Merhabalar,

Değerli Hukuk erbabı üstadlara ilgileri için teşekkürlerimle...

**Ortağı olmadığım (sahibi yakın arkadaşım olan) bir şirketin, tedarikçisinden satın alacağı mallara teminat olmak üzere 3. şahıs olarak taşınmazımı ipotek verdim. Daha sonra tedarikçi firmanın dolandırıcı olduğu ortaya çıktı, her hangi bir mal satmadığı halde içeriği sahte bir takım faturalar/irsaliyeler tanzim ederek şirkete ve taşınmazlara yönelik icra takibine geçti. Halen bu konuda davalaşmalar devam etmektedir. Belge içeriklerinin sahteliği konusunda bilirkişi raporu tanzim edilmiş olup karar beklenmektedir.

** Süreçte lehine ipotek verdiğim (mal alacak olan) şirket kapatılmıştır. Halen ipotek ve hacizler taşınmaz üzerinde devam etmektedir. Normal olarak ticari itibarım yerle yeksan oldu, bana ait olmayan bir borç sebebiyle adım lekelendi ve işlerim de bozuldu.

Borcun olmadığına dair karar alındığı takdirde mevcut hacizlerin kaldırılması konusunda nasıl hareket etmeliyim? Sürecin bir şekilde uzatılması halinde ne önerirsiniz?

Ticari şirket kapandığı için ipoteğin konusu kalmayacağından ipoteklerin kaldırılması konusunda nasıl hareket etmeliyim?

İşlerim bozulduğundan maddî durumum sıkışık, asgari maliyetle bu anafordan nasıl çıkabilirim?

Çok teşekkür ederim.