Merhabalar,

Aydın sınırları içerisindeki köyümüz 14 İlde Büyükşehir Belediyesi kanunu ile mahalleye dönüştürülmüştü. Bir hafta önce ev-bahçe olarak kullandığımız tapulu arsaya komşu olan devlet arazisinin, yine bu devlet arazisine komşu olan başka birisine satıldığını öğrendik (satış işlemi Ekim ayında gerçekleşmiş). Normalde köy mahalleye dönüşmeden önce muhtarın satış ihalesini ilan etmesi şartı vardı, ihtiyar heyetinin görüşünü alarak tabii ki. Ancak mahalleye döndükten sonra muhtarın bu yetkisinin devam edip etmediğiyle ilgili net bir mevzuat bulamadım. Muhtarın bu yetkisi kaldırıldı mı? Milli Emlak başta olmak üzere bu konuyla ilgili mevzuatı araştırdım, ancak genel ihale şartlarına ek olarak köyden mahalleye dönüştürülen yerlerde bir ilan şartı görünmüyor. Sadece mal müdürlüğü ilan panosunda asılması yeterli yazıyor. Keşif gibi koşulları da bulamadım. Zaten arsanın satış sürecinde herhangi bir keşif de yapılmadı; köyde keşif yapıldığına dair hiçbir tanık yok.

Muhtar ihaleyi köyde ilan etmediği, haliyle bizim de her gün mal müdürlüğü ilan panosunu kontrol etme gibi bir imkanımız olmadığı için satıştan haberimiz olmadı. Eğer olsaydı, ihaleye girip söz konusu arsayı satın alabilirdik ki 2011 yılında bir satın alma süreci başlatmış; köylünün isteği üzerine vazgeçmiştik (köyün koyun ve inekleri bu arsa üzerinden geçip gidiyor). Bu yapılan son satış işleminde ise, sadece bizim değil, köyde, yani mahallede yaşayan hiç kimsenin haberi olmadı. Satıştan sadece muhtar ve satın alan kişinin bilgisi var. Karşı tarafın ve muhtarın iddiasına göre Büyükşehir Belediyesi kanunu ile muhtarın bu süreçte hiçbir dahli olamazmış; ancak arsanın satışından haberi var. Ayrıca tapunun satın alan kişiye verildiği gün kendisi bu kişiye köydeki evinde yemek vermiş niyeyse. Normalde görüşmeyen kişiler bunlar.

Sormak istediğim bir diğer husus, bu satışla birlikte hem eve hem de bahçeye giriş çıkış konusunda mağdur olduk. Şöyle ki, bahsini ettiğim satılan devlet arazisi ev, evle bitişik olan ahır kapısı ve bahçe giriş çıkışını çevreliyor (tamamen bitişik). Bahçenin ve evin geri kalan kısımları çevreden biraz yüksek, tepe gibi bir konumda. Şu durumda evi ve bahçeyi kullanma şansımız kalmadı. Dağcılık öğrenip tırmanmak da zor geliyor açıkçası, annem, babam ve babaannem yaşlı insanlar sonuçta. Ayrıca bu arsa köy yolundan eve gelen yolumuzu içeriyor, arabalarımızı, traktörümüzü park ediyor; hasat döneminde ürünlerimizi dinlendiriyorduk. Yani arsayı kullanıyorduk. Ancak satıştan dolayı bunların hiçbirisini artık yapamıyoruz. Bu konudaki mağduriyetimiz, arazinin satış iptali için açılacak bir idare davasında lehimize sonuç doğurur mu?

Son olarak, hukuki metinlere biraz aşinayım, bu kapsamda 14 büyükşehir belediyesi kanunu inceledim. 16. maddede arsa satışı ile ilgili Orman Köylülerinin Kalkınmasının Desteklenmesi ... diye devam eden kanundan doğan hakkımızı kullanıp kullanabileceğimizi merak ediyorum? Zira bu kanuna göre ormanın yanındaki köylerde arsa satışının şartları belli edilmiş. Bahsini ettiğim arsanın satışı ise bu şartların hiçbirisine uygun değil. Ancak bizim yerleşim yerimiz bu kanun kapsamında mı, onu anlayamadım? Bu arada köyümüz Büyükşehir merkezine 100 km, ilçe merkezine ise 20 kilometre uzaklıkta dağlık bir konumda.

Şimdiden teşekkür ederim, selamlar.