+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hukuk Bürosuna Devrolmuş Alacakalr Hakkında (Büronun Tavrı)

Öncelikle merhaba,
    Sorunumu özetmeden önce şunu belirtmek istiyorum, ben bir bankadan Kredi Kartı kullandım, maddi sebeplerden ötürü ödeme gerçekleştiremediğim için banka boçlu olduğum meblağı istiyor, borç için icra takibi başlatarak haklı veya sözleşmemize (kredi kartı sözleşmesi) aykırı bir işlem yaptıklarını düşünmüyorum.

Sorunumu özetlemek gerekirse HSBC bankasından 7 yılı aşkın süredi 12.500 TL limitli bir kredi kartım vardı, son 3 aydır ödeme gerçekleştiremedim (8 Ay evvel dükkanımı kapattım 4 aydır maaşlı olarak çalışıyorum, eski gelirimin çok altında bir rakam kazanıyorum), 3 dönem gecikme olduğu için borcum hukuk bürosuna devredilmiş durumda.

Bugün yaşadıklarım ve görüşmelerimiz neticesinde sorularımı kısaca özetlemek istiyorum;

Öncelikle adıma bir araç var(dı), bu araç için haciz işlemi başlattıklarını, yakalama kararı çıkardıklarını ve aracın görüldüğü ilk yerde bağlanarak satışa çıkacağını söylediler, araç benim değil, sigortası yüksek çıktığı benim üstüme almıştık arkadaşımın aracı (Geçen yıl kendisine 3400 TL bana 620 TL trafik sigortası çıkıyordu), unutmadan bu araç ile ilgili ben 1 ay evvel kendisine vekalet verdim aracı üstüne alması için. Büro bunu söyledikten sonra arkadaşımı aradım vergisini ödemediği için devri yapmadığını söyledi durumdan bahsettim, vergisini ödedi öğlen buluştuk üzerine devir yaptık. Noterde bir bedel yazdırmak istemedik satış için 1 TL olabilir mi dedik, en azından araç değerini yazmamız lazım dediler 45.000 TL bedel yazıldı ve aracı devrettim.

İkinci konu ise bana 870 TL tutarında bir ödeme planı çıkardılar (18 ay, toplam borç 12.500 TL iken, 15.660 TL oluyor, masraflar ve faiz olarak 3160 TL ekstra bir rakam çıkıyor), ben 1800 TL maaş aldığımı, aylık düzenli 1300 TL ödemem olduğunu bu rakamı ödeyemeceğimi ve biraz yardımcı olmalarını istedim, evinize haciz göndeririz hemen yarın gelip ne var ne yok alırız dediler. (Sanırım araca güvendikleri için bu şekilde bir konuşma geçti aramızda, hani borcu onun üzerinden kapatırız diye düşünmüş olabilirler)

Bunun dışında ki son konu, beni aramadan evvel (Bankada kayıtlı numaramdan hiç bir şekilde aranmadım ben aradım kendilerini), kuzenimi (isim soyisim aynı diye sanırım) , ardından kız kardeşimi, annemi, babamı, kayın valide mi (kullandığı hat benim üzerime), eski iş yerimi, eşimi arayarak borcum olduğunu icralık olduğumu acil ulaşmam gerektiğini aksi halde sıkıntı yaşayacağımı söylemişler. Doğal olarak hepsi birden beni arayınca ben ulaştım ve ilk yazdığım diyalog gelişti.

Siz değerli hukukçularımıza sormuyorum aslında sitem ediyorum diyelim
    Ben borcumun bilincindeyim, kesinlikle kaçmış, bir yere gitmiş, borcu inkar etmiş değilim. Her insan hayatının belli döneminde talihsizlikler yaşar bende bu talihsizlikler neticesinde yaklaşık 11 ay evvel önce aracımdan, sonra evimden, sonrasında işimden oldum. Aylarca çalışamadım ve güç bela bir işe girdim, aldığım toplamda 2000 TL ile hem borçlarımı ödemeye, hem çocuğuma bakmaya (11 aylık bir kızım var), hemde eşim ile hayatımı idame ettirmeye çalışıyorum.
    Sigara kullanmıyorum, dışarıda yemek yemiyorum, çok sıcaksa bile 1 TL verip dışarıdan pet şişe su almıyorum bunlar benim için lüks şeyler, elimde ki nakdi varlığı en verimli şekilde öncelik kızım ve borçlarım olacak şekilde değerlendiriyorum.
    Örneğin sabahları 2 poğaça 1 çay 3-4 TL tutarken benim için lüks bir tüketim olduğundan bu tip şeylerden uzun süredir uzağım, hukuk bürosundan arayan arkadaşada aynı durumu ve ödeme gücüm olan 500-600 liraya kadar denk gelecek bir rakam yönünde ısrar etmeme rağmen olumlu netice alamıyorum.
    Yine aynı şekilde bana ulaşabilecekken pek çok tanıdık ve akrabamı arayarak zaten sıfır olan itibarımı sıfır altına indiriyorlar :=) Diyalog özgür beye ulaşmamız lazım, şu numaradan ulaşsın bize değilde, özgür bey in borcu var ulaşamıyoruz ödemezse evine aracına ve maaşına haciz işlemi başlatıyoruz şeklinde oluyor.

Sizce bu doğru mu? Ne yapabilirim diye sormuyorum sizlere, sadece ben ödeme gücüm olan ve iki tarafında sorunu çözecek şekilde bir esneme veya yardım talep ediyorum ancak dönüp geldiğimiz nokta çıkmaz sokak.

Sizlere soracağım tek şey şu, benim durumumda alacaklım sizler olsanız;

1- Maaşım asgari ücretten görünüyor çok cüzi bir kısmını hacz edebiliyorsunuz
    2- Oturduğum ev kendime ait değil, babamların evinde babamlar ile birlikte bir küçük odada hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz, evde bir tane fazla eşyayı geçtim 2. bir tv bile yok.

Şimdi bu durumda borçlu borcunu ödemeye çalışmasına rağmen bu yönde adım atmasına rağmen, büro çalışanı arkadaş bir hakim edası ile telefonda beni asıp kesiyorken, yapabilecekleri belliyken neden tehdit yolu ile bunu çözmeye çalışıyorda gerçekten biz çözüme varmak istemiyor.
    Sizler de mi böyle yapıyorsunuz bu tip işlemler için, yahut benim burada ilerlemem gereken yol nasıl ne olmalıdır.
    Çünkü bir borcum var bunun bilincindeyim, ödemem gerekiyor bu parayı fakat şuanda çözümsüz kalmış durumdayım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Hukuk Bürosuna Devrolmuş Alacakalr Hakkında (Büronun Tavrı) konulu yargıtay kararı ara
    Hukuk Bürosuna Devrolmuş Alacakalr Hakkında (Büronun Tavrı) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hukuk Bürosuna Devrolmuş Alacakalr Hakkında (Büronun Tavrı)

Özellikle bankalara borçlu binlerce insan var insan dediysem lügat manada yoksa bu sıfatı hakketmeyenleri çoğunlukta malesef. Genelde basiretsizlikleri sebebiyle zorunlu olmadıkları halde borçlanırlar, sonra beklentileri boşa çıkar veya aksilikler filan çıkar ödeyemezler, banka borçlarında faiz diğer borçlardan daha yüksek işler ama borçlanırken bu hesaba katılmaz, neyse ödeyememe durumunda borç faizlerle ve icra masraflarıyla kabarır, borçluların da çoğu özellikle bankaya borçlu olanlar karşılarında canlı bir insan değil de tüzel kişilik, hem de parasal olarak güçlü bir kurum olunca gevşiyorlar "zaten banka; benim ödeyeceğim paraya ihtiyacı yoktur" ve "banka sonuçta ödemezsem canımı alacak değil ya, şahıs gibi evime iş yerime gelip dırdır edecek sıkıştırıp taciz edecek değil nasılsa" deyip gevşiyorlar. Banka vekillerinin bu konuda işleri bayağı bir zor gerçekten. Sizin gibi borcunu samimiyetle ödemek isteyenleri içlerinden ayıklaması kolay olmuyor, bankaya da haftalık aylık raporlar vermek zorundalar zaten. Ben banka vekilliği yapmıyorum bunca yılda edindiğim tecrübe ile şunu gördüm borcuna etik değerlerle sadık bir toplum değiliz, sıkıştırdıkça ve zarar verdikçe ödeme yapan, arayıp sormasan, bağırıp çağırmasan, evine iş yerine gidip hacizle zarar vermesen hayatta ödemez çoğu. Bazen eski borçluları araştırıp ulaşırım borcunu ödemesini isterim hali vakti düzeltmiş olsa bile ödeme yapmaz "sen hala orda mısın, zaman aşımına uğramadı mı borç vs" pişkin cevaplar verirler. Bazen bazı kurumlara eskiden borçlanmış borçlular gelir "eski borçlarınızı ödeyin faizleri silelim vs" kampanyası yazılı kağıtlarla "buna nasıl itiraz ederiz?" diye sorarlar elime sopayı alıp dövmek isterim şahsen.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben insanoğlunun başına herşeyin gelebileceği düşüncesindeyim.Geçmiş olsun öncelikle.Engin beyin söyledikleri çok doğru.Borçluların bir çoğu lüks telefon alma, düşünmeden harcama yapma, bürolar arayıp sıkıştırmasa ödemeden hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına devam etme düşüncesindeler.Siz anlattığınıza göre bunu dışındasınız.Karşı tarafın sizde parası var eksi komşunuza kadar aramaları etik mi tartışılır ama kanunen bir sorun oluşturmuyor.En kısa sürede borcunuzu ödemeniz ümidi ile, kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, ben kredi başvurusu yaptım bu borcu ödeyebilmek için ancak olumsuz neticelendi, yine aynı şekilde eş, dost, tanıdık ne varsa kapılarını çaldım (ki çok gücüme gitti) buradan da bir sonuç elde edemedim.
    Bugün Yüksel Hukuk Bürosu ile tekrar görüştüm ve ev adresime de bir ilamsız ödeme emri bugün itibariyle ulaştı (Gönderim tarihi dün).
    Hukuk Bürosu çalışanı benim atandığım arkadaş aradı, evime haciz işlemi başlatacaklarını söyledi, ben kendisine talebimi tekrar ettim, 18 ay yerine 24 ay yaparsak hiç sorun olmayacağını ve günü gününe ödeme gerçekleştirebileceğimi ilettim ancak yine olumsuz cevap aldım.
    Önümde iki plan vardı;

1- 3.000 - 4.000 TL civarında bir para bulup bunu düşürüp rakam düşürmek ancak çaldığım kapılardan olumlu bir cevap alamadım.
    2- Bankadan 10.000 TL tutarında kredi çekip üstünüde tamamlayıp tamamını kapatmak (İlamsız takip emrinde 11.150 TL toplam borç çıkarılmış durumda)

Şimdi siz değerli bilgi sahibi hukukçulardan şunu istirham ediyorum (vakit aldığımın farkındayım gerçekten özür dilerim bu konuda, emin olun maddi olarak 300-500 lira verebilme gücüm olsa sizleri uğraştırmaz bir avukattan danışmanlık alarak ilerlemeye gayret gösterirdim bu konularda, fakat şu durumda 50 TL bile benim için çok değerli bir rakam)

Sorum şu;
    İcra dairesine giderek durumumu ve ödeme gücümü anlatır dilekçe vererek, hukuk bürosununda benden 15.000 TL talep ettiğini ileterek, yapılandırma (24 ay) veya ödeme gücüme göre bir plan (aylık 600 TL) istesem olumlu netice alabiliyormuyum acaba?
    Bir diğer hususta, ben babamların evinde babam annem eşim ve kızım ile yaşıyorum 4-5 aydır ikametim burada, benim üzerime birşey olmadığı için nüfus müdürlüğüne annem ile giderek onun şahitliği ile adresimi buraya geçirdim. Eve haciz gelebiliyor mu gerçekten veyahut gelirse eğer eşyalarını alıyorlar mı annem ve babamın?
    Son olarak ise hukuk bürosu neden maaş haczine gitmiyor da ısrarla beni eve haciz getirmekle tehdit ediyor (tehdit diyorum çünkü bunu bilgi olarak değil, bayağı göz korkutma veya korku salma biçiminde yapıyorlar, ısrarla bir kaç defa ara ara söyleyerek), ayrıca şöyle bir konuda var, eve haciz getirip yediemin olarak atayıp ardından ertesi gün gelip kaldırma yapacaklarını ilettiler.
    Benim bütün yollarım tıkanıyor, ya 820 lira ödemeyi kabul edip 3-4 ay ödeyip sonra yine çıkmaza düşeceğim (çünkü buna o rakamı ödediğimde diğer alacaklarım sekteye uğrayacak ve onlar ile hukuki süreç başlayacak), yada olduğu gibi bırakacağım artık eve haciz getiriyoruz dediler eve haciz gelecek annem babam bir yana hadi evlatlarıyım belki çekerler ama eşimde sıkıntı yaşayacağım bırakıp gidecek ve çocuğumdan hayatımdan da olacağım.

Bana çözümünüz ne olabilir veya ne söyleyebilirim hukuk bürosuna veyahut icra dairesine, ben bu borcu ödemek istiyorum çünkü yineliyorum bunu kullandım, fakat gerçekten elde olmayan sebeplerden işlerim sekteye uğrayınca sıkıntı yaşadım maalesef.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İcra dairesinin belirttiğiniz şekilde geniş vadelerde taksit yapma yetkisi yok siz teklif edersiniz karşı taraf kabul ederse mümkün olur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İcra dairesinin belirttiğiniz şekilde geniş vadelerde taksit yapma yetkisi yok siz teklif edersiniz karşı taraf kabul ederse mümkün olur.

Engin Bey yardımcı olan bu cevabınız için gerçekten çok teşekkür ederim.
    Ben hukuk bürosu ile maalesef ki bir anlaşmaya varamıyorum tablom şu şekilde;

Asli borç (ilamsız takipte yazan herşey dahil) 11.150 TL, hukuk bürosunun benden talep ettiği rakam 15.300 TL (850 TL x 18 Ay), benim bu rakamda ki aylık ödemeler için gücüm olmadığına yönelik pek çok kez konuşmama rağmen sürekli olarak evime gelineceğinden ve aileme çevreme karşı itibarımın zedeleneceğinden bahsediyorlar.
    Haklılar tabi ki kanunen icra yolu açık ve en doğal haklarıdır bu, ancak neden ısrarla anlaşmaya varmak istemeyipte beni bir çıkmaza, sıkıntıya ve cinnet geçirme raddesine getirdiklerini halen anlayabilmiş değilim.
    Bir ağabey bilen bir kişi olarak danışıyorum sadece size, benim küçük bir kızım var henüz 11 aylık hayatta ki gerçekten sahip olabildiğim ve tek dikili ağacım o diyebilirim, bir tek onu kaybetme korkum var benim bu hayatta, ondan önce evimi, arabamı, hayatımı kaybetme korkukarım çokçaydı, ancak ne zaman o doğdu ve kucağıma aldım anladım ki herşey boş aslolan o imiş.
    Bunu niye anlatıyorum onu da tam bilmiyorum ancak eşimle yaşayacağım bir sorun neticesinde kızımdan kopacak olmam çok korkutuyor beni, yalanci vaad/taahhütte bulunupta sadece bu sancılı sürecide gereksiz şekilde 1-2 ay daha uzatmak istemiyorum, gerçekten çaresizlik içinde bir çıkmaza geldim.
    Büro elemanı arkadaş hiç bir şekilde yapıcı davranmıyor aksine tehdit eder şekilde talebi sürekil yeniliyor, ben şimdi herşeyi göze alıp büroya gitsem orada yüz yüze görüşmek istesem bir yardımı olur mu acaba?
    İlamsız takibede itiraz etmeyi düşündüm ancak benim borcum bu kullandım ben bu parayı neticede neyine itiraz edeyim ki? Haksız yere olacak resmen hırsızlık olacak bu itiraz, sanki ben almamışımda iftira atıyorlar gibi...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Haksız yere itiraz ederseniz zaten dava açmak zorunda kalırlar hem yüksek faiz işlemeye devam edecek hem inkar tazminatı, mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti ile borcunuz iyice kabaracak. Büroya yüz yüze gidip konuşup anlaşmanın yoluna bakmak en sağlıklı çözüm olur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin Bey merhaba,
    Geçen hafta kabus gibi geçen bir sessizlik sonrası büroyu bugün aradım tekrardan. Başka bir hanım çıktı (sanırım benimle ilgilenen arkadaş işten ayrılmış ısrarla istedim aktarmadılar biz yardımcı olalım dediler) hanım efendi çok yardımcı oldu, öncelikle taksit sayısını 1 taksit artırdı, sonrasında ödeme gününü ayın 8 i olarak düzenledi 2 gün de opsiyon tanıdı bu konu ile alakalı.
    Durumumu izah ettiğimde gerçekten anlayışla karşılayarak elinden gelebilen herşeyi yaptı.
    Şunu anladım ki büro elemanından elemanına fark ediyormuş, keşke en başında bu hanım efendi ile görüşebilseydim.
    Sizlere çok büyük bir heyecan ve mutlulukla yazıyorum, yardımcı olduğunuz aklımda şüphe kalan konularda bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
    Size ne kadar minnet duysam azdır, verdiğiniz bir kaç satır bilgi bile benim için çok kıymetli ve değerliydi.
    Hayatta her zaman mutlu olmanızı ve asla sıkıntı çekmemenizi dilerim.
    Tekrar teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: