Merhabalar,
Toprak Tapulu bir dairemiz var. Biz daireyi 2015 yılında aldık. Toprak tapusu eşim üzerine.
Kat Mülkiyeti kanununa tabi olmayan Apartmanımızda yönetim toplantıları yapılmıyor. Yönetici olduğunu iddia eden bir daire sahibi en son 2010 yılında yapılan toplantıda yönetici seçilmiş. Bu tarihten sonra yapılan bir toplantı olmamış. Talep etmemize rağmen yönetime (Karar defteri vs..) ve yönetim giderlerine ilişkin hiç bir bilgi verilmiyor. Eşim adına İhtarname gönderdik yine cevap verilmedi.
Tek başına aldığı karar ile her yıl apartman aidatını artırmaktadır. Toplanan aidat emsal binalara göre oldukça yüksektir. Bu durumda, Ya fahiş bir aidat toplanıyor ve para yok oluyor, ya da fahiş ve yerinde olmayan harcamalar yapılıyor diye düşünüyorum.
Standart emsal binaların giderleri 400-450 tl arasında görünüyorken, aynı işlerin yapıldığı binamızda bizim giderimiz 780 TL görünüyor zira.

Şimdi yukarıda ki açıklamalarım bağlamında bir kaç soru sormak istiyorum.

1-) Toplantı yapılmadığına göre, makbuz vermeden aidat toplayan daire sahibinin yönetici sıfatı var mıdır? Yasal bir yönetici olmadığına göre, bu aidatlar için İcra takibi başlatabilir mi?
2-) Fırtına sebebiyle uçan çatıyı 6,5 ay tamir ettirmedi. Tamire yönelik hiç bir faaliyette bulunmadı. Geç müdahale sebebiyle, dairemde tavan ve duvarlarda 500-600 TL civarında bir hasar oluştu. Bende aidat ödemeyi bıraktım. Biriken bu aidatları, dairemde oluşan hasarın giderilmesinde kullanmayı düşünüyorum. Bu durumda bir icra takibi başlatılabilir mi, böyle bir durumda Yönetici olduğu iddiasında bulunan kişinin görevini yapmamış olması sebebiyle, haklı görülür müyüm?
3-) Ben yöneticiyim diyen ama yöneticinin sorumluluklarını eksik yada geç yapan birine aidat ödemek zorunda kalmak bana çok mantıklı gelmiyor. Bunun yasal sdurumuna ilişkin yorumlarınızı rica ediyorum.
4-) İcra takibinin aile reisi olarak benim adıma mı, eşim adına mı açılması yasaldır?
5-) Daire sahipleri ile bir araya gelemiyoruz. Kayıp aidatların tespiti ve apartmana yönetici atanması için bireysel olarak dava açabilirmiyim, her iki dava sebebi için de aynı davada talepte bulunulabilir mi, aile reisi olarak davayı şahsım adına açıp takip edebilirmiyim? Yoksa eşim adına mı dava açmamız gerekecek?

Yorum ve önerilerinizi rica ediyorum.
Saygılarımla...