iyi günler..
15 yıllık evli bir erkeğim.Evliliğimizin son beş yılı tam bir işkenceyle devam etti ve ediyor.Eşim ve ben hiç bir konuda anlaşamıyoruz.Çocukların(2 kızım var 8 ve 10 yaşında) bu anlaşmazlık,kavga ve huzursuzluk ortamında büyümesindense boşanmamızın onlara ve bize daha uygun olacağını düşünüyorum.Eşimle bu konuyu paylaşmadım ama muhtelif defalar kavgalarımızda onunda benden ayrılmaktan yana olduğunu ve bu ayrılığa sıcak bakacağını düşünmekteyim.Ben devlet memuruyum eşim ise özel bir sektörde benim maaşımın 5(beş) katı ücretle çalışıyor.Zaten bu maaş farkı dolayısla son beş yıldır evliliğimizin şekli değişti deyim yerindeyse parayı veren düdüğü çalar misali totaliter bir yapıya büründü.Aramızdaki fikir,düşünce ve ortak zevkler arası farklara hükmetmeye başladı.Aşırı kıskançlık,dediğim dedikçilik ve benim hiçbir düşünceme olan saygısızlığı artık beni bu hayatın bu şekilde devam etmeyeceğini,etmemesinin herkes için daha faydalı olacağı fikrine sabitledi.BOŞANMAK yeniden insan olduğumun (ki işyerimde ancak anlayabiyor ve herkes tarafından sevilip sayılıyorum) akşamlarıda hazzını yaşamak ve eve iki adım ileri bir adım geri mantığı dışında rahat rahat gitmek istiyorum.Biliyorum çok uzun ve sıkıcı oldu yazım ama doluyum ve içimi boşaltıp biraz olsun rahatlamak istiyorum.
Sorum şu: 1 - eşimin maaşı 3500 ytl fakat asgari ücretten gösteriliyor.Kredi kartlarımızın ekstrelerinden kiramızdan ve ev için yaptığımız taksit ödemelerinden kolaylıkla gelirinin asgari ücret olmadığı ispatlanabilir.40000 tyl sini ödediğimiz ve geride aylık 2500 ytl taksitlerle ödemeye devam etttiğimiz 55000 ytl lik bir ev taksitimiz var(ev gelecek yıl teslim olacak) eşimle boşanmak için ben davacı olsam herhangi bir nafaka tedbir v.b. talebinde bulunsalar kabul görürmü?
2 - Anlaşmalı olarak boşansak mal rejimi ve nafaka ne yönde olur
3 - Çocukların velayetini alabilirmiyim?

Bu konularda fikir beyan ederseniz inanın çok mutlu olurum
Saygılarımla....