Merhabalar,

07/03/2000 tarihinde çok yakın aile dostum olan bir arkadaşıma 40 Bin Amerikan doları borç verdim.Fakat arkadaşım bu borcu bana tahhüt ettiği sürede ödeyemedi..Kendisinden parayı geri iade etmesini isteyince bu parayı ödeyemeyeceğini bana aldığı evi satmayı teklif etti.Fakat evin değeri daha yüksekti.Benden üzerine 50.Amerikan doları daha vermemi istedi. Aramızda satış vaadi sözleşmesi yaptık.Sözleşmeyi yaparken aldığı 40.000 A.Dolar yazılı bir senet verdi.Yapılan protokol gereği 50.000 USD parayı her ay 1000 A.doları olarak ödeyecektim.Arkadaşımda bu daireyi bana zamanı gelince tapudan satış yapacaktı.20/5/2005 tarihinde ödenen senetten sonra 6 ay içinde satışı yapması lazımdı..Ben her ay kendisine bu parayı elden verdim.Karşılığındada yaptığımız sözleşmeye aldığına dair imza atıyordu.Toplam 50.000.A.doları olunca bana evin satışını yapmassa ödediğim paralara karşılığı olarak toplam 50.000.A.Doları senet verecekti.Protokol kurallarına uydu ve bana bu senedide verdi. Fakat bu arada eşiyle arası hiç iyi değildi. Duydumki evi terk etmiş ve eşine boşanma davası açmış..Aldığım bilgilerdede bu işin birtürlü neden yapıldığını anlayamadım.Bir diyorlar bankaya borç vardı ondan yaptı.Bir diyorlar kadın kendi koyduğu paralarda olduğu için kocasına güvenmedi kocasını kandırdı aldı..Ne olduğu belli değil.. 2003 yılında evin satışını eşine yapmış..Senetlerin son ödeme tarihi 20/11/2005 kendisini defalarca uyarmama rağmen mahkemede olduklarını ve bana malların bölüşülmesinden sonra bu paraları ödeyeceğini söylüyor.Vaktinde bu işlerle uğraşan bir avukat arkadaşım vardı.Çokta yardımını görmüştüm.Duydumki ölmüş.Şimdi çok merak ediyorum acaba ben bu senetleri işleme koymalımıyım. Yoksa bu evin satışını iptal için davamı açmalıyım..Tabiiki bu olaylar arkadaşımın eşine sirayet etti ve durumu öğrendi..Ben evimi veremem..Kim sana bunları yaptıysa git ondan al diyor. İki arada bir derede kaldım. Arkadaşımın eşini tanımıyordum. Bu olayları duyunca ben arayıp söyledim. Bayan çok çirkin laflar söyleyerek telefonu yüzüme kapattı. Siz yalan söylüyorsunuz böyle şey olmaz muvazaa davası açarım diyor..Hukuki terimleri bilmiyorum.Sonradan araştırınca öğrendim..Çatı dubleksi olan bu daire bozulmuş çatıdanda istifa edilerek bu daireyi düz daire yapıp ayrıcı 2 ayrı daire daha elde etmişler.Tapu kayıtlarını incelediğimde sadece tapuda çatı dubleks olarak gözüküyor.Diğer daireler kayıtlı değil. Ben bu evin parasını öderken dubleks diye ödedim. Şimdi kaçak 2 daire için daireyi küçültüp düz bir daire yapmışlar. Ben ne yapacağım..Benim ne gibi haklarım var. Bu dairenin satışını bozdurabilirmiyim.Böyle bir hakkı varmı..Acaba ben nasıl bir tedbir almalıyım.Bana nasıl bir yol gösterirsiniz.Ev şu anda eşinin üzerine.Ben eve ipotekmi koymalıyım.Bana yardımcı olursanız sevinirim..Arkadaşım olduğu için kıramıyorumda..Öyle zor durumdayımki anlatamam. Acaba geçmi kaldım..Lütfen değerli fikirlerinize ihtiyacım var.Teşekkür ederim..