Merhabalar,

Ben; Türkiye’de evlendikten sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı edinmiş, Bişkek/Kırgızistan doğumlu Kırgız uyruklu bir annenin, Türkiye Cumhuriyeti doğumlu olmakla beraber Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında yaşayan ve bir ortaöğretim öğrencisi olarak eğitim hayatını sürdürmekte olan bir oğluyum, 16 yaşındayım.

Halihazırda maalesef ki bir Kırgızistan Devleti vatandaşlığım bulunmamakla beraber annemin de Kırgızistan Devleti vatandaşlığının devam edip etmiyor oluşundan bihaber mazeretteyim. Kırgızistan Devleti vatandaşlığım konusunda sahip olduğum hak talebi ve annemin vatandaşlığının devam edip etmiyor oluşu konusunda siz bilgili büyüklerim tarafından bilgilendirilmeyi arz ederim.

Kırgızistan ve Türkiye arasında bir çift vatandaşlık anlaşması var mı bilmiyorum. Kırgız vatandaşlığı hak talep edebiliyorsam aynı zamanda doğal olarak da Türk vatandaşı olarak kalabilmeyi isterim. Amacım sadece doğuştan gelen bir hakkım olup olmadığını ve bunu kullanıp kullanamayacağımı öğrenebilmek, teşekkürler.