+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Kredi borcumdan dolayı icralık olursam ne olur annem ile oturmaktayım.

Merhabalar , yaklasık 50 bin tl kredi borcum var ve artık ödeyemiyorum 24 yaşındayım şuanda çalısmıyorum borcum suan yapılandırmaya girdi ve bu süre zarfındada borcumu ödeyemeyecegim edindigim bilgiye göre 90 gün sonunda avukat sonrada icra davası falan acılacak.

Sizlere sormak istedigim bir kaç şey var özellikle avukat hanımlar ve beyfendiler yardımcı olursa cok sevinirim.

Borcum yüzünden oturdugum adrese kagıt geliyor , annem ile beraber yaşıyorum annem emekli kirada oturuyoruz icra gelirse annem bu haciz durumda kendini savunabilir mi ?

3 ay sonrası acılacak banka takip yasal takibinde üzerime hiç birşey olmadıgı için beyanda bulunursam bu süre zarfı içinde hapis cezası alır mıyım?

Borclarım yüzünden 1 yıl sonra evlenmek istesem evlenince ne gibi sorunlar yaşarım.

Borclarımı kesinlikle mucize olmadıgı sürece ödeyecek durumda degilim.bu süre zarfında ne gibi tehlikeler ile karşılaşırım üzerimde hiçbir şey yok ve bu süre ne kadar devam eder, örnegin 5 yıl sonra borclar silinir gibi bir şeyler yazmakta bu dogrumudur.
    şuanda 24 yasındayım ve piskolojik olarak zor zamanlar geçiriyorum ne yapmam gerek yardım edebilir misiniz?

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi borcumdan dolayı icralık olursam ne olur annem ile oturmaktayım. konulu yargıtay kararı ara
    Kredi borcumdan dolayı icralık olursam ne olur annem ile oturmaktayım. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi borcumdan dolayı icralık olursam ne olur annem ile oturmaktayım.

Psikolojinizin iyi durumda olmaması normal, zor bir süreç olacak, yorulacaksınız, hem de fazlasıyla, ama geçecek . Kayıtlı adresinize ev eşyası haczine gelinmesiyle başlar, haczi kabil olmayan eşya haricindeki eşyalar, size ait olduğu kabul edilerek haczedilebilir, anneniz faturası ile ıspatlayarak o eşya üzerindeki haczi kaldırtabilir.Evlenirseniz herhangi bir şey olmaz, bu konuyla ilgili nasıl bir endişeniz var anlayamadım.Alacaklı olan banka ( veya vekili) , 10 yıl boyunca borcun takibi ile ilgili hiç bir işlem yapmazsa ( ödeme emri, icra takibi vb) , 10 yılın sonunda borç zamanaşımına uğrar. Bu 10 yıl içinde herhangi bir işlem 10 yıllık zaman aşımını durdurur. Bugüne kadar ben bankaya borçlu olup ta zaman aşımı nedeniyle o borçtan kurtulabileni duymadım.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi borcumdan dolayı icralık olursam ne olur annem ile oturmaktayım.

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Psikolojinizin iyi durumda olmaması normal, zor bir süreç olacak, yorulacaksınız, hem de fazlasıyla, ama geçecek . Kayıtlı adresinize ev eşyası haczine gelinmesiyle başlar, haczi kabil olmayan eşya haricindeki eşyalar, size ait olduğu kabul edilerek haczedilebilir, anneniz faturası ile ıspatlayarak o eşya üzerindeki haczi kaldırtabilir.Evlenirseniz herhangi bir şey olmaz, bu konuyla ilgili nasıl bir endişeniz var anlayamadım.Alacaklı olan banka ( veya vekili) , 10 yıl boyunca borcun takibi ile ilgili hiç bir işlem yapmazsa ( ödeme emri, icra takibi vb) , 10 yılın sonunda borç zamanaşımına uğrar. Bu 10 yıl içinde herhangi bir işlem 10 yıllık zaman aşımını durdurur. Bugüne kadar ben bankaya borçlu olup ta zaman aşımı nedeniyle o borçtan kurtulabileni duymadım.
    Sayın Erdoğan Kırcalı Abi,

Evlilik konusunda endişem şu şekilde evlendiğimde yeni oturacağım kiralık bir eve icra falan gelmesi gibi şeyleri düşünüyorum.Nişanlıyım çünkü o yüzden sormuştum.
    Yanıtladığınız için teşekkür ederim kafama takılan net bir cevap verebilir misiniz? Ben bu borclarımı ödeyemeyeceğim bu sürede en kötü başıma gelebilecek olay nedir? Hiçbir şekilde param yok zaten üzerime hiçbir şey de yok bu süre bu şekilde uzar gider mi onu merak ediyorum, ancak telefon ve eve gelen kagıtlardan başka bir şekilde rahatsız edilir miyim, tehdit hapis gibi şeyler, bana net bir cevap verebilirseniz çok memnun olacağım, çünkü süreç bunu gösteriyor en kötü başıma gelebilecek olay nedir ve ömür boyu bu şekilde mi devam eder.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir ödeme taahhüdünde bulunup ta , o taahhüdünüzü yerine getirmezseniz, 90 güne kadar disiplin hapsi cezasıyla karşılaşırsınız. Borçlu olup ödeyemediği için hapse girilseydi, ülkede hapse girmeyen insan kalmazdı herhalde.Eşya haczi için kayıtlı adresinize veya bankaya bildirilmiş olan adresinize her zaman haciz için gelinebilir. Telefonlarla borcu ödemeniz için aranırsınız, yazılı bildirimler , ödeme emirleri gelir.Ödemediğiniz her gün borcunuz faiz ve yapılan takip masraflarıyla artmaya devam eder.Bir gün bir yerde çalışmaya başlayacaksınız illa ki, çalışmaya başladığınız öğrenildiğinde maaş haczi gelir.Bir gün bir yerlerde miras kalacak,yada zaten şu anda az yada çok bir miras payı olabilir. Siz üzerine alamadan , o kalanın hissenize düşen kısmına haciz konulduğunu görürsünüz. Hayatınızın tamamı boyunca hiç bir mal mülk edinmeden yaşamış olsanız, bir gün vefat ettiğinizde , geride eş veya çocuklarınız mirasçınız olarak kaldığında , borcunuz onlara mirasınız olarak kalacaktır.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı emrorc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    özellikle avukat hanımlar ve beyfendiler yardımcı olursa cok sevinirim.

Borclarım yüzünden 1 yıl sonra evlenmek istesem evlenince ne gibi sorunlar yaşarım.

Borclarımı kesinlikle mucize olmadıgı sürece ödeyecek durumda degilim.
    Özellikle avukat hanımefendiler ve beyefendilerden cevap istediğiniz için bir arzuhalci olarak için icra konusuna hiç değinmeyeceğim.

Tam tersine sorular soracağım:

Bugün en mütevazi bir evlilik kaça malolur? Herhalde 50.000 TL nin üzerindedir.

Bir mucize olmadıkça bankaya olan borçlarınızı ödeyecek durumda değilsiniz. Bununla beraberd bir yıl sonra evlenmeyi düşünüyorsunuz.

Ben bu durumu anlayamadım. Bir açıklama yapabilir misiniz?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Özellikle avukat hanımefendiler ve beyefendilerden cevap istediğiniz için bir arzuhalci olarak için icra konusuna hiç değinmeyeceğim.

Tam tersine sorular soracağım:

Bugün en mütevazi bir evlilik kaça malolur? Herhalde 50.000 TL nin üzerindedir.

Bir mucize olmadıkça bankaya olan borçlarınızı ödeyecek durumda değilsiniz. Bununla beraberd bir yıl sonra evlenmeyi düşünüyorsunuz.

Ben bu durumu anlayamadım. Bir açıklama yapabilir misiniz?
    dayım yardımcı olacak babam yok bu konuda annemde emekli kredi çektirip düğünden gelenler ile kapatırım diye düşünüyorum cevabınız için teşekkür ederim, avukat kişilere soruyorum diye siz değerli abilerimde cevapları önemsiz gibi bir hava katmışım kusura bakmayın varsa bildikleriniz yanıtlarsanız beni bilgilendirmiş olursunuz

- - - Updated - - -

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir ödeme taahhüdünde bulunup ta , o taahhüdünüzü yerine getirmezseniz, 90 güne kadar disiplin hapsi cezasıyla karşılaşırsınız. Borçlu olup ödeyemediği için hapse girilseydi, ülkede hapse girmeyen insan kalmazdı herhalde.Eşya haczi için kayıtlı adresinize veya bankaya bildirilmiş olan adresinize her zaman haciz için gelinebilir. Telefonlarla borcu ödemeniz için aranırsınız, yazılı bildirimler , ödeme emirleri gelir.Ödemediğiniz her gün borcunuz faiz ve yapılan takip masraflarıyla artmaya devam eder.Bir gün bir yerde çalışmaya başlayacaksınız illa ki, çalışmaya başladığınız öğrenildiğinde maaş haczi gelir.Bir gün bir yerlerde miras kalacak,yada zaten şu anda az yada çok bir miras payı olabilir. Siz üzerine alamadan , o kalanın hissenize düşen kısmına haciz konulduğunu görürsünüz. Hayatınızın tamamı boyunca hiç bir mal mülk edinmeden yaşamış olsanız, bir gün vefat ettiğinizde , geride eş veya çocuklarınız mirasçınız olarak kaldığında , borcunuz onlara mirasınız olarak kalacaktır.
    peki çevremde bu tarz borcu olan insanların hep eşleriyle aynı anda yaşadıkları ama aslında boşanmış olduklarını biliyorum ve duyuyorum bu şekilde boşanıldığında eş ve cocuklarımıza mı kalır borç.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bankalar alacakları konusunda çok kesin ve katı prensiplere sahiptirler. Var olmalarını devam ettirebilmelerinin bir gereği olarak böyledirler. Aslında pekçok bankanın birçok uygulamasını hiç sevmem, yani bankayı savunmuyorum. Sadece hukuku savunurum. Ödenmeyen kredi ve kredi kartı borclarına enflasyon ve normal faiz oranlarının çok çok üzerinde temerrüt faizi uygulamaktadırlar. Böylelikle bu borçlar kısa sürede ödememez duruma gelmektedir. Sözde faizden hoşlanmayan yönetimimiz ise buna karşı çıkmak şöyle dursun, bankaları destekleyici düzenlemelr yapmaktadırdlar.

Bu gerekçelerle, benim sahsi düşüncem evlilikten önce bu borçları temizlemenizin daha uygun olacağı yönündedir. Çünkü banka sizi evlendikten sonra da rahat bırakmayacaktır. Kolay gelsin.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili emrorc,
    Bir kere bir hata yapıp ödeyemeyeceğin kredi borcu altına girmişsin. Bu hatayı bir kez daha tekrarlamaman daha akıllıca olur.

Elbette ki evlenmek senin de hakkın. Ama yeniden bu sefer annenin üzerine kredi çekip borç harç düğün yapmak ve bu borcu kapatmak için düğünde takılacak altınlara bel bağlamak büyük hata olur. Evlenecek kişi maddi durumuyla uyumlu bir harcama yapmalı, belki ev eşyası için kredi çekmeli ama bir gecelik düğünü krediyle yapmamalı. Kaldı ki, düğünde takılan altınlar, paralar; kime takılırsa takılsın, yasal olarak gelinin hakkıdır. Gelin kendi rızasıyla damada vermediği sürece onun üzerinde hiçbir hakkın bulunmuyor.

Evleneceğin kıza borçlarını ve maddi durumunu anlat. Yakın zamanda evlenmek istiyorsanız, giderleri kısarak, belki sadece bir nikahla, yeni ev açmadan annenin yanında oturmayı kabul edip etmediğini sor. Yeni borç altına girme.

Eskisini de en kısa sürede ödemek için yollar araştır. Maaşı az çok demeden bulduğun en iyi işe gir. Para biriktir. O borcu bir şekilde ödemeye çalış. Çünkü bankaya olan borcun ömür boyu senin peşini bırakmayacak, evlendikten sonra da aile huzurunu kaçıracak. Annen adına çekeceğin kredi, şimdi yaşadığın huzursuzlukları annenin de yaşamasına neden olacak.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir defa 50 bin TL para kullanayım ödemeyeyim 3-5 yılda borç silinsin/silinir vs. yaklaşımlarının gerçekle alakası yok.Kişileri, ailesini, eniştesini, eski komşusuna kadar her gün arayan(banka, avukatlık bürosu vs.) alacaklı borca bir elin parmağı kadar takip yapsa bu 50 sene demek.Bu arada ömür boyu sigortalı çalışmayacağınızı ve miras dahil üzerinize çöp geçmeyeceğini varsayıyoruz.Yani bu borcun kaçarı yok 3 sene 5 sene 10 sene 20 sene hep sizin ve ailenin karşınıza katlanmış haliyle çıkacak.Ona göre baştan çözüm bulmak en doğrusu olur.Kolay gelsin.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

icralik borcum var odeyemiyorum

icralik oldum

2007 2018 icra davalari ne olur

icralik olursam bursum

avukatlik olursak kredi icin ne olur

https:www.hukuki.netshowthread.php139140-Kredi-borcumdan-dolayi-icralik-olursam-ne-olur-annem-ile-oturmaktayim

Forum