben siz değerli hukukçulardan tüm bu işlemler de bir gariplik olup olmadığını,yukarıda yazdıklarımın normal bir hukuk süreci işleyişi ve alacak takibi süreci olduğundan bahsedebilir mi?
    Yoksa tüm sorularımın yanıtını bahsedilen icra dosyasını sorguladığımda bulacağım.
    Benim amacım yukarıda sorduğum soruların cevaplarını öğrenmek.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İcra ağırlıklı çalışan bazı hukuk bürolarının tahsilat yapabilmek için borçlu üzerinde baskı kurması tasvip edilir bir durum değil. Ancak bu konuda yapacağınız şikayetten sonuç alma ihtimaliniz de düşük.

Muhtemelen başka bir avukat tarafından başlatılan takip işlemlerinin sonradan bu büroya devredildiğini düşünüyorum. Bu nedenle borcun tarihçesi konusunda tatmin edici bilgi veremeyebilirler.

Eşiniz veya kurstan alacağı eğitim hizmetini devrettiği kişi ödemelerin bir kısmını yapmış olmalı ki, bonoda yazan tutarı değil, daha azını talep etmişler. Eşinize yöneltilen takip, devralan kişinin ödemeleri tamamlanmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size verilen icra dosyasına bakma şansınız yok mu? Ayrıca icra işlemlerinin açılımı cebri icradır. Yani zorla yerine getirme diyelim basitçe. Özü borcunu ödemeyenden devlet gücüyle alacağı tahsil etmek anlamındadır. Bu nedenle dolandırıcılık suçu oluşmaz. Hele hele kişi zaten avukat ise avukatın tarafları sulhe (anlaşmaya) davet etme yasal hakkı mevcuttur.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php139325-Bir-hukuk-burosu-hukuki-sureci-oyaladiginiz-icin-hakkinizda-icra-i-islem-onaylanarak-sicilinize-islenecektir-gbt-seklinde-mesaj-atabilir-mi

Forum