Merhaba,

Örnek olarak yıldız.com.tr diye bir domain Nic.tr den firma ünvanıyla alınmış.Firma ünvanları Yıldız Eğitim Danışmanlık LTD. gibi birşey. Fakat bu firma 2 yıl önce terkin olduğpu yani kapatıldığı için nic.tr de itiraz hakkı doğdu ve yildiz.com.tr ye itiraz etmek için marka başvurusunda bulundum. Firma kapanmış olduğu için nic.tr de itirazımı kabul etti.
Benim marka başvurusunda bulunduğum sınıf, firmanın eskiden faaliyet gösterdiği sınıf. Marka başvurum yayın kararı aldı, kapanan firmanın sahibi domaini benden alabilmek için marka başvuruma itiraz etmiş. Benim marka başvurum "yildiz.com.tr" şeklinde. İtiraz gerekçelerinde de, tescilsiz bir markanın kullanımından doğan haklar şeklinde belirtilmiş. Marka başvurusunun, projelerinin aynısı olduğunu belirtmişler ve kötü niyet olduğunu öne sürmüşler.
Peki itiraz edenlerin ellerinde bir marka tescil varmı diye soracak olursanız, 1 marka başvurusu yapmışlar. Başvuru onay almış ancak tescil noksan tamamlamadıkları için marka başvuruları müddet olmuş.

Burada şöyle bir detay daha var. Bu adamların domaini aldıkları firma yukarıda belirttiğim gibi Yıldız Eğitim Danışmanlık LTD. ancak projeyi kapatınca şirketi de kapatmış ve siteyi de kapatmış. Sonrasında yeni bir projeye başlamış. Bu projede örnek olarak Yıldızburada İletişim LTD. gibi. Kullandıkları domainde yıldızburada.com.tr.
Dilekçe de eski firmalarını kapattıklarını belirtmeden, benim marka ibaremin, yeni kurdukları firma ünvanının içinde geçtiğini ve marka taklidi, karışıklığı, kötü niyet gibi durumları belirtmişler.

Durum biraz karışık ancak izah etmeye çalıştım. Marka başvurusuna yapılan itiraz yada dava sürecinde kazanma durumları olabilir mi?