.......... İli ............ Mahallesi ... ada ......parsel nolu, tapuda 844,00 m² arsalı ahşap ev vasfında bulunan taşınmazımıza ait ulaşım problemi ile ilgili olarak Belediyeye daha önce dilekçe yolu ile yapmış olduğum başvurularım cevaplanmadığı gibi konu ile ilgili olarak herhangi bir gelişmede yaşanmamıştır. Her yıl emlak vergisini düzenli olarak ödüyor olduğum ve ........ mahallesi içerisinde tapusu bulunan az miktardaki taşınmazdan biri olan ..... ada .........parsel üzerindeki evimin mahalle genel yoluna bağlantısı bulunmamakta, konu taşınmaza ulaşım sadece eğim ve taşlılığı yüksek patika yollardan yürüyerek sağlanabilmekte ve mahalle yoluna ulaşımı bulunmayan tek taşınmaz konumunda bulunmaktadır. Taşınmaza araç ile ulaşımın sağlanamıyor olması acil bir durumda (ambulans, itfaiye, polis, cenaze aracı vs.) taşınmaz maliklerinin hayati risklerle karşılaşmasına ve müdahale edilememesine sebep olacak durumda. 5216 Sayılı Kanunun 7. Maddesinde Büyükşehir Belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları açıklanmakta ancak konu mahallenin yol, asfalt, ulaşım gibi hizmetleri İlçe Belediyesinin sorumluluğuna girmektedir. Konu taşınmazın etrafındaki komşu parseller içinde özel mülkiyete ve Belediye mülkiyetine ait taşınmazlar yer almakta, konu taşınmazın mahalle genel yolu ile bağlantısı bu parseller sebebi ile tamamen kesilmiş durumdadır. Mahalle genelinde kadastro çalışmaları yapılırken .....ada ....... parsel nolu taşınmazın mahalle genel yoluna bağlantısının bulunup bulunmadığının tespiti İdare’nin sorumluluğunda, mahalle içinde yer alan tapulu taşınmazların yol, aydınlatma, temizlik gibi hizmetleri ilgili Belediye’nin sorumluluğundadır. Ancak bütün bunlara rağmen konu ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

SİZDEN BENİ BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDECEĞİM KONULAR ŞU ŞEKİLDE;
1- Belediye tapulu taşınmazın mahalle genel yoluna bağlantısının sağlanmasından mutlak sorumlu değil midir? Sonuçta ben mevcut bir yol var ve bu bana yetmiyor şeklinde değil aksine hiç bağlantısı olmayan bir malik olarak böyle bir talepte bulunuyorum. Kurulacak bir geçit hakkı tesisinin bedelinin Belediye tarafından karşılanması mümkün müdür?
2- Belediye kamulaştırma yolu ile benim yol problemimi çözemez mi?
3- Ben böyle bir geçit hakkı talebi için yol güzergahının üzerinde kalan parsel maliklerini mi dava edeceğim yoksa kamulaştırma yaparak benim yol problemi mi çözmesi ihtimali bulunan Belediyeyi mi?
4- Böyle bir geçit hakkı davası yaklaşık ne kadar sürecektir?

Teşekkür ediyorum.