Merhaba,

Ben 18 yaşındayım. 29.05.1999 tarihinde Türkiye'de doğdum. Ama Türk vatandaşlığımı 28.03.2006 tarihinde kazandım. Bu tarih aralığın'da hiç bir ülkenin vatandaşı gözükmüyor'dum sadece doğum belgem var'dı. Fakat Annem ile Babam Türkiye'ye geldiklerin'de Azerbaycan vatandaşıydılar ve resmi nikahları yoktu. Hemen hemen yakın tarihlerde ben ve ailem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduk. Nüfus kayıt örneğimde'de 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 16/B maddesi uyarınca ana / babaya bağlı olarak Türk Vatandaşlığı hakkı kazandığım açık bir şekilde ifade ediliyor. Bende YÖS sınavına girdim ve türkçe öğretmenliği'ni kazandım, hatta kaydımı bile aldılar harç falan yatırdım. Üniversiten'in başvuru koşullarının 3. maddesi ise şu şekil'de "Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler" ifadesi yer alıyor. Yani kaydımın onaylanması gerekmiyor mu? Üniversitenin bana yaptığı açıklama ise şu; "Nüfus müdürlüğüne dilekçe yazacağız, eğer nüfus müdürlüğü Uyruğunun Azerbaycan olduğunu açık bir şekilde söylerse kaydını devam ettireceğiz eğer uyruğun türkiye cumhuriyeti çıkarsa kaydın silinir" dediler. Böyle bir şey mümkün mü? Başvuru koşullarını sağlamıyormuyum?