Merhabalar arkadaşlar,
Ben hem Yunan hem Türk vatandaşıydım.Bu yılın başında üniversite için,yabancı uyruklu öğrenci sınavına girebilmek için Türk Vatandaşlığından izin alarak çıktım,Türk kimliği yerine mavi karta geçmiş oldum.
Öncelikle şunu söyleyim Yunan Pasaportumdaki ve Mavi Karttaki isimlerim alfabe harf farklılığından dolayı farklı yazılıyor ve uyuşmuyor.

Şuan 2 sorunum var belkide bu sorunlar birbiriyle bağlantılıdır bilemiyorum:

1)Yunanca İsmim 1-2 Harf Yanlış Yazılmış Nasıl Düzeltebilirim?

Üniversiteye kayıtta isim denkliğini sağlayabilmek için vukuatlı nüfus kayıt örneğini istiyolar,ben belgeyi hazırladım,
yazın vukuatlı nüfus kayıt örneğimde: "5901 kanununca bu vatandaş Yunan Uyruklu olup diğer ismi x y dir" gibi bir şey yazıyordu,dolayısıyla üniversitenin benden istediği de şey bu oluyor ancak bizim hatamız,farketmemişiz ismi Yunancaya göre yazdırıp, bir,iki harfi yanlış yazdırmışız, ben bunu çok dert etmiştim sorun çıkarır mı diye ama üniversiteye kayıt anında ne şanssa bende vukuatlı nüfus kayıt örneğimi kayıtta istemediler ve elimde öylece kalmıştı.Ama düzeltmeyi yapmadım öylece kalmıştı.

2)Yunan İsmim Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinden Silinmiş

Yakın bir zaman önce,kayıttan 6 ay sonra benden üniversite vukuatlı nüfus örneğini almadığını farketti ve bu belgeyi istedi,bende e-devlete vukuatlı belgeyi almak için girdim ancak e-devlet veya nüfus müdürlüğünden baktığımda bu bilgiye ulaşamıyorum,resmen yok olmuş.Belkide tamamen yok olduğu için artık 1. sorum geçersizdir onuda bilemiyorum.

Tam olarak ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum,tekrardan Yunanistandan doğum belgesi alıp ordaki birine tekrardan tercüme mi ettirmeliyim bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz,teşekkürler.