Herkese merhabalar,
4.11.2017 tarihinde kiracımın bulunduğu 11 daireli apartmanda kat malikleri toplantısı yapılmış. Bana herhangibir bildirimde bulunulmadığı için bu toplantıya katılamadım. Kat malikleri hersene sırayla yöneticilik yaptığından (yöneticilik yaptığı sene boyunca apartman aidatı ödemiyorlar) ve sıra bana geldiğinden dolayı toplantıda alınan kararlardan sonra bana telefonla yönetici seçildiğimi, kiracımında yardımcı olarak seçildiğini bildirdiler. Oturmadığım apartmanda yöneticilik vasfını yerine getiremeyeceğimi söyleyerek kabul etmedim bu kararı. Ertesi gün noter kanalıyla ihtar çekerek yöneticilik vasfını kabul etmediğimi yöneticiye bildirdim.

Bu ihtardan sonra tekrar toplantı yapılmış 14.11.2017 tarihinde. Yine kat maliki toplantısı olduğu bana bildirilmedi ve yine toplantıda alınan karar neticesinde yöneticiliği kabul etmediğim için geçmişte sırayla yöneticilik yapan kat maliklerinden 30 tl aidat toplanmasına, apartmanda oturmayan yada apartmanda oturupta yöneticilik yapmak istemeyen kat maliklerinden ise 60 tl aidat toplanmasına karar vermişler. Bu aldıkları karar yasa ve usule aykırı değilmidir ? 2 toplantıdan da haberdar edilmediğim halde bu alınan kararlar yok hükmünde olmasına rağmen geçerli sayılırmı ? Kiracım 60 tl aidat ödemek yerine 30 tl aidat ödemek isterse, yönetici tarafından herhangibir icra takibi başlatılabilirmi ?
İcra takibi başlatılırsa şayet itirazı nereye yapmalıyım ?
İtiraz neticesinde avukatlık ücreti, mahkeme giderleri vs gibi yapılan masrafları apartman yönetiminden temin etme hakkım varmıdır ?
Yapılan ilk toplantıda yasa ve usule aykırı olduğundan noterden yaptığım ihtarname masrafını apartman yönetiminden temin etme hakkkım varmıdır ? Varsa bunu nasıl bir yolla yapabilirim ?
2. toplantıda alınan kararlara noterden ihtarname göndermeme gerek varmıdır ? Kanuni haklarımı kullanmak için yönetici tarafından icra takibi başlatmasını mı beklemeli yoksa şimdiden kat maliki olarak ben mi itiraz etmeliyim ?
Son olarak nasıl bir yol çizmem gerekli kanuni haklarımı kullanabilmek için ?

İnternette malesefki mahkeme, avukat, noter kanalıyla yapılan ihtarlar konusunda bu masrafların apartman yönetiminden temin edilip edilmeyeceği konusunda bir detaylı bilgi bulamadım. Alınan kararlar kanuna aykırı ve benim gibi kat maliklerinin ne yapacağını bilmediği bu konu hakkında her türlü yorum ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Konuya vakit ayırıp değerli yorumlarını eksik etmeyen herkese şimdiden teşekkür ederim.