Acil bir iş için bi kaç günlüğüne şehir dışına çıktığım için foruma giremedim. Öncelikle şunu ifade edeyim Editör arkadaşımızın da belirttiği gibi burası bir forum ve herkese açık dileyen cevap verir yorum yapar dilemeyen yapmaz. Ben sorunuzla ilgili altını çizerek söylüyorum kendi yorumumu kendi fikrimi yazdım başka meslektaşlar farklı görüş arz edebilir belki onlar konunuzu yakından biliyorlardır o yüzden isabet buyurmuşlardır belki ben yanlış düşünüyorumdur. Bana göre cezaların toplanması söz konusu değildir, cezaları mahkeme toplar, şayet mahkeme verdiği cezaları hüküm kısmında toplayıp yüzelli küsür sene olarak belirlemişse bu durumda denetimli serbestlik söz konusu olmaz, ama her bir vatandaş için ayrı ayrı 2 sene 1 ay ceza tertip etmişse bunların toplanması söz konusu olamaz, bunların her biri ayrı bir suçtur aynı davada görülmüş olması usuli bir kolaylıktır yoksa her biri için ayrı dava açılıp o davalarda verilen cezalar nasıl toplanamayacaktıysa burda da toplanmaz. Tekrar ifade edeyim mahkeme toplamışsa yapacak bir şey yok ben mahkemenin böyle bir toplama işlemi yapmadığını anlıyorum. Farzı misal bir şahıs 75 kişiyi öldürse mahkeme her bir maktul için yirmi sene verip toplamda 1500 sene gibi bir cezayı tertip ederek bunu hükümde açıkça yazar ve yazmalıdır. Aksi halde bu kafa karışıklığına infazda bazı sorunlara yol açabilir. Son olarak altını çizerek ifade edeyim bu benim görüşüm düşüncem yorumumdur. Emsal karar, içtihat vs vermiyorum, telefon, kısa mesaj, mail vs iletişim adreslerinden bilgi vermiyorum. Profesyonel danışma hizmetleri ücretlidir bu hizmeti de bu forum sağlamaz bu forum vasıtasıyla biz de sağlamıyoruz. Editör arkadaşımızın ifade ettiği gibi kesin sağlıklı bilgiyi dosyanızı götürüp inceleterek bilgi alacağınız meslektaşlarımız yapabilir. Size verilen bilgiler bu şekilde incelenerek verilen profesyonel danışma hizmeti eseri ise benim yorumumu dikkate almayınız.