Arkadaşlar merhabalar.Eski çalıştığım firmaya mesilerimin ödenmemesiyle ilgili olarak dava açmış bulunmaktayım.Ancak kafama takılan durum şu ki açtığım 11 SAATİN ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARIMIN MESAİ ÜCRETİYLE İLGİLİ yani şöyle benim sözleşmemde yıllık 270 saatlik mesai ücreti maaşa dahildir diye yazıyor.Ancak benim iddiam günlük 11 saatin üzerinde yapılan çalışmaların ücretinin talebidir.Bazı yargıtay içtihatlerinde "11 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla mesaidir yada seebest zaman verilmelidir diye yazıyor" peki benim şu durumda açmış olduğum mesailerle ilgi olarak bu davayı kazanma olasılığım nedir.Çünkü benim isteğim 11 saatin üzerindeki yapılan çalışmaların fazla mesai ücretinin talebidir.Davalı avukatı savunmasında çalışanın mesai ücreti asıl ücrete dahildir diye belirmiş ayrıca yıllık 270 saati geçmemiştir diye beyanda bulunmuştur.
Peki şudurumda yıllık 270 saatlik mesaiyi geçmemiş olsam bile 11 saatin üzerinde yapılan çaluşmalarımın meaai ücretini taleb etme hakkım mevcutmudur? 270 saatlik mesai süresini geçmemiş olsam bile 16 saatlik çalışmam varsa bunun ücreti ödenir mi yoksa yıllık 270 saatin içindemidir.Çünkü yasada günlük 11 saat çalıştırılabilir diye beyan vardır.Ozaman 11 üstünü ayrıyeten ücret ödemek zorundadır.Çoğu çalışmam da pazar yada resmi tatillerde de olmuştur.Gece çalışması yapıyorduk 16 saat gibi.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler