Sorum başka bir forum konusuna benzer olsa da farklıdır. Somut örnek üzerinden ifade edeyim.

Üniversitelerde havacılık bakımı eğitimi veren bölümler mevcuttur. Bu bölümler eğitim ve öğretimlerini, yürütmesi o üniversitenin rektöründe olan ve genellikle "Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği" adlı bir yönetmelik ile sürdürür. Fakat bu okullar aynı zamanda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (Ulaştırma Bakanlığı) kendi talepleri doğrultusunda bakım eğitimi yetkisi alırlar. Bu yetki SHY 147 yönetmeliği aracılığı ile verilir. Böylece bu okullar, eğitimleri üzerinde kural koyan iki yönetmelikle muhattap olurlar.

Benim sorum, bir eğitim faaliyeti konusunda bu iki yönetmelik çelişirse ne yapmak gerekir? Hukuki yaklaşım nedir?

Teşekkürler.

(Olası bir çelişme konusuna örnek: Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmelikleri sınıf mevcuduna tahdit koymaz fakat SHY 147 bunu ancak azami 28 kişi ile sınırlı tutar.

İkinci örnek: Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmelikleri sınıf mevcuduna bakmaksızın öğrencinin üstten ders seçmesine izin verebilir. Fakat 28 kişi tahdidinden dolayı SHY 147 halihazırda mevcudu 28 olan bir sınıfa alttan öğrenci kabulüne kesinlikle müsaade etmez.)